Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Idei de vacanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa plec cateva zile (3-4 nopti) undeva in Romania  cu copiii mei si nu stiu ce sa aleg.  Exclud marea. Nu avem masina, deci va trebui sa ne bazam pe mersul pe jos sau pe transportul in comun si nu vreau sa existe prea multi timpi morti sau prea mult timp de plictiseala, adica sa avem ce face/vizita/vedea.

Aici inteleg trasee montane, muzee, obiective care ar putea sa ii intereseze pe doi copii de 13 ani. 

Are cineva vreo idee?

Exclus Valea Prahovei, Brasov-Bran (am fost recent)

Multumesc.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Castelul Corvinilor si Sarmizegetusa Regia. Sunt apropiate, vezi pe harta. Poti innopta si mai la sud in Hateg. Intai ajungi cu trenul in Deva. Cel de la Bucuresti face vreo 8 ore.

 

rqgaplq9.jpg

 

gfjcjcdb.jpg

 

Poate prin apropiere vor fi si târguri meșteșugărești sau culinare sau diverse evenimente.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru Sarmizegetusa iti trebuie masina.

si tren direct nu ai pana in hunedoara. doar pana in deva si de acolo personal sau microbuz in hunedoara. 

Editat de -olivia-
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat acum mai jos de Orăștie, în Costești, unde sunt cazări și este la marginea Parcului Natural Grădiștea Muncelului-Cioclovina. Ar fi de sunat pentru transport. Iar din Costești vor fi vreo 18 km pana la Sarmizegetusa Regia, adica vreo 5 ore de mers la dus cu copiii. Sau poate te conduce vreun proprietar de pe acolo. Poate sunt si alti turisti. Hmmmm. 

 

Alta ruta ar putea include o noapte in Făgăraș pentru Cetatea Făgărașului, o noapte în Alba Iulia pentru Cetatea Alba Carolina și apoi o noapte în localitatea Hunedoara pentru Castelul Corvinilor.   :D

 

ual8jmfj.jpg

 

c7vl9jtn.jpg

Editat de Recent
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EXACT la Hunedoara ma uit de cand am postat si la Sarmizegetusa, abia acum vad ca ai zis si tu tot de ea, interesant.. dar inteleg ca e mult de mers din Costesti, drumul prost pentru masini, am citit ca si-au spart unii baia de ulei, dar acolo m-am dus imediat cu gandul...

Asa ma gandeam, sa innoptam in Hunedoara pt Castelul Corvinilor si mai apoi sa ne ducem la Sarmizegetusa Regia.. da' trebuie gandit bine si trebuie sa inteleg daca sunt localnici care  ne pot duce.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent- nu vreau sa fiu carcotasa dar fara masina ce spui tu acolo e foarte greu, mai ales cu 2 copii dupa tine.

eu am fost acum doi ani din caras-severin - timisoara- arad- alba iulia - deva-hunedoara-sibiu cu trenul. nu vrei sa stii cat am injurat si ce impact negativ a avut aceasta experienta asupra vacantei. Toate locurile au foat foarte frumoase, am gasit cazare si mancare buna, toate pana la CFR. 


EXACT la Hunedoara ma uit de cand am postat si la Sarmizegetusa, abia acum vad ca ai zis si tu tot de ea, interesant.. dar inteleg ca e mult de mers din Costesti, drumul prost pentru masini, am citit ca si-au spart unii baia de ulei, dar acolo m-am dus imediat cu gandul...

Asa ma gandeam, sa innoptam in Hunedoara pt Castelul Corvinilor si mai apoi sa ne ducem la Sarmizegetusa Regia.. da' trebuie gandit bine si trebuie sa inteleg daca sunt localnici care  ne pot duce.

e foarte nasol drumul. am mers cu masina de la hunedoara la Sarmi si a fost groaznic. 

mare pacat ca locurile sunt spectaculoase dar pana ajungi la ele te mananca toti sfintii

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce, Olivia? Ce anume a fost negativ? Noi din  Galati... :o: nici nu vreau sa ma gandesc.


Ce sa zic, copiii sunt mari, rezista la oboseala, asta nu ar fi o problema (mai degraba imi ridica parul pe ceafa faptul ca o sa avem  bagaje) numai sa existe transport fluent, adica sa nu ma trezesc ca sa anuleaza sau ceva..


Relativ aproape ca distanta pt masina e si Parcul Retezat, da' imi pare ca nu am sanse fara masina. Mama ei de masina..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai cu ce sa incep Ama... din caras - severin pana in Timisoara am luat un personal pentru ca alt tren nu am gasit. sincer ajungeam mai repede daca mergeam pe jos, de jeg si mirosuri e inutil sa mai vorbesc.

gara din arad sau cea din deva - niste locuri horror. pur si simplu imi era frica sa ma uit la oameni sau sa ma asez pe undeva. mentionez ca acum 2 ani gara din arad era in renovare probabil ca acum e mai bine. pt deva nu bag mana in foc ca arata la fel de jalnic si acum 10 ani.

trenuri foarte putine in zona aia, multe personale, jegoase si arhi pline. intarzieri si anulari de curse la ordinea zilei. 

nu e posibil ca o distanta de 40 de km sa o faci in 2 ore juma. 

ne-am intors din sibiu spre bucuresti cu autocarul pentru ca la tren nu am gasit locuri si mai bine ca a fost asa. am avut parte de singura calatorie civilizata in 2 saptamani :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca tren inseamna CFR da! 


pacat de zona aia ca e atat de frumoasa ! lasand Timisoara si Sibiul ca sunt mai cunoascute

Alba Iulia e o frumusete, Aradul la fel. Castelul Huneiarzilor la fel. plus ca oameni faini, mancare buna... ( in afara de deva unde nici covrigii nu-s buni :D)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×