Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Oi fi eu cu capul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hehe, bea apa si trece

 

 

mie imi e dor de ideea de dor de tara. imi trece in max  48h dupa ce ajung acolo si vad ce mizerie este. am regasit bucurestiul cum nu se poate de jegos (la propriu), gaurit, prafuit, obosit si trist. nu am mai gasit bucurestiul care-l 'stiam' eu de ani multi, revim mereu cu speranta si degeaba.

 

cat despre oameni, cum ii dresezi, asa ii ai. le permiti sa iti vb asa, or sa o faca. ai mei au avut iesiri d-astea pana m-am dat disparuta o vreme si au invatat lectia.

 

cat despre ceilalti, nu imi pasa.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca rudele tale se folosesc de dragostea de tara doar ca sa iti stoarca tie niste bani si ajutoare..nu denota decat ca folosec aceasta valoare ca un pretext.

Nu, nu isi iubesc tara. Atata le este educatua si caracterul.

 

Nu inteleg de ce te rascolesc virbele lor. Daca te obosesc, nu le raspunde si gata.

 

Ah, si daca intelegi ca atata pot , darvrei sa tii legatura in continuare cu ei, cand ti se plang, 'plange-te' si tu de facturi su cheltuieli.

Asa, pe limba lor.

Eu asa am scapat de ele, desi din cand in cand mai incearca. Ii ajut doar cand consider eu si eu tot in Ro traiesc.

 

Matusa plecata in Germania venea des in tara, pentru ca doar aici simtea ca ii e locul. Tine de radacini asta. Daca le ai, le ai si nu vei scaoa niciodata de ele.

Daca nu le ai, nu le ai. Punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tine de radacini asta. Daca le ai, le ai si nu vei scaoa niciodata de ele.

Daca nu le ai, nu le ai. Punct.

Cred ca asa este. Io cand plec din tara, dupa o saptamana simt ca incep sa ma sufoc, devin irascibil, incep sa vorbesc mult cu ai mei la telefon. Pentru mine e limpede ca n-as putea trai in alta parte decat Romania. Din Bucuresti poate ca m-as putea muta dar chiar si asa cred ca as reveni cat as putea de des aici. Numai cand intru in tara si incep sa aud vorbindu-se romaneste la un restaurant sau benzinarie deja incep sa ma simt acasa si parca totul incepe sa fie exact asa cum trebuie - soarele roman, ploaia romaneasca, pamantul romanesc samd :).

Editat de Dismissive
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa fie gresit?

Dragostea de tara e tot o forma de dragoste, a carei veridicitate e data de cugetul liber, nicidecum de costrangeri sau obligatii.

 

Majoritatea celor instrainati de patria lor, sufera de dor pentru ca au radacinile acolo. Pe viata.

Nu pentru ca pe langa natura, plaiurile natale, curtea bunicii, bade Ion de la tara cu povestile lui din razboi, traditii si valori ( caci exista asa ceva si in Romania si in Africa si in Iran, etc) economia merge prost, coruptia e in top, etc.

Acestea raman detalii cand vorbim de dragostea de patrie.

La fel ca in iubire.

 

Doar ca tot mai putini inteleg asta.

La X Factor, un tanar moldovean da de curand un exemplu viu pentru patriotism.

'Canta cucu-n Bucovina'. Cauta pe google ..Andrei il cheama.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acestea raman detalii cand vorbim de dragostea de patrie.

Poate ca se va rade de mine dar daca imi pui hora unirii si ma lasi singur ma cam gasesti sifonat :))  De multe ori am zis ca in caz de razboi ii las pe politicieni sa-si duca razbelul dar in sinea mea stiu prea bine ca as pune mana pe-o arma sa elimin un strain daca vine p-aci cu ganduri de stapanire...

M-am gandit la chestia asta destul de serios si am constat ca, la mine, legatura cu pamantul e intrecuta in putere doar de cea cu propriul copil.

Patesc si eu asa daca plec din tara si casa mea. De aceea nu mai plec in vacante lungi, prefer cate un weekend pe fuga. Inteleg perfect treaba asta cu radacinile, tare mult as vrea sa inteleaga si altii ca eu am alte radacini. :)

Home is where the heart is - imi place asta pt ca e a dreacu de adevarata...

Editat de Dismissive
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune-le si lor asta.

Tara ta nu e Romania, ci Olanda.

@ Di, te inteleg perfect. Eu vibrez cand cant sau aud cate o doina.

Pfai, dar sunt pana peste cap indragostita de tara mea!

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu-i mai consideri rude persoanele cate te "acauza" de ceva???   ce ce drept ma intreb ...

 

N-are nimeni drept sa-ti impuna cum sa traiesti si ce sa faci ... unde mergi si de ce nu dincolo ... nope.

 

Daca intr-o conversatia apare intrebarea  "cand mai vii pe aici"??? ... e altceva, dar sa-ti reproseze, e inadmisibil.

 

Eu in 2004 in primavara am fost ultima data in RO si dor nu mi-a fost niciodata de nimic si nimeni!!!  si daca ma duc

 

nu de dragul tarii merg acolo ci pentru sora mea si restul familiei.   Prefer sa trimit pachete si bani dar merg unde-mi

 

convine ca nu este vacanta pentru mine in RO doar calatorie cand mai ascult problemele triste al multora.

 

Eu nu reclam ca ciorba nu-i destul de calda ca ma descurc eu cu mancarea si fara restaurante si-mi place mai mult,

 

ca am ocazia sa gust raritati si pentru localnici.   Ai mei au inteles ca nu se poate sa merg dar sa si trimit ...

 

n-am probleme de genu' cu nimeni, ca nepoatele ma intreaba cand mai mergem sa le duc locrusoare ce vor ele

 

"cool stuffs" dar este foarte amicala discutia, deloc agresiva sau acuzativa ca am dezertat sau altceva.

 

Nu lasa sa ajunga la tine asemenea vorbe!!!  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai voiam sa scriu ca nu mai cred in coeziune sociala si am dat peste topicul tau. Mergeam pe strada adineauri acceptand in sfarsit faptul ca toate legaturile de grup sunt o iluzie, pentru ca pretutindeni sunt oameni de toate felurile. Chiar si cei care azi fraternizeaza cu tine pe baza unei ideologii, maine iti pot da in cap pentru ca tu ai deviat cu doua grade la stanga iar ei cu doua la dreapta. 

 

Nu mai cred in nationalism & Co; cred doar in supravietuire.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si cei care azi fraternizeaza cu tine pe baza unei ideologii, maine iti pot da in cap ....

 

Sau mai rau ... s-a vazut acest caz in toate formele deja in viata reala sau virtuala!!!

 

Prietenii nu exista decat lupi in blana de oaie sa ajunga la tine cat mai aproape cand 

 

ataca din senin.   Eu niciodata n-am spus nimic important despre mine nimanui!!!

 

Tocmai din acest motiv ... 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×