Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

In contextul de azi, cand pe orice post de televiziune sau in orice ziar se vorbeste despre emigrantii din Siria/Iraq/Afghanistan, opiniile se schimba intre doua tabere.

Unii spun ca este o invazie de proportii Biblice, ca Europa  o sa fie ucisa din interior atunci cand Islamul o sa castige destul teren si ca musulmanii nu pot coexista in democratie, atat timp cat adera la o ideologie fascista cum e Islamul.
Altii trateaza problema dpdv umanitar, spun ca Europa trebuie sa ii integreze, sa primeasca atat cat e nevoie si sa ofere ajutor umanitar acolo unde este nevoie, asa cum s-ar proceda cu victimele oricarui conflict armat, atunci cand tara din care fac parte refugiatii, este sfasiata de razboi.
Ce relevanta are religia atunci cand vine vorba de integrare?
Cum se impaca Islamul cu valorile europene si cu democratia?
Exista vreo sansa de integrare sau sunteti de parere ca din cauza indoctrinarii(acolo unde e cazul), diferentele vor fi mult prea evidente si vor da nastere la conflicte din ce in ce mai mari?

O sa aiba multiculturalismul sorti de izbanda in toata Europa?
Cum poate Europa sa tina sub control extremismul (acolo unde exista) atunci cand este vorba de religie, in tari membre?
Ce impact credeti ca o sa aiba toate astea in 5 sau 10 ani?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de mult imi place sa cred eu ca o sa traim ca fratii toti gramada si ca o sa fie curcubee pe cer mereu, ntz! beau un pahar cu apa rece si ma trezesc la realitate. La trista realitate...

 

Religia o sa faca legea in Europa asa cum a facut-o si pana acum. Se vor integra usor si vor trai dupa standardele europei cei care nu sunt extremisti. Cunosc destui musulmani, unii tin de religia lor de la a la z, altii scapa in aburii alcoolului si sunt credinciosi part-time, dar toti sunt integrati. Isi vad de joburi, de educatie, de familie. Sunt cativa pakistanezi pe aici care fac valva si agita apele cu extremismul lor, dar baietii sunt urmariti 24/7 si bagati f des la bulau. Da, e usor sa urmaresti 10 indivizi, nu o sa fie posibil sa urmaresti 10mii.

 

Religia este extrem de importanta, migratia asta masina o sa creeze tensiune intre localnici, or sa se simta invadati, or sa simta ca pierd controlul. Deja e usor de vazut ca traditiile se schimba, ca apar cartiere cu moschee, autohtonii se muta din ele si devin cartiere numai cu musulmani. Mie imi place sa merg pe acolo, am impresia ca sunt plecata in strainatate in nu stiu ce tara straina.

 

Oamenii au inceput sa-si retraga copiii din scoli, sunt destule scoli unde 90% sunt copii imigranti, 10% sunt norvegieni.

 

E un subiect delicat si trebuie tratat cu manusi, risti sa cazi de extremist sau de tradator de neam si valori.

 

Eu sunt intre doua ape, nu stiu ce as vota daca s-ar face un pol 'sa vina' sau 'sa nu vina'. Am argumente pro si contra pentru ambele raspunsuri.

 

 Oamenii au nevoie de ajutor, dar Europa e plina de oameni care au nevoie de ajutor. Romania de ex: mor de foame pensionarii, sistemul medical e vai mama lui, sa nu mai zic de ala de invatamant. cati restantieri sunt pe panourile de intretinere pt ca lumea nu are bani, iar de rata somajului in Europa ce sa mai zic?

 

Mi se rupe sufletul sa vad trenuri intregi de oameni infometati, crizati de stres si fugiti din casele lor. nu pleaca nimeni de bine, e teroare ce e acolo, nu mai au nimic. Toti pleaca la mai bine, dar cine ii poate ajuta pe toti? Cum? de unde se scot 3 milioane de joburi? de locuinte? pt fiecare imigrant se folosesc zeci de mii de euro in procesul de integrare (si asta da gres de multe ori) si daca inmultesti suma asta cu 2-3 milioane, unde ajungi?

 

Nu am inteles nici in ziua de astazi de ce nu intervine cineva militar sa il inlature pe Asad. Asa cum s-a intervenit in cazul lui Saddam, de ce nu si aici? Da, da..Siria nu are petrol, Siria nu are gaze, Siria e saraca. Ok...nu castigi nimic din implicarea asta, dar fa-o benevol, fa-o ca o actiune caritabila. Daca nu tai raul din radacina, nu se merge mai departe. Aliantele militare ale lumii ar trebui sa ia atutudine si sa puna stop barbarismului.

 

Toti banii astia care se folosesc in Erupa, ar putea sa fie trimisi acolo si s-ar putea ajuta tara aia sa se repuna pe picioare.

