Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna! Am si eu nevoie de un sfat

Intru anul acesta in clasa a XII-a si, dupa cum bine stiti, trebuie sa imi aleg repede facultatea, ca sa ma pregatesc daca dau examen de admitere.

Am citit mai multe articole pe tema asta, si toate zic sa aleg ceva ce ma pasioneaza. Problema este ca eu inca nu stiu ce ma pasioneaza cu adevarat, doar ce nu ma pasioneaza. Asa ca am exclus foarte repede Facultatea de Medicina si Informatica, spre supararea parintilor mei. Imi doream sa urmez Farmacia la un moment dat, dar au zis ca de acolo pot iesi doar farmacista si nu prea mi s-ar potrivi...

Initial, adica in clasa a IX-a si a X-a, cand aveam in vedere o facultate, ma gandeam sa merg la Limbi Straine, din moment ce ziceam eu ca ma pricep si ca pot iesi traducator. Am facut cateva traduceri pe la scoala si chiar mi-a placut. Am dat CAE si DELF (B2) anul asta si le-am luat. Problema principala este ca nu imi dau seama daca aceasta pasiune a mea are originile in faptul ca am facut pregatire la engleza si franceza de cand am inceput sa le fac la scoala si pur si simplu am avut profesoare bune. E clar ca la facultate nu voi avea aceasta optiune. La Limbi Straine la Bucuresti se da examen la limba romana si la engleza si m-am uitat pe subiecte. La engleza sunt chiar foarte usoare, mai ales exercitiile de traucere. La romana oricum voi face pregatire anul acesta

Pe de alta parte, as putea face Facultatea de Chimie, ca tot am facut pregatire la chimie in clasa a XI-a pentru Farmacie. Am invatat pe fuga (printre teste de CAE si DELF), dar tot am reusit sa am o medie mare la scoala, iar la final, ne-a dat un test si la pregatire si am avut una dintre cele mai mari note (cot la cot cu cei care dau la Medicina la Bucuresti). Problema este ca eu ma descurc foarte bine la probleme (am avut si un profesor bun in clasa a VII-a), dar la teorie intotdeauna omit cate ceva. Profesorul de la pregatire a zis ca asa e in clasa a XI-a, dar ne adaptam noi in clasa a XII-a si intram cu note mari la admitere (la Bucuresti se da examen de admitere la Chimie, la Iasi se intra pe baza de dosar). Profesoara de la clasa e ofticata pentru ca nu facem pregatire la ea si ne taxeaza repede la nota, dar tot i-am luat 10 in teza :giggle:

Ce ar trebui sa fac?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai inveti ... tocesti dar cu judecata, adica sa imaginezi ce zici si odata intrat in cap, nu iese niciodata ...  :haha:


Fiica mea este in anul II, la Doctorat in Stiinte Farmaceutice. 


Doctor-Farmacist va fi titlul ei la graduare si va putea conduce si o firma de profil chimic sau cosmetic pe langa a menaja o farmacie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decat chimie mult mai bine farmacia. Stiu vreo 3 persoane care au terminat facultatea de chimie + master...niciuna nu a reușit sa-si găsească un job in domeniu...si toate regreta ca nu au facut farmacia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, am avut probleme la invatatul anatomiei... Si m-am gandit ca la medicina se toceste mult la anatomie si am zis ca nu e pentru mine (sistemul nervos e un mister pentru mine momentan). Chimia o inteleg. Biologia mi se pare ca o poti intelege doar dupa ce ai tocit deja manualul. Stiu ca si la Farmacie se face biologie, dar mult mai putin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e asa dramatica anatomia.. La început pare toceala, insa la medicina se studiază pe schelet, cadavru..se folosesc atlase foarte mult si asa Reușești sa o înțelegi cat de cat. Acuma nu încerc sa te conving sa iti schimbi opțiunea, ca nu am nici un interes in acest sens..tu știi cel mai bine de ce esti capabilă si de ce nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BlueLily, ca sa ajungi un profesional cu inalta calificare, ai de invatat mult si serios.  Pentru restul e facultatea ta preferata cu colegii

pe sprancene dar anii trec repede si nu e sigur daca mai ai chef de inca 4-5 ani sa te recalifici. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu ce iti doresti sa faci? Care din cele expuse mai sus iti este, cu adevarat, pasiunea? 

nu stiu ce imi place sa fac :( toata lumea zice chestia asta cu ce ma pasioneaza, dar eu nu pot spune ca exista ceva de care m-am indragostit si care l-as face toata viata. Cea mai mare temere a mea este ca la chimie o sa fiu praf la partea practica si atunci m-am dus degeaba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×