Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Salate cu paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu doua. Pe una am postat-o pe topicul cu idei. Nu am cantitati exacte, pun totul la ochi si gatesc pentru 5-6 persoane.

 

Paste spiralate fierte;

Varza dulce taiata subtire (se pune si varza rosie de obicei dar e cam amara);

Pui fiert taiat in bucati mici;

Porumb dulce boabe;

Morcovi taiati foarte subtire;

Salata verde taiata in bucati mici;

Maioneza.

 

A doua e cu ton.

 

Paste spiralate fierte;

O cutie de ton (sau doua, depinde cate paste sunt);

Porumb dulce boabe;

Maioneza;

Usturoi pisat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pasta cu somon afumat

 

- pasta cochilie

- 250 g de felioare de somon afumat (lax)

- 1/2 de cutie de branza cremoasa cu gust de somon afumat (Philadelphia)

- marar proaspat

- 1/2 ceasca de mazare decongelata

 

Simplu. Pasta fiarta si racita putin se amesteca cu branza cremoasa, apoi se presara mararul si se pune somonul afumat taiat bucatele si mazarea. Se amesteca totul usor si se decoreaza cu frunze de salata. Sare si piper dupa gust.

 

42151993f87171d6713786914f967d18.jpg

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macroul afumat imi place la nebunie. Mai mult decat somonul. Uite ce idee buna mi-ai dat. Uitasem total de macrou afumat. :)

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salata cu cous cous si legume la gratar

 

e una dintre preferatele mele pen`ca-mi plac legumele la gratar si cous cous-ul

 

pregatiti cum stiti voi cous cous-ul sau conform instructiunilor de pe pachet (eu ii adaug si niste unt)

 

tocati marunt niste patrunjel pe care il amestecati cu pulpa de la o rosie taiata cubulete mici si amestecati cu putin suc de lime sau lamaie si piper, lasati deoparte cam 15 minute

apoi amestecati cu legumele la gratar ( mie imi plac un pic marinate cu otet balsamic si oregano uscat, sare, piper) 

cui ii place putin usturoi zdrobit eventual amestecat cu cateva linguri de iaurt 

la sfarsit potriviti gustul de sare si ulei

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ieri am iesit sa mancam in oras si am ales o salata de paste cu mozarella, pesto, legume, nuci. pana la ora 2 noaptea am zacut, asa de rau mi s-a facut! nu a avut ulei decat ce era in pesto si nu inteleg de ce mi-a cazut asa greu, dar e clar ca mi-a luat tot cheful de stat pe salate in weekend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai asa ca acum de cand esti gravida este posibil sa ti se aplece si de la mancaruri favorite sau de la care inainte nu pateai nimic. Mie la inceput imi venea greata numai daca simteam miros de cafea si eu sunt moarta fara cafea. Iubesc cafeaua. Mi-a trecut mai tarziu dar 3 luni n-am pus gura pe cafea. Curry care imi place...mi-am borat si matele cand am mancat dupa ce am ramas gravida.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu aveam probleme cu mancarea dar incercam sa manac mereu de la ce nu-mi vine rau, ca mi-am dat seama ce supara copilul si m-am acomodat binisor.   

 

Pasta de dinti in schimb ma facea ca iubita lui Frankenstein de alba de la  =P~ incepean ziua ... "moarta"  si mirosurile de tigara ma suparau extrem sau de parfum si altele la care am ramas sensibila pana azi.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa zic si eu prima mea experianta cu salata cu paste. acum ceva luni am gustat prima oara salata de paste si a fost la munca. gatim pt copii cand vrem, asa ca am deci ssa fac ceva ce le Place tuturor, paste, insa nu voiam paste cu sos. o colega a zis ca as putea face salata de paste cu legume. ca atare am facut lista si am pus in ghiozdanu fiecaruia, au adus cu ei ingredientele. am facut ca la popota, in oalele alea mari de 10-15 kg, pffff! in fine, in salata aia am pus TOT ce au adus puricii aia mici: castraveti, paprica, masline, oua fierte, branza feta, rosii, rucolla, ridichii si alte nebunii, nu mai tin minte. dar imi amintesc ca a iesit al naibii de buna, am lasat-o 2 ore la frigider si toata zeama aia lasata de legume a intrat in paste. au mancati si puricii aia mici, dar am mancat si noi caprele batrane. buna rau!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un fel de salata de paste dar il fac langa pui fript intreg in cuptor, dar demult a fost ultima oara pe masa.

 

Se fierbe taitei in apa sarata al dente, se strecoara bine de apa.

 

Se cumpara congelat mazare, si se ferbe putin.  Se calesc si niste ciuperci, eu prefer cat de mici de toate culorile si felurile, adaug si niste morcovi in tigaie din aia cumparati ca baby morcovi sa fie mai repede si mai estetic, dovlecei in cuburi, amestec si mazarea strecurata si asparagus taiat cam bucati de 3 cm, patrunjel verde, amestecat cu pastele si inca unt sa nu fie seci, piper si sare dupa gust.  Mereu s-a teminat inainte de pui sau altele de pe masa dar le servesc cald si cu salata verde, deja este un menu dietetic/lejer.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×