Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ce mananca romanii: Paine cu Slanina si Ceapa

Postări Recomandate

De 1 decembrie, gatim romaneste. Pita cu untura ca in Ardeal, mititei ca in Oltenia si branzoaice moldovenesti

 

Este 1 Decembrie, si mie imi place sa gatesc tematic, asa ca m-am gandit sa fac un meniu romanesc. Dar ce este romanesc? Am stat si am studiat si mi-am dat seama ca nu exista multe feluri de mancare “unice”, “doar ale noastre”. Si poate asta este farmecul bucatariei romanesti: ca am stiut sa furam si sa adaptam felurile de mancare nevoilor si gusturilor noastre. 

 

Bucataria romaneasca este fabuloasa, si influentele sunt diverse. Am stiut sa furam tot ce este mai bun de la fiecare popor, dar am si avut noroc de relief care sa ne ajute in tot ce am vrut sa testam. Vorba ceea, de pamanturi nu ducem lipsa, am avut pamant pe care sa plantam tot ce ne-a trecut noua prin cap, si am avut pamant pe care sa crestem ce animal a vrut mintea noastra. Popor inventive si descurcaret. Si ce bine ne-a fost si ne este…

Revenind la tema “Bucataria Romaneasca”. Am gandit un meniu complet, ca asa e la mesele de sarbatoare, avem timp sa mancam in tihna si aperitiv si fel principal si desert. Am gandit cu sufletul, si am vrut sa avem ceva specific fiecarei zone istorice din Romania: Ardeal, Muntenia si Moldova si am gandit efficient, pentru ca nu toata lumea vrea sa isi petreaca jumatate de zi in bucatarie. Asa ca am ales 3 feluri de mancare, fiecare cu timp de preparare functie de nevoi.

Aperitivul din Ardeal – Pita unsa cu untura, boia si ceapa rosie 

Untura, boia si ceapa rosie, si paine calda proaspata, si tot ce-i mai bun intr-o casa. Pe principiul rapid si gustos. Trebuie doar sa ai in casa un borcan de untura. Mai ai nevoie de o paine buna, cu coaja tare, ca in Ardeal (o gasesti in Bucuresti, in Piata Obor, la etaj – Paine de Covasna), pe care o tai in felii mai groase, o ungi cu un strat sanatos de untura, presari cateva degete de boia facuta in casa (eu am adaugat si niste fulgi de ardei iute, pt crunchiness). Langa ea merge perfect ceapa rosie tocata marunt, si evident un toi de palinca din ardeal. 

de-1-decembrie-gatim-romaneste-meniu-com

Fel principal – Mici cu sos de hrean 

De ce mici de ziua Romaniei? Pentru ca din punctul meu de vedere este felul cel mai muntenesc posibil. Inspirat de Cevapi – micul sarbesc, cotropit de aromele otomane, si romanizat prin introducerea carnii de porc. Si pentru ca am vrut sa imi demostrez ca pot sa fac mici in casa. Nu gasesti reteta de mici la tot pasul. Am rasfoit retetele lui Radu Anton Roman, am ascultat sfaturile lui Pastorel, si bineinteles m-am inspirat si din “reteta secreta” de la Caru cu Bere.

 

Am mers pe o combinatie de carne “dietetica” de vita si oaie. Iti trebuie carne grasa la mici, sa sfaraie si sa nu iasa uscati, sa iasa suculenti si gustosi. Piept de vitel, antricot de vita si capac de berbecut in cantitati aproximativ egale, date prin masina de tocat de 3-4 ori, sa iasa pastosi. Am avut 1 kilogram de carne din care am scos 20 de mititei. In ziua 1 i-am dat sare si am lasat peste noapte la frigider carnea, acoperita. In ziua 2 am adaugat mirodeniile: 3 catei de usturoi tocatit, un buchet de cimbru maruntit, ienibahar, coriandru, chimen, piper negru si ardei iute, toate pisate la mojar, plus boia afumata. Amestecate bine de tot in carne, si lasate inca o noapte la frigider, pentru intrepatrunderea aromelor. Nu am pus bicarbonat. Nici frisca. Si au iesit umflati si gustosi. Deci se poate. Si asta a fost tot greul. Cand vine momentul frigerii pe gratar, se ia o cantitate de carne se modeleaza in mainile unse cu ulei, si se azvarle pe grillul incins. Pentru diversificare, am inlocuit clasicul mustar cu un sos de hrean cu iaurt condimentat cu cimbru, boia si rozmarin. Un pahar de bere rece nefiltrata este pairingul perfect.

