Sari la conținut
Forum Roportal
tamita

Mate-info sau filologie?

Postări Recomandate

Printre semidepresii si perioade aiurea, iata-ma la final, cu examenul de capacitate dat si luat cu brio, si cu o mare nelamurire, care trebuie lamurita pana vineri. Ei bine, nu stiu ce profil sa aleg. Precizez ca nu sunt grozava la matematica, la fizica si nici la chimie. La mate am luat nota buna la evaluare, 9,75 adica, datorita pregatirii si, sa fiu sincera, subiectul a fost usor. La romana, in schimb, am luat 10. Asta pt ca imi place. Dar in afara de romana, mie nu-mi place geografia sau istoria. Si nici nu ma omor cu franceza si engleza, nici profi ca lumea nu prea am avut la aceste doua limbi. 

 

Fiind printre primii in oras cu media, intru cu usurinta la ce profil vreau, chiar in prima clasa de mate-info. Nu imi fac griji in privinta asta. Problema e ca, aceia care au luat note mari, mai ales la mate, e logic ca merg la mate-info. Nu prea am cunoscuti care sa mearga la filologie, si mi-e frica sa nu nimeresc intr-o clasa slab pregatita si cu profesori mediocri, pe cand in A, la mate-info, se alege elita...

 

Tatalui meu ii este frica sa nu-mi irosesc talentul la romana pe matematica si fizica de liceu, care, cica, sunt ingrozitoare. Si ii este frica de bacalaureat, precum imi e si mine... dar si bac-ul la istorie mi se pare aiurea, ala pe care trebuie sa il dau la filo.

Eu m-as duce unde se duce turma, la mate-info, adica. Vreau niste ani de liceu frumosi, cu colectiv ok... 

 

Daca am profesor de romana bun la mate-info, pot sa merg mai departe pe romana, pe jurnalism, de ex.? E asa de greu bacalaureatul, atat de infricosatoare e matematica si fizica de liceu? Ce sa fac? Incotro sa ma indrept?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da la mate-info.

Daca nu e concurenta in clasa nu e bine. Daca vrei in a 11-a sa treci de la filo la mate info-mai greu.

Invers - floare la ureche.

 

De bine de rau, jurnalismul il poti face indiferent de ce alegi, atata timp cat citesti cu placere si ai inclinatie si cultura generala.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa incerci totusi la mate-info, sa stii ca uni profi sunt de treaba mai inchid un ochi cand vad ca te straduiesti si faci pregatire in particular.

Oricum dupa examen nu as fi ales mate info ci mai degraba ceva gen academia de politie dar nu m-ar fi primit ca sunt scundaa si mititica.

Editat de curiositykilledyourcat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa reusesc sa-l conving si pe tatal meu ca eu, una, imi doresc mate-info. Cred ca sunt capabila sa iau note destul de bune, indiferent ca va fi asa greu, precum mi se spune. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa-ti pui mintea la contributie, nu sa inveti ce au zis altii, alege mate-info. Mate-info FTW! :lol:

Poti fi inclinat spre real si totodata spre uman, dar invers nu. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi tirziu, dar sper ca spre matematica te-ai orientat.   Trebuie sa-ti dai seama ca filologia adica limba romana doar in Ro te ajuta, mai departe de granitele tarii, ai nevoie de alte

 

cunostinte sa-ti castigi existenta!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!!!   Tine-te tare de aceste materii, poate sint putin grele dar daca ai ajuns pan-aici ... mergi si mai incolo un pic zic si eu.  

 

Si stii cum e, in primul an totul pare nou si complicat, in anul doi deja nici catrile nu-ti cumperi ca deja stii totul, restul este doar repetitie sa fie rodaj deja la bord cand termini!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

 

Ca asta vara, am nevoie de un raspuns, astfel incat sa imi limpezesc gandurile.

 

Asa cum stiti, am ales profilul mate-info, si iata-ma in clasa a 9-a A, la profil de mate-info simplu. Doar ca este o mare problema. Sunt olimpica nationala (intre 20-24 aprilie am olimpiada, la Targoviste) la limba si literatura romana. Imi doresc sa merg spre jurnalism sau spre publicitate. Nicidecum spre ceva care sa tina de matematica, fizica.

Primul semestru a fost greu. Profesorii ne-au speriat, aveam impresia ca nu stiu nimic si ca nu fac fata. Am luat 5,25 in teza la matematica... Subiectul a fost greu, ce-i drept, intrucat foarte putini colegi au luat nota buna. Intr-un final, doamna diriginta mi-a dat media 8 (ce-i drept, in oral am avut note mai bune, iar doamna diriginta e de un tact profesional nemaintalnit, o indragesc) iar la finele semestrului, media a fost 9.55.

Referitor la materiile de real - la fizica am noroc pt ca domnul profesor e putin cam dezinteresat, astfel incat am terminat toti cu medii mari (8, 9 si 10). Eu 9. La chimie aven o doamna profesoara blanda, e de admirat pt cum se comporta, raportat la profesori, si e blanda si la medii - astfel incat am avut media 10. Iar la info... La info am avut noroc sa am media 9 (8,5). In teza am luat 8 (e bine, nu zic ca nu e, sincer) doar ca sunt putin paralela cu algoritmii elementari.

Ei bine, fiind olimpica, doamna profesoara de romana mi-a zis sa stau acasa si sa invat. Zis si facut. Doar ca pierd. Am pierdut atatea. Si-asa sunt in plop cu matematica, o sa fie inimaginabil de greu atunci cand ma voi reintoarce. Iar doamna de informatica nu prea ma lasa sa lipsesc pt ca facem C++. Cu toate astea, n-am incotro. Ma apuca spaima cand ma gandesc la teze. Iar doamna profesoara de romana ma sfatuieste sa ma mut la filologie. Alti cunoscuti, de asemenea.

Pe mine gandul mutarii, intr-un anume fel ma face sa ma gandesc ca o sa-mi urmez datul existential (daca-l pot numi asa), in alt fel imi vine sa plang. Pentru ca sunt atasata de doamna diriginta si o admir. Pt ca tin la colectiv, pt ca m-am atasat de ei, pt ca sunt o fire sensibila, care se ataseaza usor si mi-s dragi toti, in felul lor, clasa noastra. Dar cineva mi-a spus ca nu va fi colectivul alaturi de mine la bacalaureat. Si aici intervine marea problema. Bac-ul. Pregatire la mate, la chimie/fizica/biologie... E greu si nu stiu incotro sa o apuc. Va rog frumos sa ma sfatuiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Musai acolo sa te muti. Profilul de mate -info nu foloseste numai alora de vor sa faca info si dupa liceu ca in rest are numai dezavantaje pentru viitor: materii grele, bac greu si solicitant ca sa ce? Sa te alegi cu o nota mica la bac si sa nu poti opta pentru facultatea dorita unde sa poti intra la buget. Cunosc elevi la uman care se pregatesc intens pentru medicina in toti anii de liceu. Ma rog, in ultimii 2. Si mi se pare o super alegere curajoasa.

Asa ca si eu cred ca trebuie sa te muti, mai ales ca tu mergi pe limba romana, se pare. Bravo si bafta multa!

Editat de Rodica`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×