Sari la conținut
Forum Roportal
tamita

Acnee care nu mai trece

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am programare pe 3 septembrie la o d-na ginecolog. Mai departe o sa vedem daca e nevoie si de un endocrinolog. Pe moment, am inceput sa iau sotret. Tratez din nou efectul, si sper ca in curand sa pot trata si cauza... 

Revin cu rezultatele. :) 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acneea este cauzata de bacterii, si in unele cazuri de tulburari hormonale. Alimentatia este frectie la picior de lemn, la fel ca si un milion de sfaturi naturiste, de genul ce sa mananci sau sa nu mananci, Se trateaza chiar si cu antibiotice, iar tenul trebuie ferit de agresiune si de uleiuri/creme grase si pastrat un nivel al ph-ului putin acid. Am avut si eu problema la o varsta destul de inaintata, si inca o mai am, depinde si de gravitatea situatiei. Tenul trebuie curatat in profunzime, ferit de grasimi cu strictete (desi uleiul esential de arbore de ceai este benefic in acest tip de afectiune) si tratat cu multa rabdare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la o d-na ginecolog astazi. Ambele mele ovare au aspect micropolichistice. Mi s-a recomandat utrogestan pt regalarea ciclului menstrual si spironolactona (o sa merg pe 24 sept la un endocrinolog ca sa vedem daca e ok doza, etc), plus sotretul pe care il iau. Sper sa rezolv chestiunea cu cosurile cat de curand posibil...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o colega cu ovare polichistice. Are un ten de bebelus si niciodata nu a avut cosuri. 

 

O afecteaza cu ceva aceste ovare? Ia tratament? Nu ii trec?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa verifici mai in detaliu..este si sindromul ovarelor polichistice, care nu e o chestie prea faina. Iti recomand sa mergi sa vezi mai multi medici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O afecteaza cu ceva aceste ovare? Ia tratament? Nu ii trec?

Da, o afecteaza, are dureri mari la menstruatie, hirsutism (pilozitate excesiva pe maini, picioare, inghinal, la axile, mustata), desi poadoaba capilara lasa de dorit, parul e foarte rar. Este si cam corpolenta, desi abia a trecut de 30 de ani, dar nu stiu daca asta se datoreaza proastei functionari a ovarelor sau asa i-o fi felul. Ma gandesc ca simptomele sunt diferite de la femeie la femeie, unele le au pe toate, altele doar o parte din ele, pt. ca, asa cum am spus in postul de mai sus, ea cu tenul nu a avut niciodata probleme, are un ten superb.

A fost la mai multi doctori si i-au fost recomandate mai multe tratamente. De asemenea, i s-a recomandat si regim alimentar, dar ea nu a prea  tinut cont de recomandari asa cum trebuie, desi se confrunta cu chestia asta de la vreo 14 ani. 

Pt. ca simptomele sunt diferite, nu cred ca ce-i valabil la o persoana e valabil si la o alta, tu sa asculti ce-ti spun doctorii, singura chestie buna pe care poti sa o faci este sa nu te limitezi doar la parerea unuia.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×