Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Aş vrea să mă transfer de la mate-info intensiv Engleză la ştiințe sociale la un liceu mai bun. Sunt din Bucureşti elevă la Onicescu şi m-ar interesa liceele: Basarab, Cantemir Vodă, Spiru, Barbu şi Vladimirescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce motive sau urgenta personala ai vrea sa renunti la o cariera mai solida???

 

Azi engleza trebuie sa stii cat mai bine si n-ai scuze ca bunica era bolnava ...

 

Daca math-info este o bucata de paine dintr-o mana, engleza e in cealalta!!!

 

Care este intrebarea???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motivele sunt multiple şi în primul rând pentru că vreau să dau la psihologie şi tot trebuie să dau bac-ul la engleza din cate am inteles, in plus o sa dau Cambridge-ul care e pe viață.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat ce-i acel  "Cambridge de dat" ... dar nu-i inteleg sensul "pe viata".

 

Stiu ca testul TOEFL nu e usor deloc, ai de mers la facultate in State la cursuri de engleza ca altfel nu-l treci si este valabil doar daca ai si intrat in acel an la facultatea dorita, adica ai fost acceptat la medicina sau unde vrei sa studiezi.   Cu asta sint foarte familiar dar si cu romanii care desi stiau british, n-au trecut la americanish desi aveau deja si o facultate sau doua terminate acolo la stiinte exacte.    

 

Sint niste psiholoage angajate la test care simte imediat cine ce are pe caciula si toti aveau de mai multe ori de luat cursuri si teste pana sa-l treaca si pe urma de trimis aplication-urile pentru admitere la facultate.   Asta e procedeu de milioane sa zic modest daca n-ai pe cineva aici sau in UK unde sa stai si din ce plati toate astea ca nu se dau burse.   Acum intelegi de ce este important sa nu renunti la engleza???

 

Desi nu cunosc conditiile de la testul britanic, nu cred ca este mare diferenta.   Spor la invatat la materii cat mai grele acum cand mai poti sa asimilezi mult si usor ca pentru tine-ti faci un bine.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ştiam şi aceste lucruri. Breau să dau Cambridge fiindcă vreau un atestat în engleză în caz că mi se va cere vreodată. Nu prea vreau să plec din țară, din nou din multiple motive. Însă e bine să ai. N-ar trebuii să renunț la clasa de intensiv, dar sunt nevoită, dar e absolut in regulă la capitolul engleză.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu stii ce faci, doar sa nu reduci la aproape nimic studiile.   Timpul trece repede si e bine sa ai cat mai multe scrise pe acea diploma.

Citeste tot ce-ti pica in mana in engleza, dar cu atentie sa tii minte expresiile si cuvintele folosite la exprimarea diferitelor situatii.

Ajuta sa stii si cuvintele melodiilor preferate, dar nu ajunge.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai cunosc pe cineva care a invatat perfect engleza si nici nu era la Bucuresti ci departe de civilizatie, insa nu avea de dat teste ca s-a inscris la studii universitare pe temen lung pana la doctorat ca se califica, in Los Angeles la UCLA.    Mereu ai de infruntat si noutati in viata, e bine sa fi gata sa accepti schimbarile cu usurinta, de aceea e bine de citit mereu.   Dezvolti doar ideea ca stii despre ce e vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai o zi frumoasa de toamna, antreneaza-te la aspectele vietii de acum ca dupa cum vad nu va fi nimic mai usor decat a fost in tineretea mea.

Pentru mine inca nu se pare greu nimic in viata si se poate obtine aproape totul cu putina bunevointa, asta pentru ca de tanara am plecat de acolo, am trecut prin multe regimuri, tari si mereu aveam de invatat ceva ca sa ma integrez si sa ma simt bine, sa inteleg tot ce se spune si l-am facut cu zambet.   Nimic nu mi-e greu niciodata, poate ma vait doar sa auda si altii ca fac ceva!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×