Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cuţit GERMAN vs Cuţit Elveţian

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

CUM ARATĂ UNEALTA CARE PARE FĂCUTĂ PENTRU A MĂCELĂRI O ARMATĂ

 

Cuţitul elveţian a ajuns celebru în întreaga lume, pentru utilitatea şi rezistenţa sa.

 

1_44.jpg

 

In 1891, producătorul de cuţite Karl Elsener, al cărui companie se numea Victorinox, a primit o comandă din partea armatei de a concepe şi fabrica un obiect util soldaţilor elveţieni. La un moment dat, însă, un alt producător numit Wenger a primit o comandă similară, care avea să fie acceptată de armata elveţiană. În prezent, Wenger este deţinută de compania Victorinox.

Deşi producătorii sunt elveţieni, cuţitul a fost popularizat de armata americană, iar în prezent sunt produse trei milioane de cuţite lunar.

Cu toate acestea, un cuţit fabricat în Germania, în anii 1800, pare să eclipseze cuţitul elveţian şi arată într-un fel care ne-ar putea face să ne gândim la Apocalipsă, conform thechieve.com.

Cuţitul german conţine peste 100 de unelte utile, inclusiv o armă de foc, iar GALERIA FOTO de mai sus ni-l prezintă în detaliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.evz.ro/cum-arata-unealta-care-pare-facuta-pentru-a-macelari-o-armata.html

 

Asa de slow a fost computerul ca am uitat sa adaug sursa, a sunat telefonul si am facut altceva.

 

Personal nu-mi place aces cutit German cu 100 de chestii atasate si toate taie ca lama, cel elvetian era mai

friendly, nu-l consideram decat un instrument fara de care nu mergi in padure ca e bun la de toate.

 

In Elvetia se ofera cadou ca este util la pescuit, vanatoare, excursii ... bunicul mereu ne invata sa ne descurcam

in padure daca ne-am pierde si cutitul asta ne scapa de multe daca trebuia sa-l folosim.  

Am preferat sa nu ne pierdem decat sa ne descurcam ...  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce dimensiuni si greutate are? Cutit elvetian am vazut; asta mi se pare prea complicat. Mai ales daca iti trebuie ceva rapid, cred ca iti ies peri abli pana gasesti.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×