Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Burete, hartie igenica nefolosita si servetele de hartie ca-s mai groase, si nu mai tin minte ca a fost un show la TV cu persoane care se ascund si mananca lucruri non-alimentare ca au pofta ... cutii de carton, si ceva cu chimicale una, m-am ingrozit si eu dar precis sufereau de ceva boala si nu se consultau cu doctori.   Nici gravidele n-au scuza sa faca asa ceva dupa opinia mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am înțeles, au pofta de chestii dubioasa fiindcă au lipsa de ceva vitamine..așadar, soluția ar fi sa își facă niște analize, sa vadă ce lipsuri au si sa remedieze situația fara a recurge la gesturi extreme.

Eu cand eram mica mâncam carti :Doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu abia mancam si mancare sanatoasa ca nu aveam pofta ... fructele ma atrageau dar in rest abia ciuguleam ceva desi mama ne facea portii mici sa terminam totul din farfurie.  Dulciuri nu primeam si nici nu pofteam la ele, ne facea clatite sau langos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel-mai-simplu-si-ieftin-mod-in-care-pot

 

Ador culoarea a sta la usturoi, roz, se spune ca este soi romanesc, nu stiu si nu caut pana-mi place la gust si n-am nici o suferinta daca-l mananc moderat ca nu exagerez cu nimic, nici cu baut de apa peste 2 litri pe zi, doar in cazuri extreme ca sint la activitati in aer liber si se usuca corpul uman.  

 

Azi l-am avut ca mujdei langa friptura de vita la gratar, mamaliga reincalzita, sos de spaghetii si branza telemea.   Eu cumpar mult mereu ca folosim mult dar aud si idei de amestecat cu miere si mai stiu ce si ajuta la diferite boli, eu astept rezultatul satisfacator doar ca-l consum dupa metode bine experimentate in bucatarii de gospodine!

 

E drept ca imi usuca gura si provoca sete, dar dispare repede, mai induce si somn sau poate si carnea contribuie la asta desi nu mananc mult ... dar sa creasca si parul de la usturoi in amestec cu miere uns pe cap ... parca nu-mi vine sa cred.     Ca ustura ochiii rau de tot daca se atinge cu mana care a atins usturoi, asta-i realitate, abia am revenit dupa multe picaturi de ochi ca n-am folosit nici manusi cand curatam usturoi si asta e intamplare de prima oara si recenta, o sa fiu foarte atenta de acum incolo.

 

O cunostinta-mi spunea ca ea pune mult usturoi feliat subtire pe pizza, chiar daca-l comanda, il mai pune in cuptor la rumenit si va fi mai placut, dar si cand foloseste ca decoratie de pizza hamburger si castravete acru, tot mai imprastie si o capatina de usturoi feliat ca altfel n-are gust deloc bunatatea italiana!!!  

 

In ultimul timp cetatenii din america reinventeaza mancarurile cu mult usturoi, cred ca a devenit ingredient #1 pe lista de cumparaturi al tuturor. dar Hamburger Pizza este ultimul racnet in industria asta.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

201610071643169641057-218x150.jpg


Nu pare deloc apetisant si nu va fi pe masa mea curand ca n-am prea pus pe masa mancare de asa o culoare respingatoare, doar sare negru din Himalaia se accepta!

Daca arde ceva, nu mai ajunge pe masa, dar rar se intampla, mai mult paine in prajitor arde scrum dar il aruncam. 

Se zice ca-i foarte sanatos dar ma abtin, prefer sa-l consum sub formele bine cunoscute.

 

http://www.doctorulzilei.ro/ce-este-usturoiul-negru-si-la-ce-foloseste-proprietatile-lui-sunt-uluitoare-distruge-14-tipuri-de-cancer/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi preparam mujdei de usturoi si aveam nevoie de un pic de apa rece si zic sotului ... imi da si-l mai pun la rece pana-i gata pestele.

Il simt dulce cu aroma de portocala   =P~  el a uitat ca a pus ceva racoritoare intr-o sticla de apa si nu l-a marcat.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat usturoi curatat in pungute ermetic inchise insa emana un miros puternic. 

Am deschis cele 6 pachetele in curte  si le-am pus intr-un borcan de sticla cu surub dupa ce s-au mai aerisit,

n-am idee din ce cauza ca nu era stricat nici o bucata.

Nu le arunc ca n-au absolut nimic, dar asa ceva inca n-am patit si mereu cumpar mult usturoi ca se termina repede in lunile de iarna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiri Realitatea

Decand cu Virusul asta, mananc mult mai mult usturoi ca pan-acum in viata mea, scot pe masa o capatana sa-l am la vedere si-l mananc cu orice aproape dar cu paine prajita si unt imi place cel mai mult.    Friptura la gratar, in farfurie acopar cu felioare subtiri de usturoi ca altfel parca nu merge deloc.   Am mai observat ca nu mananc din multe feluri de alimente ca altadata dar sare folosesc, de acum evit sarea din mujdei desi de la cine am invatat foarte demult mi-a spus ca se freaca usturoiul cu sare si ulei.     

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal, mai Olga,  ca asa se face mujdeiul cum trebuie. Si apoi cu iaurt sau smantana in el....un mujdei ca la carte.  :pardon:

Serus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×