Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

RomanianChefs - prima revista online cu si despre bucatarii romani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Yeah ... luxoasa specialitate Tournedos Rossini cu Madeira Demi-Glace Sauce care se prepara in 2 zile daca vrea cineva sa-l faca cum scrie la carte ca pe vremuri, altfel din cutia de pe raftul din alimentara luam praf de Brown sauce si adaugam apa ...

 

O sa-l incerc mai incolo in sezon cand am de incalzit casa nu de racit 24 din 24 de ore!!! ca eu o sa fac sauce original.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa vad si de la tine Olga un preparat care sa arate asa. din pacate nu-l  pot gusta sa-l pot compara cu cel de sus.

vad ca numai lucruri bune ai de spus despre ce fac altii. astept sa vad si ce faci tu.

preparatele astea sunt facute de chefi, in bucatarii profesionale, oamenii astia sunt foarte buni in meseria lor si nu se joaca cu prafuri. nu-mi place cand lasi impresia ca tu le stii pe toate si vorbesti cu desconsiderare despre niste oameni pe care nu-i cunosti. 

Si romanii stiu sa gateasca, si in Romania avem bucatari foarte talentati si apreciati chiar daca tu nu ai auzit de ei sau nu te intereseaza ,ei exista. 

Editat de -olivia-
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate n-ai stiut, insa si eu am trait in Romania si de foarte multe ori luam masa la Ambasador, Lido, Athenee Palace, Berlin etc, doar la cele mai luxoase localuri in acele zile din capitala si Romania.  Erau timpuri cand exclusiv in franceza se lua comanda in aceste localuri si inca in cateva de pe bulevard.   Ultima oara la Bucuresti in 1994 toti erau interesati la Ambasador sa-mi umfle nota de plata si am iesit cu copiii flamanzi de acolo, si la ultima aventura in Romania in 2004, Ardeal numai, doar pe nota de plata era amintita mancare nu pe farfurie!!!   Precis vocea mea cu accent e de vina.  

 

Voiam sa-ti spun ca cunosc gustul de mancare din Bucuresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in douazeci de ani s-au schimbat foarte mult lucrurile in materie de mancare si restaurante. si numai in bucuresti. Clujul, Brasovul, Timisoara sunt orase care incep sa aiba multe locatii bune cu mancare de calitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit postarea de la 1:53 AM care te-a suparat si nu gasesc un cuvint cu care sa fi desconsiderat pe bucatarii romani sau pe nimeni cunoscut sau anonim ... huh ... am mentionat ca prepararea sosului dureaza 2 zile ca sa fie la inaltime, altfel e praful ca in localuri cam se taie colturi la munca si la Paris sau Berlin, London, altminteri la Bucuresti.

 

In Europa de vest cel putin toate au o cutie de Brown Sauce in casa, elvetienii, austriecii si nemtii-l folosesc foarte mult la Vanatoresc cu Gomboturi din nu stiu ce chifle inmuiate-n lapte si prelucrate cu  ....  in loc de alteceva ca eu am reteta originala si pentru asta care la fel este foarte time-consuming dar inegalabil cu nimic.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×