Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Cum sa scap de furnici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu de care zici, cel cu bot lung si subțire, dar imi scapă numele.

Buna idee :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

furnicar, bre...


si uite asa te-ai facut cu un animal de casa, il iei cu tine in se cand pleci :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A preparat proprietarul ceva soluție.. Momentan nu am mai vazut furnici. Acuma asteptam sa vedem ce iese..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Furnicile urasc mirosul de levantica, este toxic pentru ele. Aveam foarte multe in gradina, atat de multe incat imi scoteau nisipul de sub dale, desigur ca intrau si in casa, bucatarie special. Am scapat de ele dupa ce am auzit la radio o emisiune 'Sfatul bunicii', in care zicea de levantica si mai multe flori. A doua zi am cumparat un ghiveci si l-am pus in bucatarie, nicio furnica in casa. Apoi am plantat in gradina si furnicile au disparut miraculos, anul asta nu am vazut niciuna.

 

Incearca cu ghivece de levantica, florile miros si foarte frumos in casa. Eu nu pot tine plante vii; le usuc, le bag in saculati de panza si le insir prin casa, ajuta foarte mult.

Multumesc mult. Ma duc imediat sa-mi cumpăr..am o florărie aproape.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca cu ghivece de levantica, florile miros si foarte frumos in casa. 

 

Eu o sa incerc sa plantez in gradina ca am furnici pe terasa, chiar in fatza terasei o sa plantez doua tufisuri in week end.

 

Ce idee geniala, ca deja m-am saturat sa-l vad pe Hombre cu niste graunte galbene ce pune langa gramezile de nisip lasate de furnici, pe care le vor cara in cuicurile lor in adincul pamantului aproape de China undeva la jumatatea drumului ... si cica ar avea efect ca lasa sterile furnicile ...

 

In casa n-au ajuns si cred ca in mancarea pisicilor erau mai interesati decat sa intre in casa.   Cu tantarii nu stiu ce sa mai fac, acum e sezonul lor!!!

 

Sora mea mi-a spus sa plantam un nuc ... avem Pecan un fel de nuci locale lunguietze dar vad ca n-au jena, poate pentru ca pomul este in fundul curtii ... ?!?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×