Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ierburi aromatice la gătit si nu numai

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Condimentul-minune al indienilor cu beneficii de necontestat. Purifica sangele si accelereaza imunitatea

In Asia este renumit pentru numeroasele sale proprietati benefice, iar la noi a inceput sa cucereasca tot mai multi fani.

Turmericul este apreciat si pentru capacitatea sa antioxidanta, de protectie a celulelor, pentru virtutile de reducere a colesterolului “rau” si pentru cele antitrombonice.    De ce aceasta pudra aromatica nu trebuie sa-ti lipseasca din casa si din meniu: ... doctorulzilei.ro

******

"Aceasta pudra aromatica" mai are un efect secundar despre care nu se vrea vorbi!!!    Dupa ce omul le foloseste zilnic, corpul incepe sa miroase a Turmeric, mai bine zis a mancare, dar nu numai corpul,  patul, peretii din camera, hainele purtate si daca de vreme lunga se tine in casa si se foloseste des totul va mirosi a minune care nu iese la spalat.    Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar in State se spune despre indienii din India ca se identifica cu magazinele lor alimentare ca au un miros de departe de te tranteste la pamant, la locuri de munca au avut mari probleme in ani trecuti, cu vreo 35 de ani in urma.    

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Turmeric, condimentul-minune aromat care poate alcaliniza alimentele. Bogat in vitamina B6 si fier, stimuleaza digestia, mareste secretia biliara si ajuta in caz de ulcer ... dar nu este pe gustul oricarui om pe planeta asta!!!   Are un miros corpul dupa ce se foloseste o vreme, dar si totul din cas, peretii, mobilierul, paturile, hainele totul!!!   

 

https://www.doctorulzilei.ro/condimentul-minune-turmericul-stimuleaza-digestia/

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cuisoare.jpg

Cloves are the aromatic flower buds of a tree in the family Myrtaceae, Syzygium aromaticum. They are native to the Maluku Islands (or Moluccas) in Indonesia, and are commonly used as a spice.    

Se usuca in soare ca sa devina tari, altfel sint muguri de flori, de asta sint in categoria asta.

Cuisoarele sint atat de complexe arome uscate si lemnoase ca nu imaginam de unde se scoate ulei si altele pentru diferite intrebuintari in medicina.   In compoturi, sosuri si supe de fructe, in orezuri, carne de oaie, miel sa ia din acea aroma de seu, marinade, ceaiuri, bai si gargare, etc. 

 

Condimentul minune pe care toți îl avem în casă. Îți salvează ficatul - IMPACT (playtech.ro)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Image result for vanilla

Vanilia, este o planta prea exotica pe care foarte putini o sa avem ocazia sa-l vedem in natura cum creste, dar ne indulceste zilele cu aroma ei specifica.  Insa cu aroma ei fermecatoare sintem cu toti familiarizati de la inghetata la Lapte de Pasare si nu numai, pacat ca este pe cale de disparitie si planta asta, de aceea l-au scumpit enorm.  Generatia mea am gustat totul pe lume daca am vrut, insa nepotii nostri nu vor fi asa de norocosi, de aceea trebuie lasat in scris pentru ei mancaruri simple si aromatice sa cunoasca de la noi plantele din natura.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Image result for tarkony

Tarhonul este cunoscut de putina lume in America si abia se gaseste proaspat, dar nici sub forma uscat nu abunda magazinele.   Cine vrea sa le cultive in ghivece este regula ca seminte se pot procura si mai nou in magazinele scumpe Ultra Bio se gaseste cateodata si cu radacina in cutii de plastic foarte frumos ambalate, se pot planta in ghiveci ca va creste o vreme.  Am cumparat zilele astea sa pun frunzele intr-un sauce iar radacina in ghiveci pe care l-am si pregatit dar am lasat pe a 2-a zi plantarea dupa ce gatesc.  Surpriza mare a fost ca in debara s-a congelat planta fina pana a ajuns manura ca noaptea a fost prea frig.  Am plantat radacina si astept rezultatul peste o vreme ca n-a ramas verde nimic dintr-o planta sanatoasa cu multe crengute deja de 15 cm.    Esecuri multe am avut in gradina cu tot feluri de plante de la rosie la ardei gras mov, doar ardeiul iute a rezistat 3 ani o planta timp in care a si rodit chiar mult.  Tocmai ca eu nu mananc iute de aceea am avut ce sa impart la vecini si prieteni, am si pus in borcane cadou de Craciun in diferite culori.   Culmea ca semintele folosite au fost din pungutele de la pizza ca se pune pe langa si extra Parmezan ca sa manance si copiii, iar cine doreste are si iuteala.  La nimereala le-am semanat si n-am avut probleme cu ei decat sa le leg de ceva din lemn.   Au crescut mai inalte de 165 cm si erau in diverse culori.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai iuți ardei din lume, mâncați în timp record. Omul care și-a paralizat simțurile. VIDEO

