Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Piesa aia refinisata va arata super. 

Mie imi plac finisajele alea care arata antic. Mor de ele.

Exemple...

 


Blues, nu se vede pozaaaaa....ultima.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alte mici decoratiuni...

Cred ca tema decorului in casa la mine devine evidenta. :lol:

 

 


Se vede acu?

 

Nu. Uite asa apare si cand dai click nu se deschide imagine.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stati ca subsolul urmeaza sa fie decorat in stil de divan marocan, cu canapele joase pe langa pereti, perne multe, covor greu, lustre stil candelabru oriental. Va fi un spatiu pentru fumat shisha, ascultat muzica si relaxat pentru Naeemu si pretenii lui.

Cam astea sunt inspiratiile. Fara perdele si cearsafuri atarnate insa.

 

In ceea ce priveste culorile voi sta departe de rozuri si movuri. Ma voi axa pe culori pamantesti....teracota, bej, nuante subtile de galben, rosu-portocaliu si maro inchis.

 

 

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va fi un spatiu pentru fumat shisha, ascultat muzica si relaxat pentru Naeemu si pretenii lui.

 

"Man cave" s-ar traduce in engleza, asa este la moda si in State de o vreme unde barbatul isi primeste prietenii sa se uite la meciuri, etc., cu usa de intrare separat preferabil. 

De ce e gresie pe jos in sufragerie ?    dulapul pe care vrei sa-l vopsesti, trebuie sa-l smirghelesti prima data ...

 

Exista un spray in magazinele de specialitate cu care se ia foarte usor ori ce vopsea veche!!!

 

Si eu ma inreb de ce sint tile in casa dar pe urma m-am gandit ca poate este inchiriat spatiul si proprietarul vrea sa fie ieftin de facut curatenie dupa ce pleaca chiriasii!!! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un perete in family room...

 

attachicon.gif11425071_10152974716474033_4279982109103873503_n.jpg

 

De ce e gresie pe jos in sufragerie ?

 

Vezi ca dulapul ala, sau ce e el, pe care vrei sa-l vopsesti, trebuie sa-l smirghelesti prima data ca altfel va iesi ca dracul cu vopsea pusa peste. Dupa cate se vede in poza are lac finisant pe el si ala trebuie inlaturat. In plus de asta nu stiu daca ar atata ok alb. Mai bine il smirghelesti si inlaturi toata vopseaua si finisajul pe care il are, pana ajungi la lemnul natur si dupa aceea da-i doar cateva straturi de colorant finisant intr-o nuanta de abanos mata. Nu stiu cum se cheama acolo dar in engleza ii zice wood stain. Nu e vopsea.

Modelul lemnului e ok, ar fi pacat sa-l acoperi cu vopsea alba. 

 

Si scoate-i rafturile alea de sticla ca arata ca de pe timpul lui bunica cu ele. Nu se potrivesc deloc cu stilul dulapului.

 

Stiu, e ciudat ca e gresie peste tot dar locuiesc in Dubai si pentru ca e super cald, lumea prefera sa fie gresie peste tot. Stau cu chirie oricum asa ca nu pot sa modific mai nimic.

 

Mobilierul e un makeup unit si l-am cumparat de la o vecina care se muta inapoi in Canada si si-a vandut tot. Imi trebuie sa ma aranjez la par si sa ma machiez pentru ca baia e extrem de mica si nu pot sa bag nici macar un raft ceva. Ai dreptate in legatura cu vopsitul, o sa arate ca naiba daca nu respect toti pasii aia. Cu gemuletele alea chiar nu stiu ce sa fac pentru ca sunt bine atasate. Mi-ar fi placut alb pentru ca am vazut ceva la IKEA. Eu am cheltuit pe asta second hand 20 euro si unu nou costa cam 150 euro.

i4qxd4.jpg

 

Asta e de la Ikea

25ugum9.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ala din poza 2 arata super fain dar mi se pare ca nu e alb, e un crem albicios sau culoarea untului. Mai fain decat alb ca zapada. Iti doresc bafta la refinisat dar o sa-ti blestemi zilele cu smirghelitul sau poti folosi sprey special care sa dizolve vopseaua si tot dar o sa faci mizerie multa. Ai grija sa acoperi bine oglinda si rafturile in ambele metode.

 

Acum pricep de ce gresie in sufragerie. Cam asa e peste tot in tarile calde. Makes sense. :doh:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu, nu mi-as lua never mobile de la Ikea, imi par de calitate foarte proasta.

 

Aici IKEA este langa universitate ca studentii cumpara de acolo lucruri mai mult sau militarii care stationeaza putin aici si nu vor sa investeasca bani multi pe maruntisuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×