Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Pervy McPervert

Fumatul în zilele noastre, cu restricțiile și etichetarile aferente.

Postări Recomandate

Cateodata simt ca  vreau sa ma reapuc de fumat, dar nu mai pot. Noaptea uneori visez ca fumez. Am reflexele alea de a aprinde tigara, de a duce la gura, de a trage cu sete primul fum, de a scutura scrumul. Mainile se pun sa faca gesturile astea de la sine, fara sa vreau eu.

 

Dar cand ma gandesc la cei 215 de compusi cancerigeni din fumul de tigara, imi trece pofta.

 

Cand sunt intr-un bar nu ma deranjeaza ca altii fumeaza, dar cu conditia sa nu vina fumul pe mine.

Daca vine fumul pe mine (si mereu vine, e adevarat ca fumul trage la nefumatori, e ceva diabolic acolo, nu bate vantul dar el ma cauta) atunci simt ca ma intoarce pe dos mirosul. Cand fumam imi placea mult.

 

In mod normal barurile ar trebui dotate cu niste aparate pe tavan care sa aspire fumul de tigara in sus. Am dreptate?

 

 

Sa va zic metoda cu care m-am lasat de fumat. Mi-a zis un batran ca daca vreau sa ma las de fumat sa fumez vreo 3 pachete, dar tigara de la tigara, aprinzand una din alta.

Am facut asa si m-am scarbit, sunt multi ani de cand nu mai fumez.

 

Cu sanatatea e mai bine, dar a disparut o placere a vietii.


Ma simteam mai creativ cand fumam. Nicotina stimuleaza creierul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ok cand s-a interzis fumatul peste tot aici, sunt ok si acum. N-am murit cand mergeam la cate un lounge si trebuia sa ias afara sa fumez. O mica inconvenienta atata tot si am obdervat ca atunci cand ieseam fumam mai putin, pentru ca nu mai aveam oportunitatea sa aprind cate o tigara cand mi se scula mie si atunci cand mi se scula n-aveam chef sa ies afara, mai ales iarna. Am vazut asta ca pe un lucru pozitiv in ceea ce ma priveste.

Cand eram fumatoare mi se rupea in paispe ca inhalau altii fumul meu si ca le mirosea urat. Acum in calitate de nefumatoare inteleg perfect. Pute de te doboara.

Cat despre stigma nu mi-am facut niciodata probleme si daca m-ai fumam si in ziua de azi nu m-ar fi intersat.

Deocamdata sunt multumita cu pipa mea electronica si nivel de nicotina aproape inexistent. Nu duc lipsa tigarilor, nu duc lipsa mirosului.Am incercat de cateva ori sa aprind o tigara la vreo cateva luni dupa ce m-am lasat si am crezut ca-mi borasc matele asa rau mi-a fost. Good fucking riddens. Am fumat de la 18 ani. La 39 m-am lasat. Daca nimic altceva bun nu fac in viata, macar atat.

 

Interesant, in State nici un local n-a dat faliment din cauza asta!!!

 

Nici la noi. A inceput totul treptat, prima data cu incaperi separate pentru fumatori, dupa aceea fumat doar pe terase, iar la urma nici pe terase. Cluburile au fost ultimele carora le-a venit randul. Cred ca li s-a dat oamenilor timp sa se obisnuiasca si omul daca are un local favorit va continua sa mearga acolo chiar daca nu fumeaza. Ce alta optiune exista daca pe nicaieri nu se mai fumeaza ? Sta stai acasa ? 

Noi nu am renuntat la localurile favorite din cauza asta. Ne-am acomodat asa cum ne-am acomodat cand am sosit in Canada si cu faptul ca tigarile si bautura nu se vind peste tot si la orice ora ca in Europa.

 

Tin minte in 2008 eram in Romania si am iesit cu niste rude la un restaurant in Brasov. Se fuma inca inauntru si eram fumatoare la vremea aia, da pot sa zic ca nu mi-a tihnit cina. Nu te vedeai unul pe altul la masa de fum de tigara in local.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta am observat și eu, parcă sunt din ce în ce mai mulți fumători oarecum bucuroși că li se interzice fumatul.

Poate nu foarte conștient, but still.

Cunosc persoane care nu fumează în casă sau în mașină și dacă e urât afară nu ies, renunță la fumat.

Dar eu mereu am crezut și încă am impresia că oamenii ăstia sunt de fapt fumatori ocazional.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu Naeemu pe timpul cand eram fumatori inraiti am decis sa nu mai fumam in casa. Ieseam in curte. In masina fumam dar nu tineam scrumiera. Dadeam scrumul pe geam si fumam cu geamurile deschise chiar si in toiul iernii.

