Sari la conținut
Forum Roportal
Highly SP

Cum să aveţi o părere bună despre voi dacă sunteţi hipersensibili fizic şi emoţional. Acceptaţi-vă dacă sunteţi retraşi, sensibili la stimulaţie,...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu eu am sugerat numele de "hipersensibili" ci Elaine Aron inca din 1996, care are un doctorat in psihologie clinica.

 

Nu dau eu o ceapa degerata pe actele ei si tot ce a descoperit ca sint doar sfori trase sa incaseze bani de la tineri nestiutori.

 

A fi timid nu inseamna a fi sensibil sau ai nevoie de terapie, sint multe erori in acele texte. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Putem foarte bine sa vorbim despre Venus Project -alta organizatie care prezinta un plan pentru redisignul culturii aplicand metoda stiintifica pentru a asigura nevoile oamenilor direct ,fara sistem monetar,despre munca lui R. Buckminister Fuller sau a altora.

 

 

Indiferent de organizatia pe care o prezinti, mi se pare un salt imens si nepotrivit de la o discutie la alta. Faptul ca un om e hipersensibil  influenteaza modul in care e afectat de lumea din jur, insa in niciun caz nu se poate vorbi de principii strandard pe care toti hipersensibilii le-ar avea, pentru a propune alipirea la o ideologie.

 

Nu am spus ca ai avea vreun scop material, insa in mod clar vrei sa trezesti interesul pentru miscari de genul Venus Project (am gasit pe site materialele lui Peter Joseph, direct pe home page, deci presupun ca intre Zeitgeist si Venus Project e o legatura stransa). Nu exista o legatura directa intre hipersensibilitate si probleme economice, resurse naturale, poluarea mediului.Tocmai de asta pare o incercare de a atrage noi membri pe ocolite.

 

Poate nu e. Eu doar spun cum pare. 

 

 

 Daca ar fi o momeala pentru a prezenta altceva cred ca oamenii s-ar ridica si ar pleca de acolo,avand in vedere ca am enumerat clar punctele pe care le vom aborda,mai sus.Deci, avand in vedere ca multi hsp sunt interesati de situatia societatii si a ecologiei putem sa intram si in subiecte asociate cu asta.Dar intalnirea o sa fie despre punctele de mai sus.

 

Ma indoiesc ca s-ar ridica si ar pleca. Am avut ocazia sa vad cum se desfasoara atragerea de noi adepti pentru diferite cauze. Intai se aduna cu scopul de a discuta despre un aspect care ii preocupa; li se vorbeste la un nivel foarte personal, sunt descrisi ca speciali, avand calitati deosebite,potential pentru a schimba lumea in bine, valori deosebite etc. Apoi li se spune care sunt acele valori, poleite si generalizate desigur, ei dorind in mod sincer sa se identifice cu ele. Apoi le e prezentat un grup, o organizatie ca intruparea acelor valori si sunt incurajati sa se intereseze. Practic intra cu o idee si ies cu alta.

 

Nu se ridica pentru ca de la bun inceput se stabileste o conexiune intre cei care vorbesc si cei care asculta, facandu-i pe ultimii sa se simta intelesi, acceptati, prin urmare mai receptivi la ideile noi care le sunt propuse.

 

Asa si aici, pleaca de la reducerea problemelor sociale cauzate de hipersensibilitate si ies cu ideea ca hipersensibilii au calitatile necesare pentru a salva si organiza lumea. Intra in niste lucruri care ii depasesc total, adopta valori si principii la pachet, deja stabilite de o organizatie, riscand sa isi piarda originalitatea ca indivizi.

 

Proiectul Venus prezintă o direcție nouă, îndrăzneață pentru umanitate, care impune nimic mai puțin decât remodelarea totală a culturii noastre. Există multe persoane azi, care sunt preocupate de problemele grave ale societății noastre moderne: şomaj, crime violente, înlocuirea omenilor de tehnologie, suprapopularea şi declinul ecosistemelor Pamântului.

 

După cum veţi vedea, Proiectul Venus este dedicat confruntării acestor probleme printr-o implicare activă în cercetarea, dezvoltarea și aplicarea unor soluții funcționabile. Prin folosirea mijloacelor inovative asupra conștiinței sociale, a stimulentelor educaționale și aplicarea consistentă a celor mai bune lucruri pe care știința și tehnologia le poate oferi direct sistemului social, Proiectul Venus oferă un plan multilateral pentru o renovare socială în care oamenii, tehnologia și natura vor putea coexista într-un echilibru rezistent, dinamic și de lungă durată.

 

http://www.proiectulvenus.ro/

 

 

Atata timp cat ''recrutezi'' in mod deschis, e ok. Pe ocolite, nu e. Iarasi, sper sa ma insel, dar am vazut prea multe lucruri de genul asta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din nou,imi pare ca e greu sa ai incredere in intentiile cuiva in ordinea asta sociala.Traim intr-un sistem abuziv,in care se xploteaza vulnerablitatile altora pentru profit.

 

Imi pare ca e greu ca lumea sa aiba incredere in intentiile cuiva in sistemul asta monetar.. Bafta

 

 

Da, avand in vedere statisticile/trendurile in ce priveste sustenabilitatea sociala si situatia mediului, din care apar si in eseu,merita sa stie cat mai multi si de alternativa organizatiilor ca Zeitgeist Movement.Mai ales ca pierdem timp incercand sa reparam sistemul asta actual.Estimarile arata ca o sa continue din ce in ce mai mult distrugerea habitatului,pierderea biodiversitatii o sa se inrautateasca destul de grav criza de somaj si a datoriilor pana in 2030.

 

OK, mai spun ceva si pe urma promit ca nu mai agasez.

