Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ce mananca romanii: Paine cu Slanina si Ceapa

Postări Recomandate

Ce mananca romanii.   Cat de sanatos este sa mananci paine cu slanina si ceapa  

 

 

Romanii o consuma pe tot parcursul anului. Merge de minune pe timp de iarna, dar este savurata si cand temperaturile incep sa creasca, la iesirile in aer liber. De aceea, am fost curiosi sa aflam ce zice nutritionista Mihaela Bilic aceasta gustare traditionala. 

 
 

Pentru inceput, nutritionista sustine ca nu ar trebui sa marginalizam carnea de porc:

“In ultima vreme porcul a fost marginalizat, cazut in dizgratie datorita continutului mare de grasime, lucru nu tocmai adevarat. Este animalul cel mai compatibil cu omul. Porcul e un animal omnivor, ca si omul, in timp ce vaca si oaia sunt animale rumegatoare, iar rumegatul duce la saturatea grasimilor. Asa se explica de ce seul de oaie sau de vaca e imposibil de mancat, contine doar acizi grasi saturati.”

De asemenea, ea subliniaza ca nu toata carnea de porc e grasa, depinde ce bucata alegi.

“Muschiuletul de porc are doar 4% grasime si e considerat cel mai fraged si mai sanatos tip de carne. Grasimea de porc are o cu totul alta compozitie, 2/3 din lipide sunt reprezentate de acizii grasi mono si poli-nesaturati, asemanatori cu cei din uleiul de masline, de aceea slanina de porc e gustoasa si frageda. Alaturi de ulei si unt, slanina e o forma de grasime care poate fi folosita la gatit sau pusa pe paine. E mult mai stabila ca untul la incalzire si mai saraca in calorii decat uleiul. “

Valorile nutritionale ale slaninei 
In ulei, indiferent de sortiment, avem 100% grasime si 900cal/100ml. Slanina contine 5-10% proteine, 60-70% grasime si 650cal/100g. Untul este intermediar cu 80% grasime si 730cal/ 100g.

Slanina cu ceapa si paine, gustarea excelenta pentru persoanele care desfasoara o activitate fizica intensa

“Fiind atat de concentrata in grasime si in calorii, slanina este un produs care se consuma cu moderatie, recomandat persoanelor care stau mult in frig sau desfasoara o activitate fizica intensa. Oricine poate sa consume putina slanina cu ceapa si paine, e gustarea traditionala a iernii. Iar daca porcul a fost crescut cu hrana de calitate slanina devine valoroasa din punct de vedere nutritiv pentru ca e bogata in acizi grasi esentiali omega 3 si omega 6 si vitamina A. Concluzia: reconsiderati prezenta porcului in alimentatia voastra, e mai sanatos si mai gustos decat oaia si vita, spune Mihaela Bilic.

 

rt.ro/assets/foodstory/2015/07/15/image_galleries/6038/ce-mananca-romanii-ep-6-cat-de-sanatos-este-sa-mananci-paine-si-slanina-cu-ceapa_1_size1.jpg

 

 

ce-mananca-romanii-ep-6-cat-de-sanatos-e

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana marea majoritate se hranesc cu asta, se merita si discutat despre aceasta traditionala hrana care ar fi cred una din mancarurile originale al celori care locuiesc in Romania, depasing mamaliga sau sarmalele cu restul de feluri cunoscute.

 

Poate se transfera undeva pe un topic mai potrivit daca aici nu este la locul lui.

 

Slanina rece nu prea se mananca pe planeta!!!  

 

Am vazut pe multi calatori in lume sa experimenteze mancarea localnicilor si de slanina rece imi amintesc ca s-a mancat in Spania de pe acel jambon renumit ca si in Italia, Ungaria, Rusia, Ucraina, Polonia, Cehia, Slovenia si Slovakia, Serbia, ca in rest se prajea sau frigea dar nu era rece mancat cu alte mezeluri.   Poate mai sint cateva tari dar in State nu se mananca decat de cei recent immigranti care uita imediat ca e scump si nu este ca acasa.  

 

Nu stiu daca la voi in No se manaca slanina rece???    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-un spital de psychiatrie din Ungaria este cina normala pe menu

 

Olga, te rog sa faci traducerea celor cateva randuri din articol!

Multumesc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hrana de spital: o bucata de slanina grasa si doua felii de paine.

 

In Psychiatria Spitalului Nyírő Gyula din Budapesta, azi s-a servit o cina foarte apetisanta

 

Hrana din Spital se poate urmari si pe FB sau pe TumbIr, si pe aceste site-uri se poate transmite alte idei de menu si comenta despre mancarurile deja servite, pentru Ministerul Sanatatii Maghiare. 

 

Dupa numele spitalului mai era mentionat: - menu normal, cina

 

Multi din comentatori la articol au gasit ca lipseste ceapa, insa asta nu era inclus in menu.

 

Daca tot vorbim de spital, merita specificat ca 48 miliarde de Forinti o sa ne dea EU pentru dezvoltarea spitalelor.   Pentru ridicarea Noului Complex de Spitale din Nyiregyhaza 44 de milioane, iar pentru extinderea clinicii centrale din Szeged s-au votat o contributie de 43 de milioane.  Pentru renovarea spitalelor din Pecs si Kaposvar, 39 de milioane de Euro, respectiv cu 35 de milioane sprijina comisia de finantare.   La Kaposvar va fi construit si un centru de urgente din acesti bani.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Cam asa imi dadea si mie, doar ca in nemernicia mea nu vedeam legatura dintre articol si titlul topicului, respectiv

"Ce mananca romanii: Paine cu Slanina si Ceapa". Chiar te suspectam de altceva :) Mea culpa.

Editat de Lotroman
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hahahahaha! :lol:

 

 

N-as putea sa mananc porc, poate doar daca as fi lihnita de foame. Are un gust scarbos, dupa parerea mea. Iar ceapa si usturoiul is, de asemenea, dezgustatoare. Consum asa ceva doar in momente de ratacire. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci le servea la cina de la spital pe un servetel slanina cu paine alba. vai curu lor!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar te suspectam de altceva :) 

 

8)  Am copiat dintr-un ziar romanesc si n-am observat ca era sub o umbrela mare Ce mananca romanii ... iar felurile de mancare pe etape enumerate ... Am gasit interesant articolul ca nu are nume bun slanina demult intre felurile de alimente, ca si felioara de fatza, care chiar de unguri a fost critizat dupa culoarea galbuie ca s-ar putea sa fie vechi sau stricat.   Insa pentru pacientii sectiei de psychiatrie este perfect de cina, precis ei nu mai fac diferenta!!!   La fel ungurii au mai comentat ca multi cetateni si-ar dori sa aibe asa ceva de cina ... dar n-au chiar nimic de mancat in unele zile, asa ca o bucta de slanina ar fi binevenit.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×