 

 

Mie mi-e oarecum teama de ce o sa urmeze, o sa fie un conflict intre rase, religii, standarde de moralitate. Oala asta, ciorba asta, are prea multe ingrediente. Nu e buna mancarea cu multe ingrediente, keep it simple!

Editat de Ampera
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa fie conflict si daca religiosii o sa "confiste" cumva situatia asta, tarile din Europa se vor confrunta iar cu puterea pe care Biserica o avea acum 5 secole.
Asta e o ipoteza, dpmdv de luat in calcul, daca vor incepe sa apara grupuri care se declara crestine si care au cruciade de purtat.
Sigur, mass-media o sa joace un rol important, dar daca vor fi statistici ca in UK sau Danemarca/Norvegia, care arata ca majoritatea infractiunilor sau crimelor sunt savarsite de emigranti, cu accent pe o comunitate, o sa vedem un altfel de conflict care nu o sa aiba legatura cu crestinismul neaparat (desigur, se va exploata dpdv religios atat cat se poate)
Dar in ambele cazuri, nu o sa se termine bine deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu intri cu ghetele in casa omului si incepi sa faci legea! eu asa am invatat, daca cineva iti deschide usa si iti intinde o mana, te comporti civilizat, arati apreciere pt ajutor si incerci sa nu deranjezi prea mult.

 

dar sunt f multi carora li se intinde un deget si asteapta toata mana, crezand ca li se cuvine.

 

oamenii au invatat cuvinte noi, 'merit', 'cuvenit' si 'drept'. aceeasi oameni care au stat sub jugul dictaturii atata amar de vreme, se trezesc infometati dupa drepturi, lucruri automat cuvenite si meritate. nimeni nu merita nimic automat, toti muncim pentru drepturile noastre. mi se pare absurd sa te afli intr-o situatie disperata (asta implica fuga de razboi) si sa incepi cu pretentii de genul cazare, feluri de mancare. primordial e sa ai un acoperis deasupra capului, haine, mancare, acces la servicii medicale. restul e can can in prima faza,scoalrizarea poate astepta 1 an pana se pun bazele unei stabilitati. oricine doreste mai mult de atat, din partea mea este bine-poftit inapoi de unde a plecat. deja sunt mofturi din partea unora care nu au nevoie, ci au pretentii. e diferenta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta ziceam si pe topicul celalalt.
Atunci vine automat intrebarea: pana unde decizi sa acorzi ajutor in circumstantele astea?
Pentru ca vezi tu, in multe cazuri, guvernele din unele tari nu-s in stare sa aiba grija de saracii/batranii/copiii lor si cand vine vorba de oameni care se comporta de parca li se cuvine, stau drepti.
Atitudinea asta e atitudine de sluga speriata de oprobriu si are foarte mare legatura cu political correctness aplicat pana peste limita prostiei.
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista vreo sansa de integrare sau sunteti de parere ca din cauza indoctrinarii(acolo unde e cazul), diferentele vor fi mult prea evidente si vor da nastere la conflicte din ce in ce mai mari?

 

Musulmanii nu se integreaza niciunde, acum ca au venit in numar mare o sa-si ceara drepturi si o sa distruga enorm de mult pe unde trec.  Pe ei nu-i intereseaza arta, cultura veche sau arhitectura ... sint inca cu 10000 de ani in urma fata de Europa la toate.

Deja sint conflicte si vor mai fi.   Si in State care vin doar in budigai se imbraca cu exceptia celori care merg la munca, mancarea e tot halal si nu au nici o gluma cu alta natie decat relatiile de la munca.  Traiesc in grupurile lor si uresc toata lumea, destul de deschis se exprima daca treci pe langa ei in magazine.   Daca ar putea, ar face si aici mai multe in numele religiei dar viata de aici nu li se ofera nici in Rai si de asta se opresc.   Am vazut in blocul unde sta fiica mea in Los Angeles, m-am speriat de ei!!!  ca si in restaurant. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

termina cu generalizarile, olga!

 

putem discuta fara sa generalizam


Merkel face legea! Nu stiu cine a murit si-a pus-o p-asta regina europei, dar se pare ca jucam toti dupa cum canta ea.

 

am un dracusor care rade in mine putin, vad toata treaba asta ca pe un pay-back pt ce au facut evreilor, numai ca imi trece Rasul cand vad ca afecteaza toata Europa pay-back'ul asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Musulmanii nu se integreaza niciunde, acum ca au venit in numar mare o sa-si ceara drepturi si o sa distruga enorm de mult pe unde trec.  Pe ei nu-i intereseaza arta, cultura veche sau arhitectura ... sint inca cu 10000 de ani in urma fata de Europa la toate.

