Sari la conținut
Forum Roportal
Daniela91

Buna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o problema ce ma macina de foarte mult timp, cand aveam 5 ani am fost violata, cu timpul creierul meu a invatat sa ascunda acea trauma. Dar de un timp incoace am inceput sa am cosmaruri cu violul. Nu mai stiu ce sa fac simt ca totul se sfarseste , am devenit foarte depresiva... Am ganduri sinucigase.. Fac atacuri de panica, nu mai stiu ce sa fac. Nu pot avea nici o relatie imi afecteaza toata viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce s-a intamplat a ramas in subconstientul tau si prin vise iese la suprafata. Ar fi bine sa gasesti un psiholog bun care sa te ajute sa iti confrunti trauma. Daca nu poti face asta cauta metoda care ti se potriveste, de ex sa meditezi sau altceva. E un prim pas ca vorbesti pe forum despre asta. Iti doresc vindecare :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa-ti gasesti ceva o ocupatie un hobby , sau sa faci sport ,dans ceva ce sa-ti ocupe mintea sa nu ai timp sa te gindesti la trecut deoarece trecutul ne afecteaza viitorul. Multa bafta !!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa incepi incet incet sa nu te mai plasezi in locul victimei

 

Atunci era..atunci. Erai un copil neajutorat usor de pacalit, usor de abuzat.

Acum esti un adult puternic, care nu are de gand sa se mai lase folosit. De catre nimeni.

 

 

Nu cumva cineva ...din viata ta di prezent..te face sa nu te simti in largul tau?

Victimizeaza, intimideaza, critica des...etc?

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faci bine sa vorbesti, sa te descarci, incearca sa petreci cat mai mult timp cu prietenii, cu familia, cum spunea cineva mai sus sa-ti ocupi timpul cu diferite activitati, sa iesi, sa te distrezi, treptat o sa iei mai lejer trecutul, nu stiu daca o sa-l uiti complect dar nu o sa te mai afecteze asa mult, vei prinde mai mult curaj si incredere in tine, cunoaste persoane noi si lasa sa vina de la sine si o relatie, un iubit care sa te faca sa te simti bine alaturi de el, ai sa vezi ca va fi bine!!! ;) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×