Sari la conținut
Forum Roportal
Passepartout

Gras, bolnav şi aproape mort...

Postări Recomandate

Ase, sa faci si poze. :))

 

Sunt norocoasa in ceea ce priveste dulciurile. Nici cand eram copil nu-mi placeau in mod deosebit, eram setata pe fructe si cate o inghetata din an in pasti. Nu poftesc nici daca vad cel mai frumos si delicios tort in fata ochilor; de aia a trebuit omul meu sa slabeasca 25 kg, pentru ca mereu manca si portia mea de tort la petreceri. :lol:

Am mai vorbit noi doua, toti amatorii de dulciuri se ingrasa mai repede decat cei carora dulcele le este aproape indiferent. Cred ca dulciurile ingurgitate in copilarie au urmari nefaste si mai tarziu, la maturitate. Si nu numai asupra greutatii, ci si asupra aspectului carnatiei si pielii.

Interesant topic, mai ales ca-i deschis de un barbat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum mergi tu fata 25 km intr.o ora? Sa mor eu daca nu merg la pas rapid pana la munca si intr.o ora fac 7 km.  Dar nu 25 km de mers intr.o ora :D

 

Copiii mei la liceu la sport cateodata aveau de alergat 5 miles = 8 km in vreo 20 - 25 de minute ca sa primeasca nu stiu ce nota.

Aveau febra musculara ca se plangeau dar le ofeream ceva "tratament" special si trecea mai repede.

 

Cei antrenati la mers sau alergat il parcurg mult mai repede si usor aceste distante decat una care doar la TV se uita la maraton.

 

In cazul tau cu frig, ger, vant, viscol, ninsoare, lapovita, ceata si ... etc., n-am idee cum arata iarna acolo, doar ca esti si mai gros imbracata, desigur devine o povoara mersul pe jos pe distanta mare.   

Insa este foarte sanatos mersul pe jos in timpul sarcinii, cat poti de mult si ai timp, ca vei naste mai usor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca om normal, 25 km pe oră nici cu bicicleta nu-i faci decât dacă te întrebuințezi relativ serios. Ieși din plaja cardio în mod sigur. Aproape și din aerobic. Am făcut o cursă de-asta de 1 oră cu bicicleta în mers alert de-am reușit să străbat vreo 27 km, dar asta era când aveam 20 de ani.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Opaaa.....

Davi v-a zis ca e fumatoare, da? Pai stiu eu un famelion de tabagisti trecuti de 50... snur. Neste slabaciuni ca ma umplu de invidie de cate ori ii vad. Dar investitia in plamanii lor e de asemenea mai mult decat generoasa. ;)

 

 

Davi a omis ca este fumatoare, nu a vazut relevanta. La fel a omis sa spuna  si ca este operata de doua ori la genunchi, deci limitata oarecum in anumite miscari. Daca vrei sa faci miscare, te adaptezi. Eu inot. Este prima dragoste si asta voi face pana crap.

 

Cat despre plamanii mei, daca asta te consoleaza...

 

Da, si eu cunosc mai multi fumatori slabi ca-ti taie pofta de mancare tigara :brunette:  dar stomacul si ficatul nu sint asa de fericiti.

 

Daca ar fi cum spui, fumatul ar fi dieta-minune. Dar nu este, stii si tu asta.

 

Nu iti este greu sa cari ecograful dupa tine? :haha:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti este greu sa cari ecograful dupa tine? :haha:

 

ecograful = este un CD de mica dimensiune pe care este copiat informatia radiologica, dar si echipamentul as putea care dupa mine ca la 290 de cai cu putere dau biciul ...  

 

Cei care fumeaza sint slabi pana opresc fumatul, dupa aceea degeaba mai fumeaza ca nu slabesc deloc, asta am observat la fel.

Chimicalele adictive din tigarile americane slabesc pana la un moment dat, pe urma apare o tigara mai fitoasa si femeile mai ales trec imediat la cea la moda si iar observa la inceput o slabire si trag puternic din fum.  Dintr-un drog in alta dau dar si bea alcool marea majoritate si dublu n-au pofta de mancare, decat ciugulesc.   La fel stiu ca nu toata lumea este la fel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wtf? Cum să poți să renunți la așa ceva, făcut în casă? :focus: :dwarf: :crazy:

Nevastă-mea le-a făcut și eu să mă mai uit la gazpacho? :D

Editat de Passepartout
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza cum te simti, dupa parerea mea. Daca te simti mizerabil incercand sa fii perfect, pana la obsesie, desi esti sanatos si capabil sa faci tot ce iti propui sa faci, nu rezolvi nimic in sensul de a te bucura de moment.

 

Mult din tot ce facem nu e pentru noi ci pentru altii - sau mai bine zis din teama de altii, ca pe ei nu ii incalzeste cu nimic, la propriu. Traim constienti ca suntem inconjurati de o multime care ne judeca, fie si pentru o secunda, dupa care oricum se sterge la fund cu noi, ca mai are si alta treaba. Simtim nevoia de a impresiona sau mai  bine zis de a astupa gura lumii. Care, fiind o gaura neagra, nu va fi astupata in veci.

 

Dimpotriva, cu cat cineva reuseste sa intruneasca mai multe criterii de acceptabilitate sociala (succes profesional, aspect fizic, o familie, succes pe alte planuri), cu atat mai interesati devin altii sa ii studieze gaurile din papuci, ridurile de sub ochelari etc. E chiar ironic.

 

Majoritatea celor pe care ii vad sau aud discutand des despre aspectul fizic, nu numai pe internet, nu au o problema reala in sensul asta. Sanatatea e una; obsesia perfectiunii e alta si nu cred ca vine din interior. Poate ma insel, dar nu cred.

 

Scuzati divagarea. :)

 

 

am citit cu apetit acest topic

 

rezumatul tau mi-e si mie pe gust

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nevastă-mea le-a făcut și eu să mă mai uit la gazpacho? :D

 

Zic sa nu te mai chinui, doamna nu te vrea suplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ziua ei îmi pot permite o pauză de la gazpacho. :D

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×