Sari la conținut
Forum Roportal
Highly SP

Cum să aveţi o părere bună despre voi dacă sunteţi hipersensibili fizic şi emoţional. Acceptaţi-vă dacă sunteţi retraşi, sensibili la stimulaţie,...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

         Bine aţi venit la pagina de download a eseului meu,
Cum să aveţi o părere bună despre voi dacă sunteţi hipersensibili fizic şi emoţional. Acceptaţi-vă dacă sunteţi retraşi, sensibili la stimulaţie, reacţionaţi repede emoţional.

         Acest text este creat prin efort voluntar şi vi-l adresez atât vouă celor de pe forum cât şi vouă care aţi ajuns aici poate printr-un motor de căutare.Conţinutul este destinat unei audienţe generale.
      
         Ştiinţa ne spune acum că hipersensibilii sunt intre 15-20 la sută indivizi de  ambele sexe din populaţie, care se nasc cu un sistem nervos hiper-senzitiv .Din acest motiv, ei simt emoţii mai puternic şi mai mult timp. Aceşti oameni se ţin deoparte de certuri,conflicte,confruntări, fiind afectaţi mult de emoţiile şi dispoziţiile celorlalţi.Ei sunt în mod natural precauţi la locul/situaţia în care se află şi atenţi la subtilităţile acestora.     De asemnea,fizic, ei preferă nivele mai reduse de stimulaţie decât majoritatea oamenilor, fiind epuizaţi şi simţind uzură mai repede în mediile cu zgomote repetitive,lumini puternice,căldură,frig sau umezeală. Mulţi dintre ei au un fel de a fi retras,încercând să reducă din suprastimularea din viaţa lor.Asta este de multe ori în antiteză cu ce se caută sau se preţuieşte în mediile suprastimulante şi bazate pe competiţie din prezent, ca anturajul,şcolile,locurile de muncă.
         Sensibilii sunt printre cei mai grijulii şi empatici oameni. Interesele lor gravitează spre contribuţia la condiţia umană,căutând să îi ajute pe cei dezavantajaţi cu noi unelte,să ofere sprijin emoţional celor în dificultate sau să stabilizeze amprenta umană asupra mediului.Ei  sunt artiştii,activiştii,agenţii umanitari şi oamenii care aprind schimbări sociale şi deseori duc o viaţă de îndatorire în care îşi urmează idealurile cu intransigenţă.Printre cei hipersensibili şi celebri avem nume ca Mahatma Ghandi,Mozart, Eminescu, Einstein,Martha Graham,Eleanor Rossevelt,Abraham Lincoln, Marcel Proust,Viktor Frankl.
          În societatea noastră, cei cu sensibilitate crescută sunt inhibaţi în capacitatea lor şi în ce au ei mai bun, de către etosul actual care împiedică autenticitatea şi adevărata expresie umană, precum şi de obiceiurile şi normele culturale care le  descurajează felul de a fi, perpetuate de anturajul nostru,de emisiuni, filme,cărţi,reviste,reprezentări sociale.  În ce priveşte standardul lor de viaţă şi accesul la resurse pentru trai, ele sunt deseori reduse, datorită faptului că aceştia nu au atitudini favorabile faţă de competiţia şi lăcomia necesare pentru  a ajunge la o condiţie viabilă în sistemului nostru socio-economic.În modelul market-capitalismului actual, regulile sunt concepute în sensul maximizării profitului şi câştigului personal,în timp ce sănătatea publică, consecinţele negative pe plan social şi cele asupra mediului fizic sunt văzute ca  “externe”  logicii interne a structurii (The Zeitgeist Movement, 2014).

Textul se concentrează pe:

- Predispoziţiile şi tendinţele psihologice semne ale sensibilităţii crescute;
- Efectele sistemul nervos hipersensibil şi ale toleranţei diferite la stimulaţie asupra stilului de viaţă al celor sensibili;
- O expunere a încercărilor şi a factorilor de stres cu care se confruntă cei hipersensibili datorită recepţiei lor în societate –psihologică dar şi socială,în structura instituţională a sistemului nostru;
- Cele mai importante cărţi şi site-uri prin care cei cu sensibilitate crescută pot să se şcolescă în trăsătura lor şi să ajungă la un simţ real al valorii personale;

Sper să vă fie cu adevărat de folos.
Link pentru download,mai jos, la ataşamente.

 

Căpătaţi un simţ de justificare pentru ceea ce faceţi ca hipersensibili.Participaţi la întâlnirea pentru hipersensibili, din Bucureşti!

