Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Scrisoare deschisă către medici

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

„Domnu’ doctor, dacă îţi ia foc casa, dai şpagă la pompieri ?”
 
Medicii cer ca salariile să li se dubleze publicată pe site-ul criterii.ro. Scrisoarea vine ca urmare a nemulțumirii medicilor vizavi de decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție privind plățile suplimentare și donațiile de la pacienți.

Iată scrisoarea! 

„Încep acest mic protest cu menţiunea că nu se adresează întregii categorii profesionale numită generic “doctori”.

Şi acum să vă spun ce am pe suflet vouă, “iubitori de plicuri pătate”, care vă declaraţi sideraţi de faptul că vă paşte puşcăria pentru conţinutul acelor plicuri .

Eu cred că nu aţi ştiut niciodată ce se află înăuntrul lor, iar, dacă aţi ştiut, vă spun de pe acum că aţi fost inumani .

De ce cred asta ?

Păi, ştiţi voi oare câtor copii li s-a luat de la gură ca acele plicuri să conţină “ceva” ?

Ştiţi voi oare câţi au vândut ce aveau pe acasă ca să audă din gura dumneavoastră cuvântul magic “se rezolvă”?

În presă aţi spus adevăruri trunchiate … Aţi spus că plicul este o recunoştinţă a pacientului pentru “devotamentul”, “profesionalismul” şi grija cu care l-aţi tratat .

Eu zic că nu este aşa ...Ce vă sperie pe voi este “flagrantul” care poate să vă doboare pentru că plicul vine înainte de actul medical …

În fiecare spital există la nivel de zvon tarifele fiecărui doctor ca să ştie pacientul să vină pregătit . De multe ori, pacientul chiar este întrebat dacă a venit “pregătit” ... şi nu ... nu pregătit cu pijama, prosop, cană etc., ci cu ceva pentru plic …

Ne spuneţi mereu că veţi pleca afară şi că acolo veţi trăi mai bine. Aşa e ...şi eu am plecat ... şi trăiesc mai bine, dar nu m-am lăudat în presă.

Dar să nu vă închipuiţi voi că afară o să vă tolereze cineva deprinderile, abaterile, diagnosticele puse aiurea şi nici nu o să vă pună cineva şefi ...mai întâi, mai trebuie să învăţaţi.
Acolo nu o să accepte niciodată să chemaţi pacientul dintr-un spital la cabinetul dv. particular de acasă…

Nu am să neg vreodată că vi se cuvin salarii mai mari, chiar am să vă susţin pentru că nici eu nu vreau să fiu tratat de cineva care se gândeşte la ratele de la bancă şi nu la actul medical .

Am să ies cu voi în stradă, dacă va fi nevoie, dar, să ştiţi, că pentru situaţia prezentă doar voi sunteţi vinovaţi.

Sunteţi vinovaţi pentru că nu aţi avut demnitatea să vă cereţi drepturile celor de sus. În schimb, aţi avut curajul să cereţi “drepturile” celor de jos (pacienţilor) .

În încheiere, vreau să încercaţi un execiţiu de imaginaţie :

 Dacă astăzi v-ar lua foc casa, cum v-aţi simţi dacă pompierul ar aştepta “Plicul”, stând cu cisterna plină lângă flăcările care vă mistuie agoniseala de o viaţă ?”

 

http://www.click.ro//news/national/scrisoare-deschisa-catre-medici-domnu-doctor-daca-iti-ia-foc-casa-dai-spaga-la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i cu asta? Articol de Click?

Medicii au salarii foarte mici pentru responsabilitatea si importanta activitatii lor.

In state, de exemplu, medicii au salariile cele mai mari, sunt in top venituri, la noi au 1500 lei.

Ce se spune cu plicurile este o mizerie, o diversiune si o manipulare. Si acum si inainte, un medic care cere ceva, conditioneaza actul medical de primirea unui folos, poate fi arestat, nu era nevoie de nicio decizie a ICCJ.

Decizia aceea a scandalizat tocmai ca a interzis ca medicul sa primeasca vreun fel de recompensa/sponsorizare/donatie de la pacient. Una e spaga, alta e recompensa, adica daca mie mi-a placut cum am fost tratat, pot sa-i ofer la sfarsit medicului ceva.

