Sari la conținut
Forum Roportal
alexandraverbuncu

Canon 650d sau 700d?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! Sunt complet noua in domeniul fotografiei mai avansate si ma pregatesc sa imi cumpar primul DSLR. Modelele care se incadreaza bugetului meu sunt Canon 650d si 700d si ma intrebam ce ar trebui sa aleg dintre aceste 2 kituri: Canon 650d + obiectiv 18-135 IS STM si Canon 700d + obiectiv 18-55 IS STM. Ma intereseaza un DSLR pentru fotografiere de peisaje (in general fotografie de vacanta) si pentru inregistrare video de buna calitate pentru youtube si de aceea am ales 2 kituri cu obiective STM. Ce ar trebui sa aleg? Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica "complet noua in domeniul fotografiei avansate"? Eu am un aparat care face cele mai reusite foto macro pentru a captura natura. Imi place sa surprind gaze si insecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica am facut destule poze la nivel amator cu o camera compacta care lasa de dorit, m-am jucat cu optiunile din afara modului AUTO insa nu ma multumeste deloc calitatea acestora si as vrea sa fac un upgrade la ceva mai avansat, adica un DSLR. Sunt "complet noua" pentru ca nu am efectiv cunostiinte de fotografie: apperture, exposure si chestii in genul acesta. As vrea sa invat insa pe un aparat la care le pot regla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O cameră așa-zis "profesională", cum le place multora să spună dSLR-urilor, nu te face automat "profesionist" în foto. A fi PRO în lumea foto înseamnă, în primul rând, a avea har, talent, ochi (cum vrei să-i spui), apoi să știi bine tehnica foto: compoziție, încadrare, expunere etc. Un PRO îți scoate fotogragii bine și cu camera foto a mobilului.

Pentru vacanțe n-ai nevoie musai de dSLR, nu va face minuni în locul tău. Dar dacă, totuși, ții să iei unul și nu mai ai de gând să investești alți bani în obiective, poți lua prima variantă, cu obiectivul mai all-around.

 

PS: reține că dacă vei vrea să evoluezi și dacă o vei face, să iei în considerare cumpărarea și a altor obiective și accesorii: gentuță/rucsac, carduri, acumulator de rezervă, filtre, blitz extern etc. etc.

PPS: pentru vacanțe, ca amator, e mai bună o compactă cu senzor măricel sau un mirrorless.

 

Uite aici ABC-ul fotografiei de calitate, în niște lecții scurte: http://www.morguefile.com/classroom

Editat de Passepartout
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, trebuie, în primul rând, talent. Camera e doar modul de exprimare. Cineva cu talent poate face artă, cum spuneam, și cu camere de telefon.

 

Acum, na, depinde mult și de ce tip de foto vrei să faci. La foto cu oameni ai nevoie de talent cu carul, altfel se vede de la o poștă că ești nulitate. Este și cel mai greu tip de foto, în opinia mea. Iar foto Street e încă și mai dificil. La peisaje merge și mai puțin talent, dar mai multă transpirație, să "alergi" după peisaje cu adevărat deosebite, să merite să le arăți.

Și eu știu teoria, am și ceva scule, pozez de ani buni, dar tot începător sunt. :D Important e să știi asta. ;)

 

Era o vorbă: pe începători îi preocupă echipamentul, pe profesioniști banii, iar pe maeștri lumina. Știu ei că fotografie, înseamnă "scriere cu lumină". :)

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Canon 1100D este un aparat pe cinste. Serios ți-o spun. Pentru un amator e perfect. Eu am un Canon 550D (cu 18-55 + 50f1.8 ), un Oly E-PL3 (cu 14-42+200f4), vreo 3 compacte, dintre care cea mai apreciată este un Canon SX510HS. Am realizat că prefer să car mai puțin (dSLR, chiar și mirrorless) și de aceea o folosesc pe aceasta cel mai des, mai ales pentru foto iola (io la munte, io la mare...).

550D-ul e destinat foto astronomice, dar din păcate o problemă de sănătate m-a ținut departe de pasiunea mea. Sper ca de-acum încolo să încep să recuperez.

 

Pentru colega noastră începătoare: dacă te pasionează foto de peisaj, te sfătuiesc să faci fotografie în așa-zisele "ore de aur", cele imediat după răsărit și de dinaintea apusului. lumina e moale, contrastele nu sunt dure, culorile superbe. Când Soarele este puternic, contrastele sunt dure, umbrele tari, ceea ce duce la rateuri.

 

PS: pentru portrete un 50mm/f1.8 e numai bun. Și nici nu ia pielea de pe tine, e accesibil ca preț.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E un fel de best buy. Ieftin, luminos și bun. F1.8 la 300 de lei second-hand e perfect.

14-42 la Oly, cu crop factor de 2, însemnă echivalent 28-84 echivalent, cam tot atât cât 18-55 pe crop 1,5 la Canon. E un obiectiv starter, ceva mai atent lucrat decât 18-55-ul de la Canon, dar tot pe-acolo. :)

Dacă vorbim de alte 14-42, nu știu. Știu doar că un obiectiv e cu atât mai bun cu cât e mai luminos (numărul f mic), dar e și muuult mai scump. Deasemenea, zoom-ul (raportul dintre distanța focală maximă și cea minimă) să fie mic, altfel se fac compromisuri la construcția lui. De dorit e să ai în trusă numai obiective fixe, dar... banii, iarăși.


Apropo de 50 F1.8 chiar e asa plastic fantastic cum se zice?

Eu zic că merită. După ce mi-au trecut prin mână ceva obiective ( e adevărat, nu scumpeturi), pe ăsta de 50mm l-am păstrat, de restul "am scăpat".

 

În foto e fiica mea, când mai poza. Acum, s-a domnișorit și-i pare desuet. Preferă selfy-urile cu telefonul, decât nașpeturile lu' ta-su'.

Editat de Passepartout
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No problem, sunt destule de criticat la poză. :D Încadrarea prea strânsă, lumina nu tocmai OK etc.

Am pus-o aici ca exemplu, fiindcă n-am găsit alta făcută cu el. Asta are vreo 4-5 ani și-am scotocit printre DVD-urile de backup până am dat de ea. :)

Pentru critică, cred că nu-i timpul trecut pentru a crea un topic. Poate se mai adună lume. ;) Problema e că majoritatea sunt sensibili la critică și ajung să o ia personal.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, un obiectiv luminos aduce cateva imbunatatiri si ajuta camera sa arate ce poate. Contrastul e primul care se imbunatateste vizibil, ca si rezolutia. Basca efectul de profunzime ingusta a campului, care creeaza efectul de tridimensionalitate.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și una mai "neprofesională", cu blitzul încorporat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×