Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Pervy McPervert

Fumatul în zilele noastre, cu restricțiile și etichetarile aferente.

Postări Recomandate

Nu speram sa traiesc asta: Dl Davi s-a lasat de fumat.  :swoon: Nimic nu prevestea.

Intr-o seara a spus "stop", si stop a fost. Are 5 saptamani de cand stop. 

Asa ciudoasa sunt pe eeel!  :drag:

 

A, bine, acum rontaie nuci si caju, miez de seminte si biscuiti. In dulciuri inca nu a dat iama, astept momentul.  :haha:

A avut o scapare acum doua zile, a vrut gogosi. A incercat sa isi faca singur. Rezultatul? Faina si pe caini.  :frusty:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare nasol ca iar am ajuns sa fumez mult, dar imi si place. am si zile in care nu fumez deloc si mi-e lehamite si de cafea, as incerca sa ma las o saptamana, dar imi vine f greu. cum nu beau alcool, viciile mele au ramas cafeaua si tigara.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt un om vicios. La fel, imi place sa fumez... deci 0 sanse lasat de fumat.

Bine ca nu am vicii mai naspa. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fumez și nu mi-am pus problema să mă las de fumat. E foarte ușor să te lași de fumat, vorba lui Mark Twain care s-a lăsat de sute de ori!  :biggrin:

Fumez în mica mea bucățică de planetă, îi respect pe nefumători și nu suflu fumu-n nas la nimeni.

Consider că e o mare ipocrizie chestia asta cu „fumatul e cel mai mare rău de pe pământ”. Sunt chestii mult mai nasoale care se petrec chiar sub ochii „autorităților” de pretutindeni, care au un impact mult mai puternic asupra sănătății noastre fizice și psihice. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca nu iti dai seama cat de greu e sa te lasi pana nu trebuie sa petreci o zi stresanta cu pauze de cateva ore intre tigari. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar este foarte usor sa te lasi de fumat. In data de 5, am trecut de 18 luni de cand m-am lasat de fumat. Am fost fumator...inrait. In perioadele de stres, ajungeam la 60 de tigari la 24 de ore. Program 4 cu 4. adica patru ore munca si patru odihna. Apoi, mi-am schimbat jobul si am intrat in lumea normala, doua pachete zilnic. Nimic nu era mai placut ca doua tigari sudate dimineata, in aerul curat al marii :). Consideram ca este greu spre imposibil sa ma las de fumat(fumam cam de 30 de ani). Fumam, din placere si cu placere. Ma consideram dependent de nicotina. O mica "demonstratie", m-a determinat sa ma opresc din fumat. Am fost intrebat daca sunt dependent de nicotina. Am spus un Da cu toata gura, sufletul, inima :) Urmatoarea intrebare a fost daca ma trezesc noaptea sa fumez. Am spus nu. Atunci mi s-a spus ca dependenta de nicotina e doar in mintea mea. Organismul nu este dependent. Din acel moment am renuntat la fumat. Just like that!

Editat de Lotroman
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Respectele mele ptr cei ce reusesc sa se lase.

E mare lucru. Mi-ar placea sa imi iau o vacanta in care doar sa inot, sa dorm, sa mananc, sa enjoy myself fara cafele si tigari.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Restrictii la fumat??? ... in Septembrie sora mea era sa moara, sufera cu multe dar globulele rosii din sange-i dispareau rapid, descoperit de un talentat doctor care citeste si scrie explicatia la analiza de sange, in ultimul minut a ajuns la un spital din Bucuresti, dupa 3 saptamani la acel institut de cercetari pentru cancer a mai stat 2 saptamani unde i s-au facut CT-Scan si MRI la creier si tot corpul sa vada originea hemoragiei interne sau ce provoca conditia ca a si slabit la oase in timp record.

A pacalit moartea de data asta si i-au spus ca va trai 90 de ani, exact cum am citit la topicul lui Maverick la Boli Hepatice ca s-a mai spus la cineva ... regim  ... dar altceva nimic, se poate si fuma, bea cafea si altceva daca poate si are chef deci cu "toata viteza inainte" ca mai e pan'la 90 de ani vre-un sfert de secol ...

 

Stiu ca e Off topic dar cine are de gand sa se lase de fumat, sa se gandeasca un pic la viitor, poate ajuta la luat decizii si sa considere mereu ca poate deja este in formare si o boala interna care inca n-a ajuns la suprafata iar fara tigara rezultatele tratamentelor este mult mai buna ca si sansele la supravietuire.  Tigarile sint pline de ceva chimicale care provoca moartea ca si in cazul sorei mele dar n-are ambitie sa se lase, crede in tigara, se simte puternica daca fumeaza ... pana si sotul ei fumeaza si bea cate-o bere dupa 4 atacuri de inima si 2 de creier, 2  operatii pe inima, slab ca un ogar flamand, se impiedica si de umbra lui ... doar el stie cel mai bine totul pe lumea asta.  

Nu dau sfaturi, doar ca lectura sa luati textul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://retetesivedete.ro/exclusiv-ce-a-patit-anca-turcasiu-in-vacanta-a-fost-ridicata-de-la-masa-si-trimisa.html

"Ce a pățit Anca Țurcașiu în vacanță.   

Ea a fost pur și simplu ridicată de la masă și trimisă mai departe cu câțiva metri, imediat după ce a fost văzută că și-a aprins țigara. Iar asta s-a întâmplat în timp ce vedeta se pregătea să ia masa pe o terasă,  în aer liber."

*Foarte prost scris acest articol, in stil de comunist de pe vremea cand am trait si eu acolo.  Este Godificata fiinta da este VEDETA, eu n-am auzit de ea nu stiu cine o imbratiseaza dar devine scarboasa povestirea ca ea este slavita ca s-a aprins tigara si condamnat personalul ca a fost impinsa anafara zonei de fumat pe un loc unde se serveste mancare.  Nu stiu cine se crede ca cineva ar inhala fumul ei de tigara in timp ce mananca!!!   Amenda n-a primit???   Formula veche ceausista, ea-si face damblalele ca vorba aia, dar alta era o zdreanta daca facea la fel.

Sint promovate aceste femei ca sint amantele cuiva de temut???  Tot viciul vechi, dogma comunista conduce Romania, nu se poate debarasa de asta, s-ar pierde neamul.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×