 

Recitind topicul imi devine clar ca in principal te preocupa sistemul defectuos si inlocuirea lui. Si deduc ca discutia va merge invariabil in acea directie, cautand sa mobilizeze oamenii, nu sa le ofere cateva indicatii utile pentru viata de zi cu zi.

 

Mai deduc si ca, expunand problema respingerii celor hipersensibili in sistemul actual, propui ca solutie ca ei sa schimbe lumea. Nu mi se pare o idee care ii va ajuta in mod real sa depaseasca probleme practice.

 

Sunt de acord cu tine ca sistemul e bolnav, ca multi sunt prinsi psihic in el (''indragostiti'' de stat si mecanismele lui, salbaticiti emotional, avizi de putere asupra altora etc). Insa nu mai cred in utopii. Nu au functionat niciodata.

 

Astea fiind zise... bafta si tie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu dau eu o ceapa degerata pe actele ei si tot ce a descoperit ca sint doar sfori trase sa incaseze bani de la tineri nestiutori.

 

A fi timid nu inseamna a fi sensibil sau ai nevoie de terapie, sint multe erori in acele texte. 

Pai cine a zis ca ai nevoie de terapie pentru sensibilitate?!Parerea ta pe subiectul asta e cu cu adevarat lispsita de orice valoare.E ca si cum mi-as da eu cu parerea despre ce pregatire sau antrenament ar trebui sa aiba pilotii care se pregatesc sa zboare in spatiu cu racheta.Cercetatori ca Jerome Kagan,unul dintre cei mai renumiti psihologi ai secolului XX si Carl Jung au validat stiintific trasatura asta.Nu mai trimite mesaje te rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat ''recrutezi'' in mod deschis, e ok. Pe ocolite, nu e. Iarasi, sper sa ma insel, dar am vazut prea multe lucruri de genul asta. 

Salut,

 

Asta e o presupunere naiva.Sa recrutez pe cine?Tu ai citit punctele care se vor discuta?Uite-le aici din nou:

 

- Probleme privind identitatea hipersensibililor în contextul validării/invalidării sociale

- Îmbunătăţirea imaginii de sine pentru aceştia

- Detectarea influenţelor exterioare care ne subminează respectul de sine şi simţul valorii  proprii

- Dezvoltarea încrederii şi abilităţilor sociale

- Cum să evităm/reducem suprastimularea de zi cu zi din stilul nostru de viaţă

- Cum sa avem grijă de sănătatea fizică şi emoţională 

- Roluri sociale care îi emancipează pe cei sensibili şi le conferă respect de sine

 

Am o intrebare: de ce iti proiectezi ideile si panicile tale in chestia asta, care nu au nicio legatura cu ce o sa facem acolo?Ai dovezi ca o sa "recrutez" eu ( si nu altii de care ai auzit tu) pe cineva, in nu stiu ce fantezie?Daca nu ai,de ce speculezi,in mod total iresponsabil?

 

Repet inca o data:doar ideea ca avem nevoie de imbunatatire sociala la scara larga,avand in vedere ca toate sistemele care sustin viata sunt in declin, o sa fie explorata.Din punctul meu de vedere, incurajez pe toata lumea sa lucreze colectiv la a ajunge la un nou set de principii sustenabile dupa care sa ne ghidam viata si sa traim in acord cu ceea ce pretinde mediul fizic de la noi pentru supravietuire.Ii incurajez in asta, fie ca o sa adopte cercetarile celor de la Zeitgeist movement,Venus Project,ale lui Bukminister Fuller,sau o sa doreasca sa exploreze independent directia asta.

 

Ca sa te parafrazez, nu crezi "ca se vor ridica sa plece daca aud ceva contrar valorilor lor pentru ca as fi eu prea carismatic si i-as vraji cumva"? Inseamna ca tu ai o parere destul de proasta despre starea de constientizare a celor care vor dori sa vina la intalnirea asta.Sau despre simtul lor critic si standardul legat de ce considera ei dovezi.

 

Zici ca ti-a folosit eseul?Atunci ramai cu informatiile din el si atat.Nu mai crede te rog, ca am nevoie de o parere neavizata legat de ce o sa facem in continuare.Numai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie cum zici tu.

 

 

Repet inca o data:doar ideea ca avem nevoie de imbunatatire sociala la scara larga,avand in vedere ca toate sistemele care sustin viata sunt in declin, o sa fie explorata.Din punctul meu de vedere, incurajez pe toata lumea sa lucreze colectiv la a ajunge la un nou set de principii sustenabile dupa care sa ne ghidam viata si sa traim in acord cu ceea ce pretinde mediul fizic de la noi pentru supravietuire.Ii incurajez in asta, fie ca o sa adopte cercetarile celor de la Zeitgeist movement,Venus Project,ale lui Bukminister Fuller,sau o sa doreasca sa exploreze independent directia asta.

 

OK. Deci tu nu intelegi ca toate astea nu au nicio legatura cu hipersensibilitatea, plecand de la ideea subliniata in sine, indiferent cum ar dori fiecare sa o exploreze. 

 

Dar in fine, nu e treaba mea; ramane la latitudinea fiecaruia sa aprecieze cat de potrivita/ nepotrivita e introducerea acestei teme in discutie.


Am o intrebare: de ce iti proiectezi ideile si panicile tale in chestia asta, care nu au nicio legatura cu ce o sa facem acolo?Ai dovezi ca o sa "recrutez" eu ( si nu altii de care ai auzit tu) pe cineva, in nu stiu ce fantezie?Daca nu ai,de ce speculezi,in mod total iresponsabil?

 

Nu e nicio panica; oricui i-ar trezi suspiciuni neconcordanta intre tema propusa si mesajul complet paralel de incurajare catre anumite seturi de principii.

 

Numai bine si tie.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×