Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
impresie

Caiac-canoe

Recommended Posts

Campionatul European de Kaiac-Canoe are loc la Baza Nautică Bascov, în perioada 17-20 septembrie 2015, pe Lacul Bascov alimentat de râul Argeș: http://adevarul.ro/locale/pitesti/joi-incepe-campionatul-european-kaiac-canoecampionatul-european-kaiac-canoe-1_55f9cff9f5eaafab2cae37bf/index.html

Am fost ieri. Îi voi mai privi și zilele acestea. Pozele nu sunt unele din timpul acestei competiții.

caiac-01%2Bx600.jpg

caiac-02%2Bx600.jpg

canoe-03%2Bx600.jpg

canoe-02%2Bx600.jpg

Voi avea în vedere să practic acest sport, la nivel de amator, într-un ritm mai intens, cu sprinturi și anduranță. Prețul unui caiac de tură (de exemplu, Edge 14,5, un model alungit), în România, este 4100 lei, în timp ce un caiac de mare costă în jur de 7500 lei, iar cele de competiție depășesc 8000 lei.

• Upvote 2

:D  Da, rezultatele practicării unui sport la nivel de performanță, de competiție, reflectă robustețe. Ei fac asta de la vârstele copilăriei. Mai târziu și ei fac exerciții de forță la sală. Eu aștept să aflu cum mă voi forma doar din sport. Pot trasa o corelație între formarea mușchilor picioarelor ca urmare a turelor cu bicicleta de șosea, de-a lungul celor aprox. 15000 km în 15 luni.

Cu caiacul, pentru o medie zilnică de 2 ore (vreo 24 km), orientativ, mi-ar trebui vreo 416 zile pentru 10000 km. Vom vedea.