Dar asta e Romania, un ospatar are voie sa primeasca "recompensa" pentru cum mi-a adus o farfurie de mancare pe masa, dar un medic, care poate mi-a salvat viata, nu are voie.

Si daca cineva doreste sa recompenseze un pompier pentru ca i-a salvat viata au casa, poate s-0 faca.

Mai terminati cu mizeriile. MEdicii care cer spaga ca sa-ti faca ceva sunt putini, se generalizeaza aiurea.

Dar cand tu ai un salariu de mizerie de 1000 lei si pacientul iti ofera ceva de bunavoie, ii mai si iei, stiind ca mai sunt 2 saptamani pana la urmatorul salariu si tu nu mai ai un ban.

Si nu, sa nu vina cei angajati prin privat pe posturi gen casier, manipulant marfa, sofer, etc sa spuna ca ce, si ei au salarii de 1000 de lei.

Ptr ca nu se compara un medic care face vreo 10 ani minim de studii, doar in cei 6 ani de facultate trebuie sa se intretina singuri, cu un muncitor care poate avea si 8 clase... Si nu se compara complexitatea muncii unui medic cu a celor enumerati(pur si simplu ca exemplu).

Editat de gigi1212
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si o replica a unui medic:

 


Citind comentariile de la acest post realizez de ce am ajuns cu totii sa ne scaldam in aceeiasi mocirla calduta de atatia ani! Romanul e manipulabil, sentimental, instinctual si prea putin rational. Ne injuram unii pe altii, ne improscam cu noroi, scuipam si pe alocuri pupam unde scupiam, apoi scuipam iarasi. Ne luam de capra vecinului in loc sa avem in vizor ciobanul care plimba turma. Asta a ajuns Romania: o turma “plimbata” cu promisiuni electorale de 25 de ani incoace! Nu as vrea sa fie prea abrupta comparatia, dar semanam a animale infometate care au ajuns sa se muste si sa se manance intre ele in loc sa rupa gardul “fermei” si sa strige catre “cioban”! E trist. Al dracului de trist! Citeam o porcarie de articol unde se facea referire la faptul ca pompierul nu asteapta spaga cand iti arde casa, asa ca medicul de ce ar face-o!? Sinistra comparatie, dar care se muleaza perfect pe perceptia sentimentala a membrului turmei. De cand un pompier face 15 ani de studii fara pauza? De cand un pompier face slalom printre mecanismele fiziopatologice ca sa scoata omul din foc? De cand un pompier e acuzat de malpraxis? Da, pompierul risca sa moara in incendiu asa cum si un medic risca sa moara, mai incet si mai urat, ca a luat vreun HIV. Nu, nu musc din “fratele” meu din turma cum musca altii din mine! Dar ar trebui sa inceteze aceste comparatii aberante. Respect pompierul. Si ii doresc un salariu mare, precum pe buna dreptate merita! Nu vreau sa moara capra vecinului daca a mea agonizeaza! As vrea sa traiesc ziua in care in Romania e bine platita si femeia de servici si vanzatoarea si gunoierul! Dar cu o minima educatie si logica poti realiza ca un medic nu poate fi platit la fel ca femeia de servici. Sunt cateva profesii, elite, care in mod obligatoriu ar trebui sa fie cel mai bine platite: profesorul, medicul, judecatorul, procurorul, aviatorul. De 25 de ani incoace statul roman se afla intr-o apoptoza programata: isi calca in picioare profesorii si medicii. Ii calca in picioare prin salarii mizerabile si prin instigare la ura intre diferitele categorii sociale! Este cea mai sigura cale spre a distruge o natie! Nu e ideea mea, nu imi apartine, dar cand am auzit-o mi-am dat seama cat adevar e in ea. O tara fara educatie si sanatate e o tara terminata. Sunt medic si aproape ca a ajuns sa-mi fie frica sau rusine sau ce dracu de sentiment o fi ala…sa spun ca sunt medic. Mi-e teama ca cel infometat de langa mine se va intoarce si va musca. Inainte sa simt coltul in beregata vreau doar sa apuc sa spun ca nu, nu vreau spaga! Nu vreau vile! Nu vreau Q7! Imi doresc o viata normala, o casa normala, o masina oarecare si mai ales vreau sa-i pot oferi copilului meu o viata si o educatie asa cum trebuie. Repet: nu vreau spaga! Nu mi-am ales acesta meserie pentru spaga, ci pentru ca mi-a placut sa invat si mi-a placut ce-am invatat! Imi amintesc un banc: culmea nesimtirii-sa impingi o baba pe scari si apoi sa o intrebi “Vai, dar de ce cazi domnisoara?”! Asa si cu doctorii sau cu profesorii. Le dai salarii de mizerie si apoi ii bagi in parna ca au luat spaga! Dar la coafor sau la frizer ati lasat ceva in plus? Cand va duceti sa spalati masina mai dai ceva in plus aluia care ti-a spalat-o? La benzinarie dai ceva daca se deranjeaza sa-ti spele parbrizul? Erau doar retorice aceste intrebari! Si repet: eu nu vreau spaga! Si ca mine sunt multi, foarte multi. Vreau sa fiu platit pentru munca mea si pentru ce am invatat! Si am invatat mult! Si mi-as dori o tara de oameni platiti corespunzator pentru munca prestata! Vreau ca profesorii copilului meu sa fie foarte bine platiti! Si pompierul! Si aviatorul! Si politistul! Si mai ales vreau sa nu mai fie atat de multi asistati social care scuipa seminte din bmw! Vreau sa traiesc ziua in care ne vom respecta reciproc ! Vreau multe!…..