Noi ieseam in curte si la minus 25. Fuck it. :lol: Dar adevarul este ca nu de asa multe ori deci din nou fumam mai putin.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Cand iesim la masa, mananc, platesc si ma car, un minut in plus nu mai stau. Pentru mine e o placere sa fumez o tigara dupa masa, sa o savurez cu un pahar de vin/bere, nu o mai am acum in restaurante. 

 

Asta s-a intamplat si cu noi. Inainte zaboveam la o sticla cu vin, o tigara si era altfel cina. Dupa ce a aparut chestia cu ne-fumatul, mancam, plateam si dusi eram. Abia asteptam sa ajungem in masina sa aprindem o tigara. Basca (,) ca noi nici alcool nu mai beam. Inchipuieti. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, in State nici un local n-a dat faliment din cauza asta!!!

BQQEQfhCEAA5cl5.jpg

Bun, dar ce s-a schimbat în 50 de ani?

Cum și din ce motiv a ajuns dintr-un viciu social acceptabil, în ceea ce e acum?

Acum, dacă ești fumător, mulți te consideră automat si dobitoc, argumentând că se știu riscurile.

Personal nu am înțeles nici eu nefumatorii care vorbesc despre fumat, la modul agresiv, încercând să insinueze că știu exact despre manifestări.

Genul ăsta de adictie nu poate fi înțeles de pe margine.

Hmmm... nush... gen... pentru ca lumea se umple de p**de poponare ?...

Fumatul este o alegere din punctul meu de vedere. Multa vreme a fost o adictie, acum este insa o alegere. Nu vad de ce as renunta la fumat.

Sanatate ?... FFS... si masinile ? Si mancarea ?... Aaa, ca sa nu mai adauge si fumatorii la poluarea existenta ? Fuck off and die !

Am incetat de mult sa mai fiu rational cand vine vorba de anti-fumat, ca, vorba lu' Tao, treaba s-a transformat in anti-fumatori.

La munca m-am rasculat cand nu am fost lasat sa fumez. Acum, in principiu, se poate.

La localuri nu ma duc unde nu exista o terasa acoperita unde sa pot fuma. Chiar daca e frig, nu stau inauntru.

Acasa fumez in curte ca asa vreau eu, nu-mi place sa miroase casa a tutun.

Unele reguli de bun simt despre fumat le inteleg si eu, dar extremele nu le mai inteleg si le combat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aprops ... topic despre hipstari averi ?

 

 

Nu avem, poti deschide tu unul.

 

Nu cred ca vreti sa faceti asta... altundeva decat pe aria noua unde sa pot eu sa ii injur in tihna.

 

Ce e ciudat e ca hipsterii "fumeaza" tigari electronice, dar guvernele le-au cam bagat si p-alea in aceeasi oala cu fumatul de tutun si le-au cam interzis.

Daca tu te simti asa e treaba ta, viata nu incepe cu tine ... 

Mereu cand vad cate unul din USa imi vine sa ma stric de ras si sa-l intreb daca e idiot.

Dar il iert ca macar e prietenos, desi canadienii sunt muuult mai normali. Culmea ca nici nu-mi vine sa-i intreb despre castori.

Nici la noi. A inceput totul treptat, prima data cu incaperi separate pentru fumatori, dupa aceea fumat doar pe terase, iar la urma nici pe terase. Cluburile au fost ultimele carora le-a venit randul. Cred ca li s-a dat oamenilor timp sa se obisnuiasca si omul daca are un local favorit va continua sa mearga acolo chiar daca nu fumeaza. Ce alta optiune exista daca pe nicaieri nu se mai fumeaza ? Sta stai acasa ? 

Noi nu am renuntat la localurile favorite din cauza asta. Ne-am acomodat asa cum ne-am acomodat cand am sosit in Canada si cu faptul ca tigarile si bautura nu se vind peste tot si la orice ora ca in Europa.

 

Tin minte in 2008 eram in Romania si am iesit cu niste rude la un restaurant in Brasov. Se fuma inca inauntru si eram fumatoare la vremea aia, da pot sa zic ca nu mi-a tihnit cina. Nu te vedeai unul pe altul la masa de fum de tigara in local.

Pe unii "canadieni" (ca tine asa) imi vine sa-i intreb de castori.

Macar englezii sunt cinstiti - ei vor sa fumeze mai departe, iar conducerea tarii lor e muista si i-a obligat sa fumeze afara.

Englezii sunt cinstiti si la bautura - vrei sa bei ? Te duci la TESCO non-stop si iei ce bautura vrei. Sau la altceva non-stop, ce-o fi mai aproape.

Ce-i drept, aici nu stiu sa existe castori...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×