Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citeste "Scrisoare de dragoste" de Mihail Drumes si revino cu impresii.

Eu cred ca vei fi de acord ca "in dragoste si in razboi totul este permis".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiero, urmareste clipul asta. Ofera ei insisi explicatii. Pana la urma se pare ca a intervenit ca de obici natura umana in toata banalitatea ei...infidelitate, ambitie, interese diferite.

 

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste "Scrisoare de dragoste" de Mihail Drumes si revino cu impresii.

Eu cred ca vei fi de acord ca "in dragoste si in razboi totul este permis".

Am citit-o acum multi, multi ani. De vreo doua ori. Acum n-as mai putea citi asa ceva nici platita, ma dezgusta astfel de carti. Stiu ca nu sunt in masura sa judec felul in care alti oameni isi traiesc sentimentele, dar eu sunt de parere ca sentimentele nu au nevoie de artificii, de inflorituri si alte prostii, ele trebuie traite si atat. Iar chestia ca totul e permis, e discutabila, cand ajungi sa ii faci rau celui de langa tine in numele dragostei, atunci incep problemele.

Fiero, urmareste clipul asta. Ofera ei insisi explicatii. Pana la urma se pare ca a intervenit ca de obici natura umana in toata banalitatea ei...infidelitate, ambitie, interese diferite.

 

Da. Vorba lui Cosbuc: "Nu s-au priceput."

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit-o acum multi, multi ani. De vreo doua ori. Acum n-as mai putea citi asa ceva nici platita, ma dezgusta astfel de carti. Stiu ca nu sunt in masura sa judec felul in care alti oameni isi traiesc sentimentele, dar eu sunt de parere ca sentimentele nu au nevoie de artificii, de inflorituri si alte prostii, ele trebuie traite si atat. Iar chestia ca totul e permis, e discutabila, cand ajungi sa ii faci rau celui de langa tine in numele dragostei, atunci incep problemele.

Corec, dar tu gandesti cu mintea ta de-acum. Esti tu, cea care n-ar mai putea citi asa ceva nici platita. Te-ai maturizat, ti-ai stabilit o conduita in dragoste. Chestia asta vine la pachet cu una din doua: 1. te simti implinita, sau 2. te simti neimplinita.

Dragostea a facut si va face intotdeauna rau celor din jur. Nu exista relatii fara victime colaterale.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corec, dar tu gandesti cu mintea ta de-acum. Esti tu, cea care n-ar mai putea citi asa ceva nici platita. Te-ai maturizat, ti-ai stabilit o conduita in dragoste. Chestia asta vine la pachet cu una din doua: 1. te simti implinita, sau 2. te simti neimplinita.

Dragostea a facut si va face intotdeauna rau celor din jur. Nu exista relatii fara victime colaterale.

Ai dreptate, maturizarea te face sa vezi lumea cu alti ochi, dar sa stii ca eu mai mereu am fost contra valului, adica daca mi-a placut de cineva (bine, dupa ce mi-am invins teama prosteasca ca as putea fi parasita intr-o zi), mi-a placut sa-i spun franc, in fata, asta. Asa am gandit eu ca impusc doi iepuri dintr-o data: nu-mi mai fac iluzii si vad daca omul ala e un superficial, de care ma pot lipsi fara prea multe pareri de rau. Dragostea nu face prin ea insasi victime colaterale, ci imprejurarile in care se naste pot genera victime, pt. ca nu-s intotdeauna cele mai favorabile, iar ea  cateodata te pocneste cand nu te-astepti. La tinerete, mai ales. Pe urma intervin, cum spui tu, implinirile sau neimplinirile si e mai greu sa te mai pocneasca, daca nu, imposibil. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'se imbracau si se purtau ca doi frati gemeni'? bleah! nu e de mirare ca s-a dus dreaq relatia. le-a iesit narcisismul pe nas

 

Nu-i vorba de niciun narcisism. Dar atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat, vrei sa ii porti si hainele... da, chiar daca acele haine sunt rochii iar tu esti barbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poftim?

Adica un el care nu are 'chemarea' sa ii poarte rochia ei

..o iubeste mai putin?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am experienta in iubiri, asa ca nu pot sa fac o apreciere a diferitelor manifestari ale iubirii. Dar, strict in cazul meu, cand e vorba de o iubire intensa, multe din lucrurile pe care nici prin minte nu imi trecuse vreodata ca le voi face, le-am facut. Oricat de anormale pareau, oricat de dereglari psihice mai degraba pareau, le-am facut. Iar cat priveste iubirile mai domoale pe care le-am trait, acelea se limitau doar la plimbari prin parcuri, pupici si chestii dastea simplute. Deci, strict in cazul meu, chiar exista o corelatie intre intensitatea iubirii si lucrurile pe care ajung sa le fac. Lucruri pe care, inca o data, nici prin minte nu mi le imaginasem macar vreodata!

Editat de Abc2010ro
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne pui pe ganduri!!!  


Dar atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat, vrei sa ii porti si hainele... da, chiar daca acele haine sunt rochii iar tu esti barbat.

 

Eu cel mult am luat un maieu de al lui pe mine doar in dormitor dupa ce am iesit din baie ... pe mine stateau si mai bine oricum  :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat, vrei sa ii porti si hainele... da, chiar daca acele haine sunt rochii iar tu esti barbat.

 

Desigur. Ii porti hainele, ii golesti conturile, ii arzi padurile...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×