Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

7 minutes ago, LuciaD said:

  a spus clar ce inseamna dragostea si nu-i cazul s-o asociati cu "indragosteala" si sexul, la care faceti referire, atat tu, cat si Vriies, din cate-am observat.

Da și sexul e important, nu? Ai ceva împotriva sexului? :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Vriies a spus:

Da și sexul e important, nu? Ai ceva împotriva sexului? :laugh:

:laugh: Nu, dar sexul trebuie inteles ca "o modalitate de exprimare a trairii acelei intimitati supreme care se numeste dragoste". Tot Frankl spune ca "dragostea nu trebuie inteleasa ca un simplu efect secundar al sexului".

 

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
24 minutes ago, LuciaD said:

:laugh: Nu, dar sexul trebuie inteles ca "o modalitate de exprimare a trairii acelei intimitati supreme care se numeste dragoste". Tot Frankl spune ca "dragostea nu trebuie inteleasa ca un simplu efect secundar al sexului".

 

Dragostea sau Iubirea?

Că iar vine Zero și ne dă cu dragostea-n cap! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Vriies a spus:

Dragostea sau Iubirea?

Că iar vine Zero și ne dă cu dragostea-n cap! :laugh:

Pai, eu am spus clar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, Vriies a spus:

Sau poate...

Ajungând să ne cunoaștem mai bine, ajungem să-i iubim mai mult pe cei din jurul nostru. Ajungând să îi iubim mai mult, ajungem să ne iubim și pe noi înșine.

Ăsta sens al vieții! :laugh:

Dă-mi tu un exemplu de om care poate iubi, fara sa se iubească. Fără să se accepte, imperfect si ticălos de multe ori. Fără să se cunoască cu adevărat 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Stu' said:

Dă-mi tu un exemplu de om care poate iubi, fara sa se iubească. Fără să se accepte, imperfect si ticălos de multe ori. Fără să se cunoască cu adevărat 

Constantin C. Vasile, se pune? 

Chestia asta cu exacerbarea iubirii de sine, e o chestie relativ recentă, care s-a amplificat de vreo 20-30 de ani, pe fondul suprapopulării și a efectelor sale psihologice dramatice.

Uite la întâmplare vreo două chestii de pe net, în care găsim oareșce explicații cu privire la „noul mit”, foarte la modă, care pare a fi ajuns dogma zilei:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/evolution-the-self/201508/love-someone-do-you-really-need-love-yourself-first

http://www.lisavoth.ca/single-post/2018/01/08/Self-Love-is-Bullshit

 

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar crezi că de acolo m-am inspirat? 

App, iubirea aia care reiese din cunoaștere nu poate fi exacerbată. E doar morală și logica, totodată.

Tot ce este imoral, ilogic sau in.plus, se depărtează de iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 minutes ago, Stu' said:

Chiar crezi că de acolo m-am inspirat? 

 

Poi, tocmai, că nu te-ai inspirat de acolo. Ceea ce se spune acolo, nu-ți împărtășește părerea :laugh: Practic, e exact pe dos comparativ cu „desfășurarea” pe care o propuneai tu undeva mai sus...

Eu ți-am dat acele linkuri doar pentru ca să realizezi că sunt și alte opinii contrare celei pe care o exprimași tu..

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, mă scuzi. Eu sunt knocked out de la o gripo-raceala și nu stau bine cu atenția și răbdarea să citesc.

O sa citesc.

Ce vreau sa mai adaug e asta cu Universul are o morală = sume de legi = iubire = logica.

Cam așa.

Cu cât de îndepărtăm de aceste legi universale, cu atât mai nefericiți și mai disfuncționali suntem.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×