Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Text disparut inexplicabil dintr-un document Word

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Verifica si mouse-ul. Este posibil sa mai dea un click pe langa cel pe care-l dai tu. Pagina in word a ramas afisata sub alta fereastra. Dupa click-ul pe acea fereastra a ramas activa ferestra cu word si a primit click-ul "accidental". Atunci s-a intamplat problema.

Este bine sa lasi fereastra nefolosita in bara, ca sa nu mai ai accidente de genul acesta.

Si bineinteles, dezactiveaza salvarea automata, dar nu uita sa dai din cand in cand save. In acest fel vei salva doar ce vrei tu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci, am sa ma uit.

 

Exista o optiune de a salva totul automat, dar nu e activata; cica ''no usable drives found''. Deci... asta e. Ma apuc sa rescriu cat pot din memoria proprie, pana nu dispar datele si de acolo. :)

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Finnian. O situație în care se poate întâmpla ceea ce ai făcut tu constă în ștergerea Titlurilor (Headings) din panoul Navigation, ștergere care efectuează și ștergerea întregului conținut de sub Heading-ul șters din panou. Azi am văzut acest lucru. Așa că dacă le ștergi pe toate atunci îți șterge tot conținutul fișierului.

 

Când ștergi doar un Titlu din panoul Navigation, se va reflecta în modificarea numărului de pagini ale fișierului.

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost putin ocupat si nu am avut timp sa scriu de la inceput acest mesaj.

 

 

Un fisier cu titluri definite ca Headings. Are 28 de pagini si 3400 de cuvinte.

 

post-203610-0-78059900-1442844108_thumb.jpg

 

 

Rezultatul stergerii titlurilor din Navigation, cu exceptia titlului Cuprins (considerat, in exemplul de fata, ca prima pagina a fisierului).

 

post-203610-0-69802800-1442844144_thumb.jpg

 

 

Stergerea unui titlu intermediar.

 

post-203610-0-80968300-1442844173_thumb.jpg

 

 

Rezultatul stergerii unui titlu intermediar. Daca nu te uiti la numarul de pagini inainte de a salva si inchide fisierul, vei pierde continutul dintre titlul sters si urmatorul titlu.

 

post-203610-0-14776000-1442844197_thumb.jpg

 

 

Dupa stergerea unui titlu, poti actualiza campurile cu numerele de pagini, unde va aparea o eroare pentru pagina titlului sters, pentru ca a fost sters insemnul bookmark.

 

post-203610-0-90337300-1442844225_thumb.jpg post-203610-0-94606500-1442844242_thumb.jpg

 

 

Stergerile titlurilor sunt actualizate instant in continutul fisierului. De exemplu, sterg primul titlu Curpins.

 

post-203610-0-72040300-1442844261_thumb.jpg

 

si imediat imi apare pe prima pagina titlul si continutul urmatorului capitol.

 

post-203610-0-35345000-1442844277_thumb.jpg

 

 

In cazul in care stergi toate titlurile, atunci prima pagina va fi goala. Dar asta poate fi remarcat instantaneu, adica nu o poti realiza dintr-o greseala fara sa-ti dai seama (ca in exemplul cu stergerea unui titlu intermediar). Asa ca pot deduce ca nu aceasta a fost cauza stergerii intregului tau text. Totusi, ca informatie, in fisierul tau ai introdus titluri (headings)?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×