 

Sursa: http://www.simonatache.ro/2015/08/19/un-scuipat-arogant-pluteste-pe-deasupra-urii-dintre-medici-si-pacienti/#comment-754199

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca a fost scris cu cerneala simpatica postarea si a disparut ... doar atit ca sint de partea doctorilor nu al celori care au comentat 

intr-un magazin aiurit, si ma bucur ca nu trebuie sa ma frec la umeri cu indivizi care incepe fraza cu Ce-i cu asta? Articol de Click?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

„It's not the salary, stupid!” E vorba de demnitatea medicilor, idioților! Și de viețile noastre, mafioților!

 

 

”Doar orgoliul îi mai ține”, mi-a spus un coleg împreună cu care încercam să înțelegem cum de mai avem medici în România. Cum de nu au plecat cu toții din țară. Nu cred că ar fi surprins pe nimeni dacă s-ar fi întâmplat asta. Oricât de mult orgoliu profesional ai avea, e aproape imposibil să faci medicină în România.
 

Este ca și cum ai face presă fără tastatură la computer, nevoit să scrii cu un pix cu mina pe terminatearrow-10x10.png.

Nu știu de ce mai avem medici în România. Poate e orgoliul profesional, poate e nevoia permanentă de a salva vieți, poate e încăpățânarea de a demonstra zi de zi că poți face minuni cu mijloace mizere. Nu știu, dar mă bucur că-i mai avem, pentru că sunt niște super-oameni. 

Am avut ocazia să mă conving de asta încă o dată, vineri seara, când am petrecut circa două ore jumătate la Camera de gardă a Spitalului de copii ”Grigore Alexandrescu”. Am așteptat atât, pentru că fiul meu avea o urgență minoră și a fost consultat de medic după rezolvarea cazurilor mai grave. Am avut timp, deci, să observ pe-ndelete ce se întâmplă în jurul meu. Am văzut îngrijorarea din ochii părinților, care-și aduceau sugarii în brațe, plângând în hohote din cauza febrei foarte mari, și-i lăsau pe mâna medicilor, cu speranța că nu este nimic grav. Am văzut și părinți mai recalcitranți, ai căror copii aveau probleme medicale minore, dar făceau tămbălău că trebuie să aștepte o oră, în condițiile în care erau trei medici de gardă și vreo 10 urgențe doar în acel moment.

Adevărul este că unora le lipsește minima educație sau empatia necesare pentru a intra într-un spital. Nu înțeleg, nu vor să înțeleagă, sau pur și simplu nu acceptă ideea ca medicii să acorde prioritate cazurilor mai grave. Fac scandal, doar pentru a sări peste rând, obișnuiți cu cozile din vremea lui Ceaușescu, la care se băteau pe cîteva picioare de porc.  