Cei mai iuți ardei din lume, mâncați în timp record (evz.ro)

"Este o încrucișare între doi ardei iuți.   Ardeiul este de culoare roșie, are o coadă mică și ascuțită și face parte din clasa Capsicum chinense. El a apărută dintr-o încrucișare. Între  un ardei extrem de iute, La Soufriere, originar de pe insula Sf. Vincent din Caraibe si Naga din Pakistan. A fost numit „Reaper” (n.r. – secerător), datorita formei cozi."

N-am vazut sau auzit pana-n acest moment de acest ardei desi credeam ca am vazut totul deja ca exista in magazinele mexicane un ardei de culoare orange extrem de iute, Habanero, credeam ce acela este top-ul ardeilor iuti.   In magazine este sus pus sa nu atinga copiii ca pot muri!!!   Pe langa ca sint creatii prin incrucisari de diferite plante acesti ardei super iuti cu soiuri salbatice din India si Sri Lanka, eu nu favorizez prezenta lor in comert.   

Ca lectura suplimentara atasez un site decand n-am mai dat atentie la acesti ardei.

Top 10 World's Hottest Peppers [2021 Update] New Hottest Pepper (pepperhead.com)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 04.02.2016 la 2:40, The Unknown a spus:

ierburi-condimente-.jpg

Sarea este cel mai important ingredient in oricare bucatarie si nu-l putem elimina doar ca ni se recomanda sa nu folosim ca ridica tensiunea sau alte bazaconii.   Fara acest minereu eram morti demult de infectii si virusuri, bacterii si mancaruri contaminate.    Pe poza intre toate prafurile din plante este prezent si sarea, care provine atat din apa marii cat si din minele de sare din Romania care mai trateaza si bolnavii de plamani.    Cred ca e timpul de aprovizionat cu sare sau de protestat ca guvernul roman vrea sa vanda sarea firmelor straine ca si grafitul care nu-i minereu de bucatarie dar asa apare in ziar.   Cititi articolul si decideti ca depinde si de publicul general in mare masura, dar fara sare nu exista viata, iar in State 908 grame de sare din mare costa 1 dolar  in cel mai ieftin magazin, iar in supermarketuri cu 3 dolari mai mult, cel putin coasta 1 kg de sare care de multe ori este amestecat cu toate alea sa nu se coaguleze.  Eu cumpar doar sare din Himalaia in mai multe culori ca si din Italia pe cea grunjoasa sau Kosher cateodata.       

Atac mortal la sarea și grafitul României – Evenimentul Zilei (evz.ro)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte de asta :lol2:

Mi-am luat o pungă de sare de Himalaya pe care scrie că s-a format acum 250 milioane de ani, dar expiră în iunie... Dacă nici ăsta nu-i ghinion..

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar ce ierburi pun eu la gatit... in congelator am in permanenta legaturi de leustean, patrunjel si marar. Ciorba fara leustean nu fac. Patrunjelul merge in orice aproape. Paste fara busuioc nu fac, in afara de alea cu fructe de mare, unde pun doar usturoi. Carne de vita fara cimbru si rozmarin nu fac. Boia iute pun si la varza, si la carne si la cartofi. Si rozmarin si la cartofi.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Enki a spus:

Mi-am adus aminte de asta :lol2:   Mi-am luat o pungă de sare de Himalaya pe care scrie că s-a format acum 250 milioane de ani, dar expiră în iunie... Dacă nici ăsta nu-i ghinion..

Eu am profitat de sare cu data de expirare afisat pentru americani, ca s-a dat chiar pe 2 bani o tona la cel mai scump magazin de haine de ultima moda.   In State si aceste magazine au langa casierie, aranjate delicious tot feluri de dulciuri dar si sare, piper, Boia din Ungaria, vanilie, sofran, cardamom, frunze de dafin organice 5 bucati 10 dolari, paste din Italia ultra scumpa ca si sucuri de rosii, uleiuri, cafea, cacao, oteturi, cele mai deosebite bunatati din lume in borcane mici.  Doar sare este in pachete de 2-5 kg ca este greu, se mai pune si in saculete de iuta sa atraga atentia.  Cand expira ceva, nu e semn bun si vor afara din sistem imediat,  asa am prins odata marfuri le le-am luat pe toate ca mi-au mai dat 50% reducere!!!     

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×