 

             Când eram mic preferam să mă joc în linişte, cu unul sau doi prieteni. Mi-era frică să mă întrec sau să mă iau la trântă cu băieţii. Mă simţeam încordat în situaţiile noi – o serbare de zi de naştere în care cunoşteam puţini copii. Îmi aduc aminte de stimulaţia sau anxietatea pe care le simţeam în fiecare zi la grădiniţă – mirosul vestiarelor de metal, culorile intense ale mascotelor pictate pe pereţi, competiţia şi agitaţia dintre copii sau o privire mai fixă a învăţătoarei.

             Acum mă identific cu multe din caracteristicile care îl fac pe cineva „hipersensibil”.

Personal încerc să-mi orientez viaţa după cea mai validă filozofie pentru sustenabilitatea noastră şi adaptarea la cerinţele habitatului în care trăim –ştiinţa.Ceea ce ne aduc Elaine Aron, ceilalţi autori specializaţi şi site-urile dedicate sensibilităţii crescute *, este ştiinţă care ne transformă vieţile.

Conform statisticilor  - o persoană din cinci având caracteristici de sensibilitate crescută - mă bucur că sunteţi mulţi ca mine prin preajmă.                                                                                                                                                                                                                          Propun să organizăm o mică întâlnire de self-development pentru hipersensibili, în Bucureşti.Fiţi pe data de 5 august 2015 în parcul Ion Voicu (Ioanid) de pe bulevardul Dacia, la ora 18 :30!Ne vedem în interior,în zona statuii lui Ion Voicu. Vom începe o conversaţie croită pentru nevoile hipersensibililor -HSP-iilor**, în care vom aborda:

 

- Probleme privind identitatea hipersensibililor în contextul validării/invalidării sociale

- Îmbunătăţirea imaginii de sine pentru aceştia

- Detectarea influenţelor exterioare care ne subminează respectul de sine şi simţul valorii  proprii

- Dezvoltarea încrederii şi abilităţilor sociale

- Cum să evităm/reducem suprastimularea de zi cu zi din stilul nostru de viaţă

- Cum sa avem grijă de sănătatea fizică şi emoţională 

- Roluri sociale care îi emancipează pe cei sensibili şi le conferă respect de sine

 

Participarea este liberă şi sunteţi bineveniţi, fie că sunteţi hipersensibili sau sunteţi apropiaţi de cineva sensibil.Ne vedem acolo!

 

Toate cele bune,

Mihai Popa,

Student psihologie

Bucureşti

 

 

 

 

 

* Explicaţiile revoluţionare ale acestor cercetători şi site-uri cu privire la predispoziţiile şi implicaţiile trăsăturii de hipersensibilitate sunt prezentate în eseul ataşat.

**Abreviere a cuvintelor Highly Sensitive Person – însemnând în engleză hipersensibil(ă).

Cum să aveţi o părere bună despre voi dacă sunteţi hipersensibili fizic şi emoţional..pdf

Editat de Highly SP
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam incurcat e textul asta insa in Romania sint atitea superstitii si prejudecati ca e o minune daca cineva ramane NORMAL pana la 18 ani ... si asta mai mult in parti unde domina limba romana, Bucuresti este focarul vrajelilor.  N-as fi crezut ca o capitala geme de atita prostie cand am ajuns prima oara sa vorbesc cu localnici in 1969.   Ma intimideau cu niste bazaconii dar nu le placea sa auda de DRACU ... care in Ardeal e element slab in viata oamenilor.   A dracui ... mai e si asta un verb la infinit(iv) ... de rasul curcilor dar sperie romanii si desigur le baga-n sperieti pe cei slabi sau deja fara suflet de la sfaturi biblice si de cotoroante care acopera aceste teritorii feerice.   Copiii din botezare deja sint traumatizati ... ceea ce descri tu acolo cu copiii-n parc la tranta nu e conditie medicala ci terorizare de acasa, viata traita in chinuri langa parinti care se tin de aceste datini prostesti, nimic altceva iar tu te si crezi bolnav si cauti terapie.   Doar foarte departe de aceste fiinte iti vei gasi echilibrul, fara medicamente!!! 


