Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

usturoi.jpg?width=635&height=423      

 

 

De ce nu este bine să pui sare în mujdeiul de usturoi

 

Usturoiul este unul dintre legumele ce nu ar trebui să lipsească din alimentația noastră. Are   foarte multe proprietăți și este un remediu minune în nenumărate boli.  

 

Mujdei de usturoi

 

In mod tradițional, oamenii de la țară nu pun sare în deliciosul mujdei, iar potrivit

 

inginerului chimist, Ștefan Manea, susține că nici nu e recomandat să punem sare peste usturoi

 

sau peste ceapă.

 

”În usturoi există două substanțe aliina și alinoza despărțite de o membrană fină.

 

Când pisezi usturoiul în intenția de a face un mujdei, cunoscut pentru savoarea pe care o

 

dă mâncărurilor de carne și legume, membrana de care vorbeam se sparge, cele două

 

substanțe interacționează și formează alicina. Ei bine, această alicină este fenomenală! Ea

 

protejează de o sumedenie de boli, și recent s-a descoperit că și de cancer, mai ales de

 

cancerul de plămâni, boală cu o evoluție rapidă și fatală. Dar pentru ca alicina să fie 

 

binefăcătoare pentru corp, nu trebuie să pui sare în mujdeiul de usturoi, pentru că i se distrug

 

pe loc și ireversibil enzimele și în loc să ne fie de ajutor, substanța formată atacă un alt grup

 

de enzime din organismul nostru!''.

 

În același timp este indicat ca mujdeiul de usturoi să fie făcut cu un ulei de bună calitate, cum

 

ar fi uleiul de măsline, substanțele din cele două alimente acționând sinergic.

 

În aceeași idee pe care o expuneam mai sus, nici pe ceapă nu se pune sare! Cel mult se

 

tăvălește bulbul rapid printr-o pânză subțire de sare și se mănâncă imediat, dar bine ar fi să se

 

renunțe complet la asta, ” a declarat Ștefan Manea.

 

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/sare-mujdei-usturoi-549782.html#ixzz3kezah07c

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubesc usturoiul!!!

 

absolut il iubesc! nu cred ca gatesc mult fara usturoi, il pun in orice, de la omlete la simple salate, pasta, orice ...:D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a atras atentia ca nu se pune sare pe mujdei, asta n-am stiut ca mereu il frecam cu sare usturoiul dat pe razator si cate-un pic de apa extra rece, boia, piper, si ulei ca ultim ingredient si inapoi in frigider.   

 

Pentru ca nici pe ceapa nu recomanda sare savantul, deja merita auzit macar noutatea.  

 

De o vreme niciunde nu mai pun sare ... desi m-am aprovizionat cu sare roz din Himalaya.

 

Admir borcanul zilnic, are o culoare frumoasa dar si gust diferit de sarea de mare.

 

Zilnic programez ceapa si usturoi crud in menu sau macar gatit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul n-are voie sare ca are tensiunea inalta, chiar daca nu folosesc sare el tot sarat simte mancarea si avem probleme si discutii pe marginea acestei teme chiar destule.

 

Copii mei au fost de la varsta mica in gradinita in Elvetia si acolo nu se da nici sare sau zahar la copiii, aveau 5 mese zilnic, acasa se jucau doar si mergeau la culcare, eu lucram.   S-au obisnuit asa, nici in salata de vinete nu vor sare doar piper.

 

La noi numai sotul folosea totul in excesiv, turna sare pe orice fara sa-l guste,  sau piper pana-l inegra farfuria.

 

Eu folosesc sare cateodata cand mananc numai eu, dar pe salata sau gratar nu-mi trebuie, dar in supa de pui pun 2 linguri mari cu varf ca de la legume devine dulce altfel.  

 

Usturoiul e iute, acolo chiar nu se cunoaste, dar o sa incerc si varianta cu iaurt si patrunjel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu accept ceapa fara sare..

Usturoiul fara sare merge, dar ceapa nici intr-un caz.

Nu ma omor dupa sare in general, dar un picut trebuie...nu pot aa mănânc complet nesărat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fie mai usor de digerat si sa nu dea probleme la stomac, i se scoate partea centrala, aia nu se recomanda a fi mancata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place.. Chiar azi am mâncat miez de ceapa murat. Nu am auzit de chestia asta pana acuma

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×