Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar ortodoxia română se depărtează de Evanghelie pentru o întoarcere în zona cronicilor iudaice.

Creștinește, aceste clădiri nu sunt chiar de primă importanță:

 " Şi ieşind Iisus din templu, S-a dus şi s-au apropiat de el ucenicii Lui, ca să-I arate clădirile templului.

 Iar El, răspunzând, le-a zis: Vedeţi toate acestea? Adevărat grăiesc vouă: Nu va rămâne aici piatră pe piatră, care să nu se risipească."

*

Sigur, fiecare biserică face ce vrea, dar nu cred că este locul topicului la "Creștinism".

Un popor sărăcit, și material, și mental, și spiritual, ce nevoie ar putea avea de o construcție de piatră în care nici măcar nu se poate locui? Doar pentru adăposturile anti-atomice?

De munca aceasta înființam câteva mii de after-school în care copiii să audă despre valorile și rațiunile creștinismului, pe lângă informații despre societatea modernă și alte lucruri "laice" importante pentru ei.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum să întorci obrazul celui ce te bate, cum să nu reziști, cum să te lași tâlhărit?

Isus a fost trimis la oile pierdute ale casei lui Israel. Doar acestora se adresează această învățătură. Iudeii din vremea aceea încă păzeau Legea lui Moise suficient de bine încât aceste învățături de tipul "să nu îți faci dreptate singur" să poată fi aplicate fără a se cădea în haos.

Predica de pe Munte este o continuare a legii de pe tablele de piatră. De aceea noi, pe alt pământ, în alt popor, în alte milenii, trebuie să înțelegem măcar atât: doar după ce într-o societate se respectă Legea se poate predica ce a predicat Cristos.

El nu înlocuiește Legea, ci o desăvârșește.

Toți cei ce predică dizolvarea Legii, de la Pavel până la batjocoritorii creștinismului din prezent, sunt eretici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta emisiune ne aduce multe informatii si ne ajuta sa intelegem unele aspecte:

 

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce s-a pastrat denumirea zilelor saptamanii? De ce nu s-au dat alte nume, mai crestine? Majoritatea crestinilor, folosesc in fiecare si nume de zei romani sau germanici. care nu au legatura cu crestinismul. Ca atare, zeii din vechime sunt mai invocati decat Dumnezeul crestin.

Asa cum papa Gregorie a stiut sa schimbe calendarul, nu vad de ce nu a schimbat si numele zilelor.

Eu nu am nimic impotriva denumirilor actuale, dar este o hotarare care nu se potriveste cu patternul ideologiei/dogmei crestine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, Sherlock a spus:

De ce s-a pastrat denumirea zilelor saptamanii? De ce nu s-au dat alte nume, mai crestine? Majoritatea crestinilor, folosesc in fiecare si nume de zei romani sau germanici. care nu au legatura cu crestinismul. Ca atare, zeii din vechime sunt mai invocati decat Dumnezeul crestin.

Asa cum papa Gregorie a stiut sa schimbe calendarul, nu vad de ce nu a schimbat si numele zilelor.

Eu nu am nimic impotriva denumirilor actuale, dar este o hotarare care nu se potriveste cu patternul ideologiei/dogmei crestine.

Numele romanesc al divinitatii crestine: "Dumnezeu", cuprinde in sine termenii latini: " Dominus" si "Deus" (Domn si Divinitate), adica " Stapan ( Parinte) si Domn", deasupra a tot ce se socotea a fi zeu pana la crestinare. "Exclusivismul crestin" (sa zicem asa) al cinstirii unicului Dumnezeu intreit in ipostasuri, nu a impus excesul stergerii memoriei anterioare crestinarii, ci si l-a asumat ca istorie.

Crestinismul rasaritean a fost nevoit sa asimileze pe indelete nume de sarbatori, legi si datini strabune si sa se considere, astfel, continuator ale unor traditii si idei mesianice clare, revelate in mod natural, gasind prefigurarea Mantuitorului *Iisus Hristos) in numeroase credinte locale stravechi.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 10.12.2018 la 12:23, LuciaD a spus:

revelate in mod natural

Ce inseamna revelate in mod natural?

Cate moduri de revelatii exista?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, eu nu vorbesc cu google aici. Sau cu yt, sau fb sau orice alt site in afara de roportal.

Daca vrei sa imi raspunzi in cateva cuvinte, poti sa o faci.

Stiu si eu sa caut pe google, nu asta doream.

Postand doar link uri sau videoclipuri, nu cred ca e solutia sa revitalizam forumul.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Sherlock a spus:

 

Intentia ta (ca mi te-ai adresat...) era cu totul alta, in ceea ce ma priveste , nicidecum  gasirea solutiei "sa revitalizam forumul. "

Raspunsul l-ai primit mult mai clar si mult mai documentat asa, sub acea forma si poate ca nu ai fi inteles, chiar daca si eu as fi scris cam tot acelasi lucru.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, intentia mea era sa aflu cate feluri de revelatii exista. Credeam ca revelatia e revelatie, nu stiam ca intra pe categorii. Nu sunt de acord cu clasificarea facuta pe acel site.

Daca mi-ai fi spus si punctul tau de vedere, poate as fi inteles mai bine. Sau puteam sa iti spun, specific, discutand doar ideile, nu si persoanele.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×