Sari la conținut
Forum Roportal
tamita

Acnee care nu mai trece

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Trebuie sa verifici mai in detaliu..este si sindromul ovarelor polichistice, care nu e o chestie prea faina. Iti recomand sa mergi sa vezi mai multi medici

 

Sa vad cum ii conving parintii, ca si-asa imi scot ochii ca nu stiu cati bani cheltuiesc pt a-mi trata acneea... ei nu inteleg ca intr-adevar am o problema. 

Da, o afecteaza, are dureri mari la menstruatie, hirsutism (pilozitate excesiva pe maini, picioare, inghinal, la axile, mustata), desi poadoaba capilara lasa de dorit, parul e foarte rar. Este si cam corpolenta, desi abia a trecut de 30 de ani, dar nu stiu daca asta se datoreaza proastei functionari a ovarelor sau asa i-o fi felul. Ma gandesc ca simptomele sunt diferite de la femeie la femeie, unele le au pe toate, altele doar o parte din ele, pt. ca, asa cum am spus in postul de mai sus, ea cu tenul nu a avut niciodata probleme, are un ten superb.

A fost la mai multi doctori si i-au fost recomandate mai multe tratamente. De asemenea, i s-a recomandat si regim alimentar, dar ea nu a prea  tinut cont de recomandari asa cum trebuie, desi se confrunta cu chestia asta de la vreo 14 ani. 

Pt. ca simptomele sunt diferite, nu cred ca ce-i valabil la o persoana e valabil si la o alta, tu sa asculti ce-ti spun doctorii, singura chestie buna pe care poti sa o faci este sa nu te limitezi doar la parerea unuia.

 

Sunt si eu destul de plina, in urma cu cateva luni eram chiar slaba, eram in perioada examenelor, cu stres... dar acum am pus din nou inapoi. Si eu am pilozitate in exces tot in aceleasi locuri, si problema e ca ma irit de la ORICE fel de epilat, am facut niste bube pe maini vara asta de nu-mi venea sa port tricouri. Si mie imi cade parul mult, foarte mult in ultimul timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acneea ca acnee..probabil o sa scapi de ea in curând, dar cu ovare polichistice din cate stiu eu pot fi probleme serioase

Ia citește si tu un pic  romedic.ro/sindromul-ovarului-polichistic.Nu sugerez ca ai acest sindrom, dar e mai bine sa elimini astfel de îndoieli...da-le si lor aa citească, poate o sa reconsidere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta categoric mai trebuie sa vezi un doctor...deși e cam greu sa greșești cand este vorba de ovare polichistice. Bafta multă! Ai grija de tine si încearcă sa fii cat mai prompta

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indepartarea acneei nu e atat de simplu de facut. Nu e necesar doar sa  se ia un produs si sa se astepte la o vindecare completa ci trebuie sa se  urmeze si un stil de viata corespunzator. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am luat sotret timp de 4 luni. Cosurile au trecut. Parul nu s-a mai ingrasat in timpul tratamentului. Buzele erau f uscate si noaptea ma impedicam si nu vedeam pe unde merg (mi-a afectat si vederea pe timpul noptii). Repet analizele la clinica unde merg pt dermatolog, endocrinolog si ginecolog, inainte cu o saptamana si ceva de terminarea tratamentului (pe 29 dec am terminat tratamentul). Au  iesit bune. Le repet iarasi miercuri si vin rezultatele... probleme la ficat, fierul mai mare decat trebuie, imunitate cam varza, proteina C cam naspa, putine globule rosii... E clar, nu? Mai ales pt ficat. Eu sper sa nu-mi mai reapara cosurile, ca in ultimul timp ma simt foarte rau (greturi, dureri de cap, stari de discomfort, somnolenta, n-am chef de absolut nimic). Ma bucurcam ca iesisera analizele bune si chiar voiam sa recomand sotret, dar se pare ca in cazul meu nu mi-a facut deloc bine. Si colac peste pupaza, am si ovarele micropolichistice, iau glucophage si verospiron (alte pastile pe care le bag, saracul meu ficat) in speranta ca astea sunt cauza pt care eu am avut acnee pe tot corpul. Insa aparent dr ginecolog la care merg e cam delasatoare si plictisita, intrucat nu mi-a spus nimic nou fata de ultimul control de acum 2 luni, ci mi-a spus ca nu trebuia sa ascult de dr endocrinolog si sa iau in continuare utrogestan (n-am mai luat iar ciclul meu nu e deloc regulat, mi-a venit de 3 ori in decurs de o luna si cateva zile). Dr endocrinolog mi-a spus ca sunt frecvente ovarele micropolichistice, si spera ca fiind tanara sa reusim prin tratamentul asta sa le dam de capat, si nu mai stiu ce. Eu chiar as vrea sa le dam de capat si sa iau pastilele astea cu un scop, nici nu stiu daca sa le mai iau sau nu, dr de familie a zis ca jumatate de an ar trebui sa spun stop oricarei pastile, ca prea multe am luat in decursul unui an (in afara antibioticelor pt raceli, am mai luat din noiembrie 2015 unidox, acneaid, sotret, glucophage, verospiron, utrogestan, si inca un fel de antibiotic a carei denumire n-o mai stiu momentan, tot pt acnee). 

Editat de tamita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, n-am incercat. E eficient? Sunt cazuri de reusita?

Ca in domeniul cremelor am incercat o gramada, atat naturiste cat si mai puternice: arbore de ceai, argila, creme de la gerovital, skynoren, zynerit, brevoxil, si multe altele a caror denumire n-o mai stiu. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, n-am incercat. E eficient? Sunt cazuri de reusita?

Ca in domeniul cremelor am incercat o gramada, atat naturiste cat si mai puternice: arbore de ceai, argila, creme de la gerovital, skynoren, zynerit, brevoxil, si multe altele a caror denumire n-o mai stiu. 

 

Da, pe mine m-a ajutat foarte mult si pe altii la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×