Am văzut și cum se purtau medicii cu copiii. Nu mă refer la profesionalismul desăvârșit cu care îi tratau. Le-am simțit afecțiunea pe care le-o purtau,  i-am auzit cu câtă tandrețe le vorbeau, i-am privit cum se maimuțăreau pentru a le smulge micuților un zâmbet printre lacrimi.

 Am înțeles încă o dată un lucru important: n-a fost niciodată vorba de baniarrow-10x10.png. Ne-au plecat plecat atâția medici din România pentru că aveau salarii mici. Ar fi acceptat acest sacrificiu, așa cum și profesorii îl acceptă zi de zi. Nu de salarii e vorba, ci de umilință. Sunt absolut convins că, înainte de a-și dori un salariu mai mare, pe care-l merită cu prisosință- și mi-e jenă că trăiesc într-o țară condusă de niște indivizi incapabili să le asigure o remunerație decentă- medicii vor să lucreze într-un loc decent. Să aibă minimele resurse necesare pentru a-și face meseria, să nu mai fie nevoiți să improvizeze în permanență. Își doresc să fie mai mulți în gardă, astfel încât să nu cadă epuizați la sfârșitul ei. Vor să nu mai fie blamați de societate ori de câte ori acest sistem medical subfinanțat săvârșește câte-o crimă, ori de câte ori un om cu zile moare într-un spital din România. O țară ajunsă, Dumnezeu știe cum, în secolul 21.

Societatea ar trebui să înțeleagă, o dată și pentru totdeauna, că responsabili pentru halul în care arată sistemul sanitar nu sunt sunt medicii, ci politicienii incompetenți sau ticăloși, împreună cu o șleahtă de mafioți din sistem, unii dintre ei cadre medicale cu nume, care blochează reforma din Sănătate, pentru a putea fura în continuare în liniște banii de medicamente, pansamente și perfuzii. Pentru a fura, până la urmă, viețile pacienților și demnitatea medicilor. 

Întâmplarea a făcut să fiu nevoit să merg într-un spital exact în aceste zile, când pe scena publică se discută intens despre situația medicilor, despre creșterea salariilor lor. Adevărul este că, după ce petreci câteva ore la camera de gardă a unui spital de copii, nu prea mai poți să te împotrivești majorării salariilor medicilor, așa cum ai fi făcut dacă ai fi stat în redacție, desprins de realitațile crude ale sistemului. Nu te mai poți mulțumi cu ideea că nu suntbaniarrow-10x10.png, nu-ți mai pasă de dezechilibre bugetare, sau macroeconomie. Tot ce vrei este să se găsească o soluție pentru ca cei care ți-au tratat copilul să nu mai fie umiliți zilnic. De Sistemul Ticăloșit, de propria condiție mizeră în care muncesc, de pacienți. 

Realizezi brusc cât de aproape suntem de prăpastie în momentul în care un infirmier îi explică unui părinte nemulțumit de ce trebuie să aștepte prea mult la camera de gardă cu umătoarea frază: "Asta se întâmplă când oamenii sunt păcăliți cu o galeată să voteze".

Am auzit această frază rostită vineri seara, la Spitalul de copii ”Grigore Alexandrescu”. Și am rămas fără respirație în secunda următoare.

Vă dați seama cât de umilitor și frustrant este pentru un medic să muncească zi de zi în condiții mizere, să fie plătit cu un salariu ofensator și să fie conștient în fiecare clipă de ce se întâmplă toate acestea? Și, mai ales, să știe că nu se poate face mare lucru pentru el?

Pentru că pacienții pe care-i tratează se însănătoșesc și continuă să primească în continuare găleți de la niște politicieni mizerabili, așa cum este și sistemul de sănătate, pe care-l țin intenționat în beznă, pentru că la lumină pot fi văzuți când fură din banii bolnavilor.

Marea greșeală pe care o fac liderii de opinie onești, care comentează situația sistemului sanitar din România, este să proclame că nu sunt baniarrow-10x10.png suficienți. Adevărul este că nu suntbaniarrow-10x10.png pentru salariile medicilor, pentru că de furat mai sunt. Și mai concret spus: mafioții decid că nu sunt bani pentru salariile medicilor, pentru că nu acceptă să fure mai puțin. Din Sănătate se delapidează anual sume care-ți taie respirația. De aceea ar trebui să-i susținem pe medici atunci când cer salarii mai mari, pentru a pune presiune pe mafioții din Sănătate, pentru a constrânge să mai renunțe la o parte din banii de furat.