de-1-decembrie-gatim-romaneste-meniu-com

Desert – Branzoaice Moldovenesti 

Pentru ca Moldova e renumita pentru placintele aburinde scoase din cuptoarele de lut, nu aveam cum sa nu includ in meniul traditional un desert specific: branzoaicele, merg perfect cu un roze moldovenesc. Se face aluatul din 1 kilogram de faina, 3 oua, 50 de grame de drojdie, 5 linguri de zahar, o cana de apa, 50ml de ulei si un praf de sare. Se lasa la crescut, la cald acoperit cu prosop, si cand depaseste vasul se imparte in parti egale (de dimensiunea unui cartof), si se mai lasa la crescut. Dupa ce a crescut a doua oara, se ia fiecare bubcata la intins cu facaletul, se toarna pe mijloc o lingura de umplutura (500 grame branza de vaci, 3 oua, un praf de sare, 1 bat de vanilie, coaja de lamiae si zahar dupa preferinta), se impaturesc poalele branzoaicei, se ung cu ou si zahar pudra, si se dau la cuptor pana se rumenesc.

de-1-decembrie-gatim-romaneste-meniu-com

 

http://foodstory.stirileprotv.ro/daysofcooking/de-1-decembrie-gatim-romaneste-meniu-complet-ca-n-ardeal-oltenia-si-moldova#ixzz3tKVeXaCE 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slanina de Casa

 

Azi am avut o dezbatere cu cineva despre porcul prelucrat acasa si slanina afumata preparat intr-un fel ca are mai multe randuri de carne intre grasime.

Sustinea ca in Romania nu cresc asemenea porci iar in State precis suprapune si preseaza slanina din mai multi porci ca sa obtina frumusetea de slanina care are cam 8-10 cm inaltime.   Un magazin polonez vindea dar s-a inchis de o vreme si de atunci e greu de gasit asa ceva in comert, iar de facut ar fi imposibil de omul cu judecata medie care nu-i macelar sau n-are fantezie avansata in aceasta directie.   De aceea a decis sa ma plimbe la cap poate am eu vre-o metoda practica, dar nu credea ca eu nu prelucrez porc fiind din secuime unde numai porc se mananca.  Atasez poze aproximative cum arata cel din magazinul polonezului si daca ati vazut asa pe unde faceti cumparaturi in Romania sau alta tara, sa stiu unde s-o trimit la cumparaturi, dar ce se va supara c-o trimit la Paris sau Milano dupa grasime de porc  :haha:   Acum inaintea Pastelui Catolic deja se agita lumea de unde sa procure mai gustoase bucate, ungurii mananca jambon afumat de porc traditional pe langa multe altele insa le-ar conveni sa-l inlocuiasaca cu ceva mai grasa bucata iar cel din comert nu le place, cine a gustat marfa polonezului, nu mai vrea altceva sa cumpere, insa nu stiu nici eu de ce au inchis asa de neanuntat.  

 

44ef0dba-51d2-4e1b-8bc3-f52e73d2a453.jpgfcff2e15-86c2-4585-bf4d-e657867b31e0.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3193.jpg


La noi nu se gaseste acest produs Kaiserfleisch nici in magazinul neamtului care vinde totul superscump!!!   Mai mult vinde sapun Fa expirat de 50 de ani si cosmetice la pret de aur, jumate kg de varza acra/sarata deja moale spre putrezire cu 13 dolari.  

 

Am explicat la cineva dar nu-i vine sa creada ... doar slanina afumata se vinde feliat in mod traditional sau cine vrea intr-o bucata, comanda!!!   insa nu este fiert.   De o vreme s-au cam inchis magazinele etnice din estul europei, au ramas musulmanii in majoritate care vand muraturi dar nu porc, nici conserve de pateu de ficat si mor romanii de oftica!!!  Se poate comanda prin posta dar costa si transportul, etc., acum suna pe toata lumea sa afle noutati ca se pregatesc de Paste, dar neaga ... sa nu cumva sa ma invit la mancat slanina!!!

