Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Oi fi eu cu capul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Va intreb si pe voi, cei plecati din Romania, voua va este dor? Pentru ce va intoarceti/nu va intoarceti? Aveti si voi rude din astea sau sunteti niste fericiti? Voi cum ati proceda fiind in asa situatie? Singura modalitate la care ma gandesc eu, este sa rup iar orice contact cu ei, nu mai am chef sa dau explicatii si nici sa mai aud ca m-am ajuns si am uitat de unde am plecat. Si normal ca am uitat, ce dreac sa-mi amintesc?

 

 

ma duc, când ma duc,  sa-mi vad parintii si fratele.

uneori nu apuc decât sa-mi vad parintii scurt, frate-miu a mare navetist si nu-l vad întotdeauna.

restul nu ma mai prea intereseaza.

nu uit de unde am plecat, dar nici nu fac caz de asta.

 

îmi place sa revad locuri de care ma leaga multe amintiri, dar pentru mine termenul de România a devenit destul de nebulos,

circul mai mult prin Banat/Ardeal si rareori mai trec Carpatii.

 

rude din astea, care sa ma faca tradator de neam si tara, nu am.

nici nu stiu cum as reactiona la asa ceva,  probabil as fi destul de capcaun.

 

 

A, si cel mai important, sunt cu capul pentru ca nu vreau sa ma intorc intr-o tara care nu-mi spune nimic? 

 

 

deloc  :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va intreb si pe voi, cei plecati din Romania, voua va este dor? 

 

Mie nu mi-e dor ca n-am acest simt dezvoltat deloc in mine.   E bine si e rau ca nu pot sa fiu trista cateodata se exprim ca altii regret.  

 

La persoane ma refer, ca de obiecte nici vorba nu poate fi.   O casa, masina, o tara sau altceva sint doar bunuri de consum, nu sint atasata sa nimic.

 

Desi vorbesc in multe ocazii despre copilarie si zonele vizitate, vine natural si fara probleme de nici o natura, tristete sau bucurie.

 

Abia am asteptat sa scap din Romania, ar fi nedrept sa zic ca mi-e dor, in cei 39 de ani plecati, parca de 5 ori am fost inapoi, prima vizita dupa 17 ani ... 

 

si numai odata la Bucuresti cu 21 de ani in urma, in rest doar in Ardeal ... rezist temptatiei ... am pierdut ceva??? ... voi recupera rapid candva!!!

 

De aceea ma acomodez usor oriunde, invat rapid o limba noua si n-am viata grea.  Nu uit, dar nu ma framanta absolut nimic!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca la tine cu capul tot normal , dar la rudele tale cred ca au ceva probleme  , deoarece sa fi fost rude normale nu avea sa te acuze cu ceva, mai ales  stiind ca situatia din tara nu e tocmai cea mai favorabila si ar fi fost mai bine sa te sustina si sa-ti doreasca binele ,dar invidia e invidie cu asta nu poti sa te lupti din pacate. Asa ca daca tie tii bine acolo unde esti ,stai acolo ;) oricum oamenii te judeca orice ai face !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×