Sari la conținut
Forum Roportal
alexandraverbuncu

Canon 650d sau 700d?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pot face poze drăguțele și bunicele și cu "săpuniera". Asta e făcută cu Fujifilm F40FD, una dintre cele mai capabile camere foto compacte ce mi-a trecut prin mână. Din fericire, încă o am.


Uitam... vin cu o completare la ce-am spus, pentru colega noastră doritoare a deprinde meșteșugul fotografiei: indiferent cât de bună e camera, dacă n-o ajuți și cu puuuuțintică editare, rezultatele nu sunt întotdeauna cele așteptate.

 

(Una făcută cu mirrorless-ul Oly E-PL3)

Editat de Passepartout
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Efectul 3D dat de profunzimea îngustă de câmp este ceva mai atenuat la compacte, chiar și la diafragme deschise complet, din cauza senzorilor mici. Totuși, se pot obține rezultate satisfăcătoare mai ales pe (super)macro sau chiar și la foto normală, dacă avem grijă ca distanța cameră subiect să fie mult mai mică decât distanța subiect-fundal. Compactele mai noi au senzori ceva mai mari (unele chiar și APS-C sau chiar mai mari), combinați cu optică luminoasă și ajung chiar "să dea clasă" dSLR-urilor cu obiective comune.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum o imagine face cât 1000 de cuvinte, iată o pozulică făcută adineauri cu telefonul, pe macro. Se vede un bokeh destul de accentuat, chiar remarcabil pentru un senzor minuscul ca acela al camerei telefonului.

(Sony IMX135 - de 1/3.06", adică diagonală de 5.867 mm)

 

Apropo de distanțe: cel mai bun zoom e cel făcut cu... piciorul. ;)

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns sa ma bag si eu ca musca in lapte ... citind cele scrise de voi mai sus ... Si eu fac Fotografii ... DIN 2010 ... si tot incepatoare sunt ... Desi Intre Timp sunt mai evoluat ceva . Nu am DSLR .. e al Treilea aparat pe Ingrijire il am acum .. Primul a Fost ONU Nikon L110 ... dupa pod Pasa ne Canon SX40HS..iar acum Foarte recent ne Canon SX60HS ... de Ingrijire Sunt Foarte multumita .. .Consider Ca am facut Fotografii Destul de bune cu ELE .. inclusiv macro. Asa cca Nu TREBUIE neaparat DSLR ne Ca Sa scoti Fotografii bune .. si Nu Numai aparatul Fața totul ... cine Doreste sa vada ... se uita Poate aici ... la mica mea galerie foto    http: //www.comunitatefoto. ro / Membri / janet_64 /

Editat de Cat_15

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt dragute, unele chiar remarcabile. Galeria ilustreaza perfect explorarea/exloatarea limitelor unei compacte, fie ea chiar bridge. Deasemenea se poate observa ca stapanesti si editarea. :)

Editat de Passepartout
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt dragute, unele chiar remarcabile. Galeria ilustreaza perfect explorarea/exloatarea limitelor unei compacte, fie ea chiar bridge. Deasemenea se poate observa ca stapanesti si editarea. :)

Multumesc !   :)

Fotografie facuta cu  Canon SX40HS

post-400652-0-39867400-1436384417_thumb.jpg

Editat de Cat_15

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, drăciile astea de compacte/bridge-uri noi, cu senzori CMOS back illuminated sunt capabile. Dacă vrei să obţii chiar mai mult de la camera ta Canon, poţi instala CHDK, care aduce multe funcţionalităţi în plus faţă de ce oferă firmware-ul oficial. Din păcate numai pentru Canon e valabil. Ca unul care a popularizat la noi (prin 2006) încă de la începuturi acest add-on, ţi-o spun că nu dăunează absolut cu nimic camerei.

 

Una făcută cu un antic Canon A610 pe SuperMacro. :)

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×