Sa nu cheltui prea mult pe aceste intalniri ca nu se merita!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eseul mi s-a parut foarte bun. M-au pus un pic in garda trimiterile dese la miscarea Zeitgeist, care vizeaza multe aspecte. Pot intreba care este scopul practic al intalnirii din Bucuresti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam incurcat e textul asta insa in Romania sint atitea superstitii si prejudecati ca e o minune daca cineva ramane NORMAL pana la 18 ani ... si asta mai mult in parti unde domina limba romana, Bucuresti este focarul vrajelilor.  N-as fi crezut ca o capitala geme de atita prostie cand am ajuns prima oara sa vorbesc cu localnici in 1969.   Ma intimideau cu niste bazaconii dar nu le placea sa auda de DRACU ... care in Ardeal e element slab in viata oamenilor.   A dracui ... mai e si asta un verb la infinit(iv) ... de rasul curcilor dar sperie romanii si desigur le baga-n sperieti pe cei slabi sau deja fara suflet de la sfaturi biblice si de cotoroante care acopera aceste teritorii feerice.   Copiii din botezare deja sint traumatizati ... ceea ce descri tu acolo cu copiii-n parc la tranta nu e conditie medicala ci terorizare de acasa, viata traita in chinuri langa parinti care se tin de aceste datini prostesti, nimic altceva iar tu te si crezi bolnav si cauti terapie.   Doar foarte departe de aceste fiinte iti vei gasi echilibrul, fara medicamente!!! 

Sa nu cheltui prea mult pe aceste intalniri ca nu se merita!!!

Salut,

 

Mersi pentru reply.Eu nu ma simt bolnav in nciun fel :)Sensibilitatea crescuta e o trasatura normala,neutra conform cercetatrilor.Ea e intalnita atat la oameni cat si al animale superioare.Cum unii sunt mai voluminosi intr-o specie asa altii sunt mai sensibili (cam 15-20 la suta).Bafta

Eseul mi s-a parut foarte bun. M-au pus un pic in garda trimiterile dese la miscarea Zeitgeist, care vizeaza multe aspecte. Pot intreba care este scopul practic al intalnirii din Bucuresti?

Salutare,

 

      Mersi pentru mesaj.Ma bucur ca ti-a folosit.Intalnirea are ca scop practic sa ne insufle un simt al valorii ca hipersensibili.Deseori HSP-ii sunt invalidati si primesc mesajul ca e ceva in neregula cu ei pentru ca ei nu sunt idealul cultural actual.Eu insumi m-am confruntat cu asta,mult timp- inainte sa intru in contact cu studiile despre "Highly sensitive people" ale lui Elaine Aron si ale tuturor celorlalti.

      In ce priveste miscarea Zeitgeist,e pacat ca a trebuit sa folosesc eticheta asta des,pentru ca activistii miscarii nu au loialitate fata de o eticheta ci fata de un curent de gandire -train of thought-cum il numesc ei.Pe scurt curentul asta isi propune sa ajunga la cele mai sustenabile valori umane pentru a crea o civilizatie sustenabila social si care se adapteaza optim la cerintele emergente ale mediului de care depindem pentru supravietuire.El are de-a face cu aplicarea metodelor stiintei pentru bunastarea sociala si prezervarea habitatului.

Din nefericire cred ca am parut un pic dogmatic promovand miscarea intens :)Nu am nicio loialitate fata de nicio structura.Adopt orice functioneaza si e adaptativ pentru progresul nostru.Daca ar aparea alta organizatie mai eficienta in ideile ei fata de Zeitgeist movement as pleda pentru solutiile organizatii noi. De fapt,scopul miscarii este sa nu mai existe odata ce problemele actuale sunt rezolvate si evoluam spre altceva.Exista indemnul pentru ca publicul sa judece pentru el daca ce propune miscarea e valid sau nu.Vezi documentarul lor "Zeitgeist moving forward" 2011,cu cele mai multe vizualizari pentru un documentar, de la infiintarea internetului.Aici e pe youtube:https://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w

 

Bafta!

Editat de Highly SP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat pentru ca mesajul initial e bazat pe indivizi, pe self-help si imbunatatirea imaginii de sine, insa in cele din urma se ajunge la o miscare sociala; nu vad legatura intre ele decat partial, prin anumite idei. Banuiala mea este ca scopul intalnirii este macar partial atragerea unor persoane in aceasta miscare.

 

Multumesc pentru raspuns. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat pentru ca mesajul initial e bazat pe indivizi, pe self-help si imbunatatirea imaginii de sine, insa in cele din urma se ajunge la o miscare sociala; nu vad legatura intre ele decat partial, prin anumite idei. Banuiala mea este ca scopul intalnirii este macar partial atragerea unor persoane in aceasta miscare.

 

Multumesc pentru raspuns. 

Da, avand in vedere statisticile/trendurile in ce priveste sustenabilitatea sociala si situatia mediului, din care apar si in eseu,merita sa stie cat mai multi si de alternativa organizatiilor ca Zeitgeist Movement.Mai ales ca pierdem timp incercand sa reparam sistemul asta actual.Estimarile arata ca o sa continue din ce in ce mai mult distrugerea habitatului,pierderea biodiversitatii o sa se inrautateasca destul de grav criza de somaj si a datoriilor pana in 2030.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg asta. Si nu spun ca nu ai avea intentii bune.

