Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 34 minute, Sherlock a spus:

Nu, intentia mea era sa aflu cate feluri de revelatii exista. Credeam ca revelatia e revelatie, nu stiam ca intra pe categorii. Nu sunt de acord cu clasificarea facuta pe acel site.

Daca mi-ai fi spus si punctul tau de vedere, poate as fi inteles mai bine. Sau puteam sa iti spun, specific, discutand doar ideile, nu si persoanele.

 

Daca ai chef de scris, stai ca-ti dau eu motiv.  :smile:

de ce nu esti de acord ?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca revelatia e de un singur fel

Nu naturala sau super, sau artificiala, sau simulata sau ideata.

Revelatia este inspiratia exterioara. Este ca si intuitia, doar ca apare la sfarsitul actiunii, nu la inceputul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 36 minute, Sherlock a spus:

Pentru ca revelatia e de un singur fel

Nu naturala sau super, sau artificiala, sau simulata sau ideata.

Revelatia este inspiratia exterioara. Este ca si intuitia, doar ca apare la sfarsitul actiunii, nu la inceputul ei.

intuitia este exterioara ?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. pare interioara, dar omul nu o poate avea daca nu priveste lucrurile " din exterior". Chiar daca o face  instinctiv, sau inconstient.

Cred ca Vriies ar putea explica mai bine.

Dar mersi ca citezi cate 3 cuvinte din ce spun eu ca sa nu am senzatia ca vorbesc singura, foarte sensibil din partea dumneavoastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Sherlock a spus:

Da. pare interioara, dar omul nu o poate avea daca nu priveste lucrurile " din exterior". Chiar daca o face  instinctiv, sau inconstient.

Cred ca Vriies ar putea explica mai bine.

Dar mersi ca citezi cate 3 cuvinte din ce spun eu ca sa nu am senzatia ca vorbesc singura, foarte sensibil din partea dumneavoastra.

:laugh:

sincer sa fiu, n-am reusit sa citesc in intregime link-ul alturat de Lucia, d-aia nici n-am cum sa incheg o discutie solida.

Da, cred ca Vriies ar putea sa-si spuna parerea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si definitiile din Dex, atat pentru "Revelatie", cat si pentru "Intuitie".

Link-ul postat de catre mine explica foarte frumos si eu sunt de acord cu ceea ce scrie acolo, cum sunt de acord si cu ceea ce spune dex-ul.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mercic și apreciez că mă invitarăți la dialog sau la o șuetă de iarnă, la gura sobei :smile::laugh:

Referitor la ce s-a discutat colea, recent, o să se supere pe mine Lucia (pentru a câta oară? :laugh:), pentru că îi voi da dreptate Sherlock-iei!

Poi, măi frate, când vrem să explicăm ceva unui preopinent, mai ales când acesta ne-o cere, atunci o facem cum putem noi mai bine (cu ale noastre cuvinte) și abia apoi dăm și un link sau două care să ne întărească spusele. Eu alt mod de comunicare onest și direct nu cunosc. Faptul că răspundem doar prin trimiteri la linkuri, fără o minimă explicație, duce la o închidere a dialogului, precum și la o observație din partea preopinentului de genul: „Bă, ăsta o bagă din top cu linkuri, dar nu prea știe cum să interpreteze și nu știe nici ce vorbește!”

Despre articolul despre revelație naturală și supranaturală, scris de Pr. Stefan Futache, ce să zic? Omul își trage turta pe spuza sa, cum e o vorbă românească, și nu concepe revelația decât în sens strict creștin. Sigur că nu-s de acord cu un atare punct de vedere, dar, mă rog, părerea mea nu cred că va schimba ceva din părerea universală.

Cu privire la intuiție și revelație, în general, problema e mai complexă. Parcă am invitat și eu la un dialog pe tema asta, pe vreo două topice :smile:.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Se stia deja ca-i dai dreptate ei, deci nu prea vad de ce mi-ai pomenit mie numele p-aci, ci trebuia sa comentezi un punct de vedere (nu despre o persoana; despre mine stim cu totii "impresia generalizata"...:laugh:, dar pentru mine nu-i "stress", nu ma intere', pe mine ma intere'  cu totul altceva).

Ideea era ca suntem pe un topic de la Religie si spiritualitate si va sugerez ca eu nu sunt parte al vreunui "razboi "...

On: Crestinismul isi centreaza dogmele pe "omorarea mortii" (moartea fiind o "trecere") prin Cruce si Inviere. In Crucea Sa, Hristos recupereaza si repozitioneaza intreg Universul, mai ales cel uman, dezumanizat prin pacat, Indumnezeindu-l.  Asa se realizeaza "PASCUA" adica: " Marea trecere de la moarte la viata si de pe pamant la cer". "PASCUA" este un cuvant din "vetus latina"(Philiippe Walter: " Mitologie Crestina"- ed. Artemis, Bucuresti, 2005) insemnand: " a trece cu turma pascand (hranind) oile". 

Editat de LuciaD
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista o "impresie generalizata" despre nimeni. Fiecare are dreptul sa isi faca o impresie pentru moment, si are dreptul sa isi schimbe acea impresie oricand, in functie de mai multi factori.

In legatura cu postarea la subiect, e ok ce zici, chiar frumos explicat, dar "repozitioneaza intreg Universul" nu e putin cam avantgardist? Sau e hiperbola si nu vad eu sensul artistic?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai, ca am aruncat o privre pret de cateva secunde pe articolul Luciei.

Pai, autorul a fost destul de explicit cand a divizat relevatia in naturala si supranaturala. Una provine din interiror, iar cealalta din exterior.

Evident ca un ateu va respinge din start ideea, doar neaga existenta unei Puteri Divine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×