Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu mai sintem pe vremea lui Michelangelo care in 4 ani a pictat Sistine Chapel dar nu mai amintesc pentru ce suma, dar nu prea mare. 

Unde sint pictorii care vor sa se afirme ca de acolo incep negocierile.   Materialele costa chiar foarte mult ca nu vorbim de culori pe pereti, ci de material artistic de pictat.

Munca ar putea dura o vreme.   Va trebui sa aflu cat este in $$$ acea suma de 2 miliarde de Lei noi.   Sin cam multi bani USD 525.380.000,00 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa deschid alt topic, asa ca am sa intreb aici.

Cam cat costa pictura unei biserici?

Biserica exista, are catapeteasma, dar peretii sunt albi pentru ca, zice matusa mea, nu are de unde sa ia bani preotul sa o picteze.

Am inteles ca sunt destul de multi enoriasi acolo, asa ca am intrebat-o de ce nu fac un cont si sa stranga banii aia in timp, daca sunt atat de tristi ca n-au biserica shic?

A zis ca e imposibil, costa peste doua miliarde de lei noi, ca nu stie asta de la preot, dar s-au interesat prin alte parti.

Mi se pare cam mult, am vazut biserica si nu e foarte mare.... materialele nu pot costa asa mult. Intrebarea e daca cer asa mult pictorii de biserica?

Nu mi se pare deloc mult. Ia gandeste-te, daca fac aia niste icoane plangatoare, renunta dupa aia definitiv la contractul cu apa nova, si isi mai amortizeaza din investitie. Daca mai fac si minuni, gen sa transforme apa in vin, nu numai ca nu o sa ma trebuiasca sa cumpere vin pentru impartasanie, dar chiar vor putea sa isi deschida o bodega si sa faca si ceva banuti. Deci sa faca rost de bani, ca dup-aia o sa-i mearga toate ca pe roate.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa mai da, adal.

 

Desi auzisem ca Becali a dat milioane de dolari ca sa picteze niste manastiri.... sau poate nu a dat, poate a vrut sa spele niste bani pe acolo... sau  cel putin sa scape de taxe...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce usor se picteaza o biserica? Dureaza mult pana este gata zidaria si pregatite locurile unde vor fi picturile. Apoi se pun sabloanele si se coloreaza. Pregatirea vopselurilor este arta, in rest, ca la imprimanta. Cred ca este standardizata si pregatirea vopselurilor. Asa ca nu vad sa coste asa mult. Doar daca vrei picturi originale facute de cine stie ce mester renumit. 

Dar aici nu ma mai pricep.

Iar chestia cu spalatul banilor, este foarte posibil.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu vrea asta. Presupun ca nu vrea nici picturi care sa dureze doi ani si sa se stearga....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adal* ... chiar asa subestimezi arta???   Eu de pe a 5-a treapta al scari ametesc si cad, cum poate sta cocotat un pictor cu zilele pe o schela sa imagineze si rai-ul???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut si eu la Trinitas Tv cat de frumoasa este Catedrala Mantuirii ! Catapeteasma este o splendoare!

A inceput Slujba de Sfintire, o urmaresc si eu de acasa.

Doamne ajuta !

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×