Deja sint conflicte si vor mai fi.   Si in State care vin doar in budigai se imbraca cu exceptia celori care merg la munca, mancarea e tot halal si nu au nici o gluma cu alta natie decat relatiile de la munca.  Traiesc in grupurile lor si uresc toata lumea, destul de deschis se exprima daca treci pe langa ei in magazine.   Daca ar putea, ar face si aici mai multe in numele religiei dar viata de aici nu li se ofera nici in Rai si de asta se opresc.   Am vazut in blocul unde sta fiica mea in Los Angeles, m-am speriat de ei!!!  ca si in restaurant. 

Oamenii fara educatie in general, da, nu sunt interesati de istorie, arta, cultura sau arhitectura.

Dar asta nu o poti extinde la toti musulmanii, pentru ca in caz contrar, ruinele din Palmyra si alte monumente istorice, nu mai existau de foarte mult timp.

Musulmanii au avut o perioada cand erau pionieri in toate domeniile astea, dar acum, in state conduse de sharia, exista numai mizerie si indoctrinare.

Nu mai dezvolt dark ages in Europa si  perioada in care a existat Inchizitia, ca se stiu chestiile astea.

Pe scurt, religia nu are ce cauta in conducerea unui stat, nu conteaza ca e Islam, Crestinism sau Iudaism.

Sunt musulmani care nu se integreaza nici in 3 generatii tocmai din cauza religiei, dar exista si musulmani integrati, asta poate pentru ca nu traiesc asa cum scrie la Qur'an.

De fapt nu poate, mai mult ca sigur, pentru ca nu e posibil sa urmezi religia ca la carte si sa fii integrat intr-o societate din secolul 21,  indiferent de religie.

Uite ce integrate sunt comunitatile amish  din cauza religiei sau alea ultra ortodoxe.

Religia urmata ca litera de lege este cancerul societatii moderne.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca vezi tu, in multe cazuri, guvernele din unele tari nu-s in stare sa aiba grija de saracii/batranii/copiii lor si cand vine vorba de oameni care se comporta de parca li se cuvine, stau drepti.  

Am mai zis si repet, mai e ceva despre care noi nu stim inca, ceva aranjament politic in spatele cortinei ca nu pune armate pe ei sa le impinga inapoi in tarile arabe bogate ca Iran, Saud Arabia, etc,.  Ei nu vor acolo, nici de Elvetia n-am auzit ca nu accepta decat refugiati adevarati nu din astea calatori si nu le da acte locale, migratorii stiu asta.   Nici in Canada nu se grabesc ca si ei refuza deja la rudele celori din Canada ca si familia copilului gasit pe plaja pe motiv ca nu erau completate corect dosarele!!!  Daca era caz de urgenta se prelua oameni si pe urma acte, dar in Europa se face invers, deci nu este urgenta.

 

Gremania are doua maini in afacerea asta si ar vrea sa scape usor, sa repartizeze lumea in tarile din estul europei si sa opreasca libera circulatie in interiorul europei ca sa se spele pe cap respectivii cu noii rezidenti care din lipsa de acte n-au unde sa mearga!!!

 

Cand banii lor se termina va fi prapad ca vor ataca magazine cum faceau in Franta, au dat foc magazinului Auchan ca si blocului frumos unde locuiau ca putea deja de jeg, etc.  Eu am vazut si Afghanii cand navaleau in vestul europei dar ei credeau ca in Canada

este Raiul pamantesc si au scapat usor de ei ... spuneau ca sint soldati dar abia se miscau de grasime si nu stiau sa numeasca de cine fugeau ... mai erau "boat people" cu decade in urma, nu sint astea primul val.

termina cu generalizarile, olga!

 

putem discuta fara sa generalizam

 

Fiinta umana ... eu nu stiu si nu intelg ce dracu inseamna generalizare!!!  si altfel cum sa ma exprim, ce te deranjeaza in text???

 

Eu am calatorit in acele tari demult si am vazut cum traiesc ei cu totii, bogati sau saraci sint un drac cand e vorba de albi si crestini.

 

Am locuit si in Franta si din cauza lor am emigrat in State ca aruncau bombe lacrimogene in metro si peste tot unde voiau ... acte criminale comiteau din cele mai grave de la viol la omor calificat, iti scoteau benzina din tanc, rotile de pe masina si din astea pe langa spargeri in locuinta si atacuri prin piata, strada, etc.  

Prea te iei pe urmele lui Naeema, observ ca expresiile ei imi arunci in fata de cateva zile parca eu am protestat sa fie banata!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

generalizare inseamna cand spui 'musulmanii nu se integreaza niciunde'. asta inseamna ca bagi intr-o oala toti reprezentii acelei grupe.

 

gen:

 

tiganii fura, olandezii sunt pedofili, americanii nu au Cultura generala, tailandezele sunt prostituate, etc.

 

asta e generalizare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×