Sari la conținut
Forum Roportal
XGeorge

Cum faceti fata bombardamentului informational ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt de parere ca la ora actuala suntem indopati la propriu cu tot felul de informatii din mediul extern: spoturi publicitare pe strada, anunturi, stiri, internet, etc. Sunt de parere ca mintea umana nu poate face fta pentru a procesa uriasa cantitate de informatii cu care este bombardata. Lucrurile nu par sa stea prea bine in viitor, ci am impresia se anunta si mai rele. Volumul de carti, idei, filme, divertisment .... informatie ... toate cresc exponential, iar creierul nu poate evolua asa rapid.

Cum sa folosim sursele de informare, dar totusi sa nu fim decuplati de la realitatea sociala ?
Cum putem avea o minte limpede ?
Cum sa fim selectivi in "colectarea" informatiei ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O idee e sa o luam incet, in masura in care se poate.

De pilda, daca ne intereseaza ceva in mod deosebit, sa ne documentam intens o perioada aproape numai in aceasta privinta, in limita timpului liber, pana ajungem la o concluzie, apoi sa trecem la subiectul urmator. Prea multa lume azi are ca hobby comentariile despre lucruri pe care nu le-a aprofundat.

 

In mare am eliminat divertismentul; televizorul nu mai exista. Internetul e suficient pentru documentare si relaxare ocazionala.

Stirile sunt, in opinia mea, 45% propaganda, 45% umplutura si ce ramane poate sau nu sa conteze. Cand se intampla ceva cu adevarat important, omul afla oricum prin intermediul apropiatilor, fara sa citeasca zilnic despre toate accidentele, violurile, bataile si certurile dintre vedete.

Am renuntat sa urmaresc discutii inutile intre politicieni care nu vor schimba vreodata mersul lucrurilor.

 

Mai poate ajuta si informarea despre sursele de informatii - despre fiecare publicatie, fiecare canal tv etc; propaganda devine transparenta cand stii ce sustine fiecare si pe cine are in spate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

selectezi in functie de interese, de prioritati, de filosofia de viata, de alte criterii care ti se par relevante. Daca ai o idee clara despre cine esti sau ce vrei sa obtii, vei folosi informatia ca sa te dezvolti si sa te simti implinit. Asta ar fi si idea cu exercitarea dreptului de alegere in functie de personalitate. Nu sunt retete bune care sa fie bune pentru toata lumea. Eu ma uit la televizor de exemplu, dar mai mult ca un act de cultura si destresare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]

 

Cum sa folosim sursele de informare, dar totusi sa nu fim decuplati de la realitatea sociala ?

Cum putem avea o minte limpede ?

Cum sa fim selectivi in "colectarea" informatiei ?

 

Sa te asiguri ca nu e dezinformare. Cauta mai multe resurse si trage concluziile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×