Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Oamenii de stiinta si religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietenul nostru Dan Marius este de parere ca intre stiinta si religie exista o incompatibilitate de netrecut. Pentru el orice om de stiinta este un ateu. Probabil ca ar trebui sa definim omul de stiinta. Un profesor de fizica sau chimie e un om de stiinta? Eu as zice ca da. Atunci cum se face ca un profesor de fizica sau chimie poate fi crestin, ba chiar unul foarte convins (cunosc cel putin trei exemple concrete, printre care chiar un profesor universitar)?

 

Un medic poate fi un om de stiinta? Cred ca sunt multe cabinetele pe peretii carora am vazut icoane. Cunosc si cazuri de medici, si cazuri de cercetatori care n-au nu vad nici un obstacol intre stiinta si religie.

 

Cum este posibil acest lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenul nostru Dan Marius este de parere ca intre stiinta si religie exista o incompatibilitate de netrecut. Pentru el orice om de stiinta este un ateu. Probabil ca ar trebui sa definim omul de stiinta. Un profesor de fizica sau chimie e un om de stiinta? Eu as zice ca da. Atunci cum se face ca un profesor de fizica sau chimie poate fi crestin, ba chiar unul foarte convins (cunosc cel putin trei exemple concrete, printre care chiar un profesor universitar)?

 

Un medic poate fi un om de stiinta? Cred ca sunt multe cabinetele pe peretii carora am vazut icoane. Cunosc si cazuri de medici, si cazuri de cercetatori care n-au nu vad nici un obstacol intre stiinta si religie.

 

Cum este posibil acest lucru?

:tease: Ce concluzii aiurea poti sa tragi. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci tu acuma este similar cu faptul ca toti crestinii ar trebui sa-si iubeasca aproapele, sa intoarca celalat obraz, si celelalte chestii, stiti voi care.

Pai voi crestinii nu va intelegeti in comunitatea voastra, sunt poate cateva zeci de biserici autoproclamate crestine.

cum este posibil ACEST lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Pixelut !

Dupa mine profesorul de chimie, fizica, medicul nu sunt oameni de stiinta...stii cum faci tu acum, ca-n bancul...Ingerii imparteau cu polonicul inteligenta la oameni...la inceput fiecare om primea 2 polonice, apoi ingerii constatand ca nu mai e inteligenta in cazane dau cate 1 polonic/ om...la un moment dat butoaiele cu inteligenta erau goale...Se duc la D-zeu si intreaba:

-Doamne Dumnezeule s-a terminat inteligenta din cazane si au mai ramas atatia oameni de "uns"

D-zeu:-Da-le diplome !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare Pixelut !

Dupa mine profesorul de chimie, fizica, medicul nu sunt oameni de stiinta...stii cum faci tu acum, ca-n bancul...Ingerii imparteau cu polonicul inteligenta la oameni...la inceput fiecare om primea 2 polonice, apoi ingerii constatand ca nu mai e inteligenta in cazane dau cate 1 polonic/ om...la un moment dat butoaiele cu inteligenta erau goale...Se duc la D-zeu si intreaba:

-Doamne Dumnezeule s-a terminat inteligenta din cazane si au mai ramas atatia oameni de "uns"

D-zeu:-Da-le diplome !

 

 

De aia sunt eu mandru ca sunt lacatus mecanic

Diplomele de la concursurile pe meserii se iau in considerare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva n-am mai auzit! Adica un profesor de fizica nu e om de stiinta? Ce zici de un profesor universitar care a publicat tomuri groase de fizica? Hmm...

 

Ce parere ai de un biolog, cercetator - lucreaza pentru o firma de medicamente in domeniul cercetarii - dar care este foarte credincios?

 

Ce parere ai de un fizician laureat al premiului Nobel, autor al cartii "Dumnezeu si stiinta"? Tot religios...

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie si mai clar nu orice profesor este om de stiinta si nu toti medicii sunt oameni ai stiintei....daca nu fac munca de cercetare daca nu emit noutati ci doar aplica munca altora nu-s oameni de stiinta.

Cum zici tu ar rezulta ca toti suntem oameni de stiinta pt ca ~toti avem niste meserii si muncim cu truda .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-auzi! Adica cei care lucreaza in cercetare in domeniul medical nu sunt oamnei de stiinta? Mai exact ce fel de noutati doresti? Stiinta are astazi mii de descoperiri facute de tot felul de anonimi. Oamenii lucreaza pentru diverse corporatii si descoperirile respective apartin acestor corporatii. Sunt mii de cercetatori anonimi in domeniul cancerului sau cei care cauta un vaccin pentru HIV.

 

Acestia nu sunt oameni de stiinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of, am zis strict ca nu orice profesor si...e om al stiintei. In toate domeniile sunt oameni de stiinta...dar profesurul care DOAR preda continutul manualului NU E OM DE STIINTA ! Sau medicul care doar vindeca pacientii NU E OM DE STIINTA.Nu trebuie sa ai mii de medalii si de brevete ca sa ai titulatura de om de stiinta trebuie sa cercetezi fie ca emiti noutati fie ca le intaresti spusele vechi. Si cei din anonimat sunt oameni de stiinta daca jobul lor e cercetarea. In ~toate domeniile sunt 2 categorii de "muncitori calificati": 1 care fac munca de laborator, teren (depinde de stiinta) 2 care aplica observatiile, legile teoriile primilor (Acestia sunt majoritatea, zic eu) in diverse scopuri

Acum e clar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×