Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 13 ore, #&@ a spus:

Hai, ca am aruncat o privre pret de cateva secunde pe articolul Luciei.

Pai, autorul a fost destul de explicit cand a divizat relevatia in naturala si supranaturala. Una provine din interiror, iar cealalta din exterior.

Evident ca un ateu va respinge din start ideea, doar neaga existenta unei Puteri Divine.

Revelatia din interior nu e revelatie.

Un ateu respinge revelatia exterioara, pentru ca ateul se bazeaza doar pe fortele, puterea mintii umane si nu crede in ajutoare exterioare/divine.

Presupun ca prin revelatia naturala, Lucia se refera la "cei care n-au vazut si au crezut".  Asta nu am inteles-o niciodata. Primii crestini, au fost cei care au avut parte de asa zisa revelatie supernaturala. De ce li se cere celorlalti crestini sa creada fara sa vada? De ce e elitismul asta peste tot?

Editat de Sherlock
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Sherlock a spus:

Revelatia din interior nu e revelatie.

 

 

Eu (si nu numai eu, bineinteles) zic ca este.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Sherlock a spus:

Revelatia din interior nu e revelatie.

 

Presupun ca prin revelatia naturala, Lucia se refera la "cei care n-au vazut si au crezut".  Asta nu am inteles-o niciodata. 

Presupune pentru tine, nu pentru mine.

vei intelege ceea ce este de inteles despre religie, despre crestinism, despre credinta cuiva in divinitate, doar atunci cand te vei intoarce in interiorul tau si vei constientiza ceea ce ti se releva din interior.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 minute, Sherlock a spus:

De ce li se cere celorlalti crestini sa creada fara sa vada? 

Nu li se cere nimanui ceea ce sustii tu. Chiar fiecare este liber sa cerceteze totul si sa inteleaga ceea ce este pentru el.

Nu stiu ceilalti uzeri, insa eu nu sunt aici ca tu sa-mi pui mie intrebari si io sa-ti raspund, ca nimeni nu-i aici la interogatoriu.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, LuciaD a spus:

Nu li se cere nimanui ceea ce sustii tu. Chiar fiecare este liber sa cerceteze totul si sa inteleaga ceea ce este pentru el.

Nu stiu ceilalti uzeri, insa eu nu sunt aici ca tu sa-mi pui mie intrebari si io sa-ti raspund, ca nimeni nu-i aici la interogatoriu.

Nu te intreb doar pe tine. Dar daca doar tu imi raspunzi, ma multumesc si cu asta.

A cerceta si a intelege nu este acelasi lucru cu a i se revela

Sa stii ca daca iti displace, poti sa ignori posturile mele, sau sa le blochezi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Sherlock a spus:

 

Din punctul meu de vedere, Crestinismul se confrunta, din pacate, cu un destul de agresiv fenomen al secularizarii si n-are niciun sens ca cineva sa raspunda, fiindca orice raspuns s-ar primi, tot nu ar fi multumitor. 

Din partea mea, tuturor, numai bine!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci pentru tine exista doar doua cai:

-postarea de clipuri

-inchiderea oricarei tentative de discutie si/sau victimizarea.

 

 

Ce legatura are acest topic cu secularizarea?

Ce legatura are ce disutam noi cu secularizarea?

Daca nu zic doar amin si aleluia la ce spui tu, inseamna ca sunt atee?

Nu sunt nici atee, nici antitee.

Nu sunt nici crestina, sau musulmana, sau altele gen. Nu mai sunt,

Dar recunosc ca multe idei din crestinism, si nu numai, daca ar fi intelese cum trebuie, ar putea ajuta la dezvoltarea umana. In prezent insa, acele idei sunt folosite pentru inrobirea umana, pentru inchiderea mintilor.

Tu de multe ori arati ca ai depasit barierele dogmelor, dar vorbesti cifrat, ca si cum ar trebui sa te inteleaga toti. De ce nu vrei sa ajuti si sa spui clar ce concluzii ai tras in urma studiului religiei crestine? Nu o sa patesti nimic.

In incheiere, voi spune ca aceasta postare se refera la toti crestinii care nu accepta dialoguri decat cu alti crestini.

 

edit: numai bine si tie

 

Editat de Sherlock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mvai, Sherlock. Abia atunci cand o sa privesti in interiorul tau o sa intelegi adevarata revelatie cosmico-universalo-crestino-spirituala care provine de la divinitatea suprema unica si adevarata care inseamna energie, lumina si viata si care iti va ridica constiinta la un nivel spiritual de amploare galactica prin purificarea ei si unificarea ei cu universul acesta si toate universurile vazute si nevazute. Asa, ca Lucia.

Deci, priveste in interiorul tau. Ia-ti un aparat cu raze x, ceva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ajuta aparatul cu raze x la ce spui tu, Enki.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Sherlock a spus:

Dar recunosc ca multe idei din crestinism, si nu numai, daca ar fi intelese cum trebuie, ar putea ajuta la dezvoltarea umana. In prezent insa, acele idei sunt folosite pentru inrobirea umana, pentru inchiderea mintilor.

Viata in grup, comunitati, civilizatie, tocmai pe asta s-a bazat, pe controlul mintilor. Un control acceptat, fara de care traiul in grup nu ar fi fost posibil.
 Omul a fost mereu nemultumit de asta, dar pe de alta parte a inteles ca fara asta nu poate supravietui.
Care este alternativa ta? Fiecare om sa gandeasca si sa actioneze cum vrea el?
Sau "unii" s-au gandit sa se erijeze ei in controlori de minti? Teoria conspiratiei? Nu. Pur si simplu, fiecare om  crede, in egoismul lui, ca ar putea fi unul dintre cei ce ar putea sa faca asta.
Care este miza? Simplu. Vor sa fie ei in locul lui Dzeu.
S-ar putea sa razi acum, citind asta, dar nu este deloc de ras.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×