Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Ar trebui trași la raspundere meteorologii pt prognozele greșite ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrebarea este daca meteorologii (ne referim aici la cei mai buni, la autoritati nationale, mari instituții, cei care dau prognozele la tv, prognozele lor ajung la toata lumea) ar trebuie sa raspundă (in fața legii și sa plateasca daune) in caz ca prognozele lor sunt greșite iar cei care dau curs acestor prognoze au pierderi in activitățile lor ? N-ar trebui ca meteorologii sa plateasca daunele celor care au pierderi ?

 

De exemplu, sa spunem ca prognoza pentru mâine este de zi caldă fără vânt si fără pic de precipitații. Tu te afli prin oraș imbracat subtire, fara umbrelă și incepe sa ploua, bate vântul, se lasă răcoare si răcești in cele din urmă. Ar trebui ca institutul de meteorologie sa-ti plateasca medicamentele si alte eventuale pagube de ordin material ?

 

Alt exemplu, sa spunem ca esti agricultor si te pregătești de plantarea semintelor. Ai la dispozitie diferite soiuri de seminte unele care sunt rezistente la seceta(mai scumpe) si altele care nu sunt rezistente la seceta(mai ieftine decat cele rezistente). Prognoza meteorologica pe anul 2015 este ca in aprile, mai iunie va ploua  - decizi sa folosesti soiuri care nu sunt rezistente la secetă. Prognoza nu numai ca se doveste gresita dar vara anului 2015 este una f calda, printre cele mai calduroase din istoria inregistrata. Deci, epic fail pt meteorologi. Pagubele pentru agricultori sunt imense. Ar trebui agricultorii sa ceara daune ? DA si chiar au facut asta http://www.reporterntv.ro/stire/premiera-in-romania-agricultorii-dau-in-judecata-anm-pentru-prognoze-meteo-gresite

 

Ca in orice alta profesie cand gresesti si cand altii au pierduri din urma activitatii tale trebuie sa le platesti daune.  

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o problema de moralitate, de raspundere pentru consecintele propriilor actiuni... daca pentru acest tip de actiuni ar trebui sa-ti asumi responsabilitatea sau sa fii pedepsit

 

De exemplu intr-un accident de masina, eu intru cu masina mea in masina ta. Tu ai pe cineva pe scaunul din dreapta care nu poarta centura si este lovit. Legea spune ca eu sunt vinovat si de accidentarea pasagerului din masina ta - spun ei ca am culpa in acest caz. Eu vin si spun ca sunt vinovat doar de accident(lovirea masinilor) nu si de accidentarea pasagerului deoarece el nu purta centura, e vina lui. In acest caz legea spune ca trebuie sa-mi asum raspunderea pentru consecintele faptelor mele(adica eu sunt vinovat pentru ca asta a rezultat din actiunea mea. Legea in Romania functioneaza dupa ceea ce in filosofie se numeste in engleza consequentialism )

 

 

Aici in cazul meteorologilor punem aceeasi intrebare. Sunt ei vinovati pentru pagubele rezultate din actiunile lor ?

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce treaba are topicul asta cu filosofia? :huh:

Are exact aceeași treabă cu filosofia, cum a avut și precedentul topic pe care, pe bună dreptate, l-ai mutat pe secțiunea New Forum. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În curând, dacă secțiunea ”filosofie” nu va fi moderată, sigur că vom avea de-a face cu tot felul de subiecte-întrebări plasate sub umbrela filosofiei, cum ar fi: ”e bine ca doctorii să ia șpagă?”, ”mamele vor să facă sex?”, ”Ar trebui împușcați pădurarii?”.


Exact.

Si o sa-l mut si pe asta, numai ca nu știu unde.

 

Poate la diverse

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint de parere ca si cei care vand Loz-in-Plic sint la fel de vinovati ca si cei cu "prognoza" timpului probabil ...  :smartass: ca tu ca cel mai destept om ai tras lozul necastigator!!!

 

Ma uimeste nivelul de gandire filozofica de care dai dovada ... de necrezut ... chiar vorbeam cu sora mea si mi-a povestit de intamplarea asta.


Ca in orice alta profesie cand gresesti si cand altii au pierduri din urma activitatii tale trebuie sa le platesti daune.  

 

Unde se practica asa ceva???   poate in China sau ... romanii din ce ar plati daune??? ... mai rumega inainte ...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, te bagi? ;)

 

Cam pe acolo ma gandeam si eu.

Nuș ce să zic. Poate m-aș băga, așa, ca experiment, deși poate ar fi jale  :biggrin:

 

 

 

Unde se practica asa ceva???   poate in China sau ... romanii din ce ar plati daune??? ... mai rumega inainte ...

În China? Nu, poate în Coreea de Nord.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand "filozofie" inca nu era un cuvant inventat ... agricultorii, puneau aceste calamitati naturale pe seama zeitatilor ca le pedepse din ceruri ca au pacatuit si erau convinsi ca jertfele vor intoarce vremea buna!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trimite-mi CV-ul cu cartile exacte de filosofie pe care le-ai citit si motivatia. Da? :lol:

 

Gandeste-te cateva zile si vorbim.

 

 

Ei, na! Vrei să le analizăm împreună? :) Să-ți zic de motivația lu' Spinoza, așa cum am perceput-o eu?

Ok, încerc să mă gândesc... :lol:

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×