Când premierul României, un individ la un pas să fie trimis în judecată pentru corupție, le-a propus medicilor finanțarea sistemului medical prin legalizarea șpăgii, a vrut să-i facă părtași la imoralitatea care secătuiește Sănătatea de resurse. A vrut să-i maculeze, i-a invitat să legitimeze marea gașcă a borfașilor care căpușează Sănătatea. Le-a întins securistic o capcană imorală.

Dacă medicii ar fi acceptat, și-ar fi pierdut dreptul să mai ceară eradicarea corupției, primul lucru ce trebuie făcut pentru a salva sistemul medical. Din fericire au refuzat demn, semn că nu e totul pierdut.  

 

http://www.evz.ro/its-not-the-salary-stupid-e-vorba-de-demnitatea-medicilor-idiotilor-si-de-vietile-noastre-mafiotilor.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i cu asta? Articol de Click?

Se vede că n-ai avut de-a face cu sistemul sanitar bugetar. Să te ferească Sfântul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si asta transforma un articol de Click in altceva?

Nicio problema, asteptati-va in continuare la servicii medicale europene de la doctori platiti ca-n Botswana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revolta halatelor albe declanșează greva generală împotriva corupției

 
01-protest-rzv-465x390.jpgSindicaliștii de la ROMATSA spun că impactul grevei generale a controlorilor de trafic aerian va fi catastrofal și arată că nu revendicările salariale i-au adus în această situație, rnci ilegalitățile care se comit la regie FOTO: RĂZVAN VĂLCĂNEANȚU
 

Revolta halatelor albe marchează lupta pentru reforma reală a sistemului de sănătate, fără „șpaga la plic”. Controlorii de trafic aerian declanșează, în premieră, o grevă generală menită să înlăture piloșii și incompetenții din ROMATSA. Profesorii ar putea boicota anul școlar, administrația publică se pregătește de grevă generală, iar polițiștii de proteste

 

 

Angajaţii ROMATSA au ajuns la capătul răbdărilor. Presiunile care se fac asupra lor din partea lui Ion Aurel Stanciu, directorul general al instituţiei, i-au determinat să se gândească serios la oprirea activităţii. Asta susțin cei peste 50 de angajați, în frunte cu liderii de sindicat, care s-au adunat, ieri, în fața companiei pentru a-i cere demisia directorului Aurel Stanciu. Protestatarii s-au săturat să vadă cu ochii lor câtă corupție există în această companie și cum se fac angajările pe pile. Controlorii de trafic aerian ameninţă că vor intra în grevă generală, începând cu 1 septembrie, dacă cele 14 revendicări pe care le solicită în noul contract colectiv de muncă nu vor fi soluţionate. „Să știți că vom recurge la acest gest disperat nu din cauza banilor, nu este vorba despre așa ceva, ci sunt probleme de viaţă şi de moarte, de siguranţa pasagerilor şi a salariaţilor”, a declarat Gabriel Tudorache, unul dintre liderii sindicaliştilor din Administraţia Română a Serviciilor de Trafic Aerian.

Bâlbâiala din Apuseni, urmarea incompetenței

Sindicalistul mai susține și faptul că noul șef a fost numit ilegal la conducerea ROMATSA. „Aurel Stanciu a fost numit total ilegal, nu a dat niciun concurs. Au mai fost şi alți direcori care şi-au depus dosarele, dar au fost forţaţi să renunţe. El a ajuns director de căutare şi salvare. Una dintre sarcinile pe care le-a avut a fost modernizarea acestui sistem de căutare și salvare după evenimentele din Apuseni. Puteți vedea că nu s-a făcut nimic, în afara unei direcții. Au angajat purtător de cuvânt pentru aceste evenimente, dar l-aţi văzut undeva pe post cu ocazia tragicului eveniment cu planorul?”, a mai spus Tudorache.

