Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Cum sa scap de furnici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vezi ca in se au niste chestii misto care nu-s f toxice si nici nu miros. unele sunt de la Kirk, altele de la bayer

 

altfel, aici soacra-mea am vazut ca pune scortisoara in zonele unde intra astea in casa si cica le tine departe.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tocul usii si geamuri. pune pe farfurii mici sau capace de la borcane si lasa ici si colo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pfff.... zona scumpa si naspa. :D

adica e buricul targului dar pentru locuit e cam aiurea.

va si costa o caruta de bani, sunt sigura.

 

raman la parerea initiala.  :pardon:

 

ai la parter vreo crasma noua? vreun depozit nou? s-a schimbat ceva in ultima vreme in zona? s-au facut reamenajari la etajele intermediare? 

oricum, daca au invadat cladirea e imposibil sa scapi de ele daca nu se face o dezinsectie in tot imobilul. si nici atunci...

 

nu inteleg de ce nu te poti muta, e treaba ta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tocul usii si geamuri. pune pe farfurii mici sau capace de la borcane si lasa ici si colo.

Asa m-am gândit si eu. Multumesc!

pfff.... zona scumpa si naspa. :D

adica e buricul targului dar pentru locuit e cam aiurea.

va si costa o caruta de bani, sunt sigura.

 

raman la parerea initiala.  :pardon:

 

ai la parter vreo crasma noua? vreun depozit nou? s-a schimbat ceva in ultima vreme in zona? s-au facut reamenajari la etajele intermediare? 

oricum, daca au invadat cladirea e imposibil sa scapi de ele daca nu se face o dezinsectie in tot imobilul. si nici atunci...

 

nu inteleg de ce nu te poti muta, e treaba ta.

 

Nu e nașpa deloc...pana sa avem problema cu furnicile a fost foarte ok. Camere mari si luminoase, in buricul târgului, dupa cum spuneai..nu mai trebuie taxi toata ziua

Da, s-au facut câteva renovări in ultima vreme, probabil asta este problema.

E dificil pentru ca am multe lucruri, inclusiv mobilier si chiar nu am chef, mai ales ca la anul oricum trebuie sa ne mutam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Rodi.

Muta-te altfel o sa ajngi sa nu mai dormi noaptea.

 

Daca adminul nu face nimic...ce poti face tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa locuiesti in centrul Clujului prezinta numeroase avantaje ( daca ma intrebi pe mine sunt destul de putine) dar si destule neajunsuri legate de vechimea considerabila a imobilelor... astea de care vorbim sunt de pe la 1930 daca nu mai demult pana pe la 1910. Majoritatea au primit functiuni noi, cabinete de avocati, restaurante la parter, baruri, magazine iar in curtile alea Dumnezeu stie ce se mai afla... depozite de materiale si marfuri diverse, garaje, nu mai stiu.

Una peste alta zona e cam inproprie pentru locuit desi spatiile au fost renovate.

Cred ca s-a deranjat un musuroi de furnici printr-un beci antic ce sunt p-acolo... :lol:

 

Stiu, nu-i de ras. :sorry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, ma gândeam sa pun ceva substanțe care sa le împiedice sa mai vina..

E incomod sa ma mut, imi place zona, imi place apartamentul... In fine, daca nu o sa reușesc sa ameliorez situația o sa ma mut :cry:

Sa locuiesti in centrul Clujului prezinta numeroase avantaje ( daca ma intrebi pe mine sunt destul de putine) dar si destule neajunsuri legate de vechimea considerabila a imobilelor... astea de care vorbim sunt de pe la 1930 daca nu mai demult pana pe la 1910. Majoritatea au primit functiuni noi, cabinete de avocati, restaurante la parter, baruri, magazine iar in curtile alea Dumnezeu stie ce se mai afla... depozite de materiale si marfuri diverse, garaje, nu mai stiu.

Una peste alta zona e cam inproprie pentru locuit desi spatiile au fost renovate.

Cred ca s-a deranjat un musuroi de furnici printr-un beci antic ce sunt p-acolo... :lol:

Stiu, nu-i de ras. :sorry:

La parter am o farmacie, loto si un magazin de papuci... Pana mea, avem si o administratoare foarte delasatoare.. Plătim destul de mult la întreținere dar nu e in stare sa facă nimic fara scandal in prealabil. Am avut si anul trecut cateva furnici si l-am sunat pe proprietar..nu stiu ce le-a facut ca pentru luni bune nu au mai venit, pana cand s-au apucat niște vecini de renovat.

Pe de alta parte, ma gândesc sa nu mai imi bat eu capul cu găsirea unor soluții, ca deja mi s-a acrit.... O sa-l sun pe proprietar si o sa-i dau un ultimatum..sa scape el dracu' de furnici, ca plătim chirie bunicică, mereu la timp. Daca nu, ne mutam si servus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o matusa cu ap de 3 camere in buricul Bucurestiului, fix langa Casa Poporului. De cand la parter s-a deschis o shaormerie nu mai scapa de gandaci.

Mari, urati, scarbosi.

A incercat cu de toate, dar atata timp cat sursa persista nu exista nicio sansa sa scape de ei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Gândacii sunt alta poveste.. Măcar furnicile sunt agreabile, atâta timp cat nu ma musca si nu se ating de mâncarea mea.

O sa mai încerc si alte modalități..chiar mi-e greu sa ma mut.. Am cumpărat chiar si cada in baie cand ne-am mutat aici pentru ca avea doar cabina de dus.. Plus mobilier si alte chestii.. Unde sa le mai car pe toate dupa mine (in afara de cada, desigur) :(

Editat de s_s_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×