 

In alimentari pretul la slanina afumata feliata este de peste 13 dolari/lb = 0,454 grame!!!    ca se adauga si TVA la pret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slanina din asta de porc crescut in ograda tuica de butoi CEapa Rosie unsoare boia Paine de casa bag EU saptamanal.... Hehe nu stiam ca sunt privilegiat. E cea Mai m

Satisfacatoare mancare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a jupuit slanina?

 

Citesc in ziar ca de pe masa de Craciun NU trebuie sa lipseasca soricii.   De cand e marfa asta pe o masa festiva???   Cat am locuit acolo n-am auzit si nici pe aici de la nimeni desi se vinde in magazinul mexican la pachete mari impaturit piele de pork.   Mai da si explicatii cum se tine fraged!!!   Eu n-as sta nici in camera cu asa ceva pe masa.

Cand eram la Bucuresti, lumea radea de unguri ca mananca paine cu slanina, ei doar muschi tiganesc, iar acum e piele pe masa festiva este un "must" o necesitate.  

Spre ce a avansat lumea in ultimii 45 de ani???   In Maramures se facea opinci din ea, in secuime habar n-am dar n-am vazut pe nici o masa decat cu slanina impreuna, nu singur dar nu se manca pielea decat slanina si nu era ceva deosebit, doar haleala de mers pe camp, in padure, la calatorie, etc.

 

"În tradiţia românească, nu există Crăciun fără şorici, însă pentru ca acesta să fie păstrat moale, trebuie să-i acordăm o atenţie deosebită."

 

Astept lamuriri, nu ca sa decorez bradul cu sorici, doar sa vad unde-i adevarul, realitatea si ma adresez de aici din topicul de slanina unde apartine.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi pare ca si cum olita ar mai fi pe masa festiva de Craciun!!!   Pe langa curelele de opinci ca asa arata pe poza din ziar mai scria si intr-un alt articol de sezon ca si caltabos, toba si lebar e tot acolo pe masa langa piele, care n-au nimic de cautat pe acea masa.  

 

Nu se etaleaza tot porcul deodata pe masa ca nu se potrivesc aromele si gusturile!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tradiții și superstiții de IGNAT. Ritualul sacrificării animalelor pentru masa de Crăciun

 

Uneori gospodarii nu mai parlesc porcul daca acesta are deja 2-3 ani deoarece soricul este prea gros si nu mai poate fi mancat. Mai mult, acesta nu va putea fi folosit nici la prepararea bucatelor. Astfel, porcul taiat va fi jupuit iar pielea sa va fi folosita pentru opinci.

In zilele noastre, aceste opinci mai sunt folosite doar de taranii varstnici din unele regiuni ale Moldovei si doar pe timp de iarna.

Dupa ce porcul este jupuit, soricul trebuie uns bine cu sare pentru muraturi (sare grunjoasa) iar apoi se ruleaza. Acesta trebuie pastrat in acest mod 3-4 zile dupa care va fi desfacut, intins pe bete si lasat afara in vant ca sa se usuce. Cei norocosi pot lasa soricul la afumat, fie in pod, fie la afumatoare.

In unele regiuni, untura de porc negru este folosita la vraji. Mai mult, cei care erau banuiti ca vor deveni strigoi erau unsi cu acest tip de untura. Conform traditiei, in ajunul sarbatorii vrajitoarele umbla sa fure belsugul caselor, iar gospodinele imprastie mei si grau in fata casei pentru a le tine departe.

realitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Astept lamuriri, nu ca sa decorez bradul cu sorici, doar sa vad unde-i adevarul, realitatea si ma adresez de aici din topicul de slanina unde apartine.  

 

porcul e leguma principala a romanului in anoptimpul rece si ca orice popor bine ancorat in traditii folosim pe cat posibil tot animalul: oase, sorici, coada, ureche, mate, stomac etc. pe principiul nimic nu se pierde. soricul este un ingredient traditional, mai ales in preajma craciunului cand majoritatea taie porcul. de ce te miri ca il punem pe masa de craciun? daca in zona in care ai crescut tu nu se manca sorici asta nu inseamna ca majoritatea nu il consuma cu placere. in plus, de sorici se bucura mult copiii, tin minte ca pentru mine soriciul, coada si urechile erau atractiile principale cand taiau ai mei porc. le rodeam atunci, imediat dupa ce il parleau pe individ, adica pe porc.

Editat de -olivia-
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×