În cazul în care nu se va ajunge la nicio înţelegere cu autorităţile, aceştia vor declanşa greva generală. Din totalul de 3.000 de zboruri care sunt zilnic deasupra țării, pe timpul grevei, vor survola doar 1.000. Liderii de sindicat susţin că la cârma ROMATSA a fost pus un om care are posibilitatea să angajeze pe cine vrea, în funcţie de interesele pe care le are, în oricare post. Deşi au făcut numeroase plângeri la DNA, Parlament, Senat, la preşedinte şi la Camera Deputaţilor nimeni nu i-a luat în seamă. Acum amenință cu greva generală dacă nu se termină cu abuzurile.

Anul școlar ar putea fi boicotat de profesori

Liderul Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret”, Marius Nistor, a declarat, ieri, pentru „Evenimentul zilei” că nu exclude nici o formă de protest din partea profesorilor, inclusiv boicotarea anului școlar care începe la 5 septembrie anul acesta.

4-5-miting-profesori-rzv-2275.jpg

FOTO: Orice măsură sindicală trebuie supusă la vot membrilor sindicatului. Dacă o votează 50% plus 1, atunci forma de protest este declanșată

„Trebuie să prezentăm celor 80.000 de membri ai sindicatului nostru stadiul negocierilor cu Guvernul pe legea salarizării bugetarilor, anexele referitoare la personalul din învățământul preuniversitar și universitar. Le prezentăm colegilor noștri și o analiză a stadiului acordului încheiat cu Guvernul anul trecut (care prevede creșteri de 34 % până în 2017. 5% s-au dat de la 1 martie, 5% se dau de la 1 septembrie a.c.). Să vedem ce putem obține peste acest acord, pentru că luăm în calcul și modificările din punct de vedere salarial făcute prin ordonanță de urgență a Guvernului, care a dus la triplarea salariilor pentru demnitari, creșterea salariilor la administrația prezidențială și mărirea salariilor funcționarilor de la Guvern. Dacă nu ajungem la nici o înțelegere cu guvernanții, vom găsi cele mai bune forme de protest. Nu excludem nimic, nici boicotarea anului școlar. Depinde ce vor vota colegii noștri”, a spus liderul de sindicat.

Polițiștii: septembrie cu proteste

Iulian Surugiu, liderul Sindicatului Național al Agenților de Poliție (SNAP), ne-a declarat ieri că nu exclude posibilitatea ca în luna septembrie polițiștii să declanșeze forme de protest, în cazul în care negocierile cu guvernanții nu ajung la un rezultat mulțumitor pentru sindicaliști. „Din păcate, polițiștii nu au dreptul să facă grevă, dar avem câteva forme de protest pe care le putem declanșa, dacă nu cădem de acord cu guvernanții cu privire la salarizarea polițiștilor. Dar deocamdată este prematur să vorbim, grila e la Ministerul Muncii și va fi trimisă la Ministerul de Finanțe. În septembrie vom ști clar dacă grila pentru polițiști va fi aprobată și dacă nu, atunci vom face proteste”, ne-a declarat Iulian Surugiu.

clipboard01_238.jpg

FOTO: Tentativa Ministerului Sănătății de a legaliza șpaga la plic, ca soluție pentru creșterea veniturilor cadrelor din sistemul sanitar i-a indignat pe toți medicii

Presiuni în administrația publică

Creșterilor salariilor demnitarilor fac ravagii și în sindicatele din administrația publică. Două treimi dintre funcționarii publici fac presiuni ca să primească și ei lefuri mai mari. Biroul Executiv al Alianței Naționale a Sindicatelor Bugetarilor SED LEX a strâns deja semnăturile necesare pentru declanșarea acțiunilor de protest la nivel național de la 75% dintre membrii de sindicat. SED LEX vrea trecerea direct la acțiuni greviste, care să susțină o creștere salarială de cel puțin 30% în administrația publică, unde 62% dintre salariați au venituri situate între 800 și 1.200 de lei net. Data declanșării grevei generale în toată administrația publică va fi stabilită de Consiliul Unional al SED LEX, care se va întruni la 9 septembrie.