 

Dar tu in principiu chemi oamenii acolo pentru un aspect de natura personala, pentru ca ei sa se accepte ca hipersensibili. Vor merge asteptand ca evenimentul sa trateze doar aceasta tema. Ori acolo li se va vorbi despre cum pot ei participa la salvarea lumii, despre probleme mondiale si ideile lui Peter Joseph despre rezolvare a lor. Nu mi se pare onest asa ceva.

 

Ca o paranteza, Church of Scientology procedeaza la fel - ofera discutii si cursuri despre imbunatatirea abilitatilor de comunicare, teste de personalitate etc, directionate inspre individ si cum l-ar putea ajuta sa isi imbunatateasca viata. Apoi imparte materialele organizatiei si ii atrage inspre dogma despre ''salvarea lumii''.

 

Desi eseul tau e foarte bun, mi s-a parut ca ai insistat cam mult pe devotamentul hipersensibililor pentru cauze legate de ecologie, e deja o definire a lor din punct de vedere ideologic; nu stiu daca exista vreo baza pentru generalizarea asta dar logica imi spune ca nu. Este in shcimb unul dintre punctele principale de legatura cu miscarea Zeitgeist. Legatura fortata, zic eu.

 

Prin urmare - si scuza-ma daca gresesc, dar cred ca nu - problema hipersensibilitatii mi se pare un fel de momeala pentru a atrage oamenii in cu totul alta discutie.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Prin urmare - si scuza-ma daca gresesc, dar cred ca nu - problema hipersensibilitatii mi se pare un fel de momeala pentru a atrage oamenii in cu totul alta discutie.

Salut.

Mersi pentru mesaj.Chiar deloc.Imi pare rau daca se interpreteaza asa.

 

Multi hsp sunt ingrijorati de problemele globale si de multe ori  urmaresc sa gaseasca solutii la ele.Putem foarte bine sa vorbim despre Venus Project -alta organizatie care prezinta un plan pentru redisignul culturii aplicand metoda stiintifica pentru a asigura nevoile oamenilor direct ,fara sistem monetar,despre munca lui R. Buckminister Fuller sau a altora.

 

Daca cei care vin la intalnire nu sunt interesati de asta, discutia nu o sa fie ghidata spre subiectul asta.O sa ramanem numai pe self development pentru hsp.Ideile de imbunatatire sociala la scara larga sunt secundare.Ele nu sunt scopul principal al intalnirii. Daca ar fi o momeala pentru a prezenta altceva cred ca oamenii s-ar ridica si ar pleca de acolo,avand in vedere ca am enumerat clar punctele pe care le vom aborda,mai sus.Deci, avand in vedere ca multi hsp sunt interesati de situatia societatii si a ecologiei putem sa intram si in subiecte asociate cu asta.Dar intalnirea o sa fie despre punctele de mai sus.

Nu castig nimic din asta,nu fac niciun profit nu am nicio agenda ascunsa.O fac lin timpul meu liber,exact cum am lucrat si la eseu.De ce nu vi sa te convingi?Imi pare ca e greu ca lumea sa aiba incredere in intentiile cuiva in sistemul asta monetar.. Bafta

Editat de Highly SP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma simt bolnav in nciun fel :) ... Bafta

Dar incerci sa arunci plasa pe toti slabii care s-ar duce pentru terapie, sa le convingi ca

sufera de conditii inexistente precum hyper ... sau super probleme psyhice sa aibe, doar sa

te urmareasca in experienta ta cu multe aspecte secrete inca.

 

De ce arunci cu Bafta la stanga-dreapta??? eu n-am nevoie de blessing din asta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar incerci sa arunci plasa pe toti slabii care s-ar duce pentru terapie, sa le convingi ca

sufera de conditii inexistente precum hyper ... sau super probleme psyhice sa aibe, doar sa

te urmareasca in experienta ta cu multe aspecte secrete inca.

 

De ce arunci cu Bafta la stanga-dreapta??? eu n-am nevoie de blessing din asta!!!

Din nou,imi pare ca e greu sa ai incredere in intentiile cuiva in ordinea asta sociala.Traim intr-un sistem abuziv,in care se xploteaza vulnerablitatile altora pentru profit.Ai multe presupuneri false cu privire la subiect.Citeste eseul si o sa vezi ca cercetarile arata ca sensibilitatea crescuta e o trasatura normala.Nu eu am sugerat numele de "hipersensibili" ci Elaine Aron inca din 1996, care are un doctorat in psihologie clinica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×