Halatele albe se răscoală împotriva abuzurilor sindicatelor din Sănătate

Revolta halatelor albe este o mișcare care a pornit de jos, de la tinerii medici rezidenți, extinzându-se către medicii specialiști. O mișcare care a luat-o înaintea sindicatelor. O mișcare ai cărei membri au deschis pagini în rețeaua de socializare Facebook, cum ar fi paginile „Alianța Medicilor” și „Medici gata de grevă generală.Solicităm salarii decente”. Aceștia au spus că vor o reformă reală a sistemului sanitar și nu legalizarea șpăgii la plic.

4-5-sanitas-nd-5337.jpg

FOTO: Membrii Sindicatului Sanitas au protestat de multe ori pentru salarii decente în sistemul de sănătate. Acum medici și cadre medicale s-au coalizat pe Facebook, indignați pentru că li se oprește cotizația pentru sindicat, fără ca ei să fie membri FOTO: NICU DÎRDÎIAC

Sanitas, pus la zid

A pornit un război între sindicaliștii agreați de Guvern, respectiv liderii Sanitas, și mișcarea medicilor de pe rețelele sociale, liderii informali ai celor peste 30.000 de me dici și personal me dical mobilizați pe Facebook nefiind de acord cu l e ga l i zarea șpăgii, a g r e a - tă de sindicat.

Medicii nu vor legalizarea șpăgii, ci o reformă reală a sistemului sanitar

Mai mulți medici rezidenți s-au răsculat și împotriva reținerii abuzive a cotizației de sindicat pe ștatul de plată a salariilor, mai ales că unii nici nu sunt membri ai Sanitas.

După cinci zile de la declanșarea revoltei halatelor albe, ministrul Sănătății, Nicolae Bănicioiu, a anunțat ieri că nu va mai fi „plic” pentru medici în România, nici pentru pacienți. Plicul va fi interzis. Imediat pe paginile de Facebook ale celor care s-au revoltat a apărut mesajul „Fraților, am înfrânt!” (...) Dovadă că putem încerca să îi facem să accepte și alte adevăruri”.

Mesaje de pe pagina Medici gata de grevă generală: „Solicităm salarii decente”

Gabriel Dragoș Vișan - Ce respect să mai existe pentru rezidenți când Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara a reținut pe luna iulie 2015 la toți rezidenții 1% taxa de sindicat fără să fim sindicaliști, fără acordul expres sau liber exprimat al rezidentului angajat, ceea ce e clar un abuz ! (...) Încasarea cotizaţiei pentru sindicat se face prin statele de plată ale unităţilor, doar în baza acordului salariatului care este membru de sindicat.

Denise Bădin - Vă puteți imagina că cică „sindicatul” care ne reprezintă (fără a fi înscrisă în el!)a hotărât, împreună cu consiliul director al Spitalului Județean de Urgență Timișoara, să ne retragă tuturor angajaților din spital, această sumă, pentru că cică toți am beneficiat de „succesurile” Sanitasului, respectiv în negocierea noului contract-cadru -atât de avantajant pentru noi, medicii!Oare la ce sume să ne mai așteptăm, după cei 25%???(tot de ei munciți,nu?)

Florin Sen - Nesimțire cât cuprinde. Ni s-a spus de cele de la salarii că dacă nu „ne convine” să depunem contestație. Nu le e rușine?Având în vedere ce „salarii de baștani” avem (mă refer la rezidenți) ce mai conteaza o taxă în plus, nu?Va trebui să depunem contestații pentru restituirea sumelor pentru că sunt ilegale. Practic ne-au înscris forțat și fără să ne ceară acordul în așa-zisul sindicat care... ce-a făcut pentru noi medicii???”

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 23.08.2015 la 11:06, Passepartout a spus:

Se vede că n-ai avut de-a face cu sistemul sanitar bugetar. Să te ferească Sfântul!

Eu am avut indirect de a face cu ciubucurile date doctorilor, am trimis bani foarte multi la sora mea si totusi n-a fost tratata ca lumea dupa ce au primit banii.   Insa fara acele sume era moarta cu 20 de ani in urma, era internata intr-un spital dar nu-i faceau nimic iar dupa 3-4 saptamani pleca acasa de fiecare criza de ceva organ.   N-a fost operata niciodata, nici propus pentru o interventie macar, niste medicamente scumpe doar care-i faceau rau dupa o vreme.   Nu m-au ferit Sfintii de nimic in ultimii 18 luni, au murit unu dupa altu inainte de 70 de ani. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×