Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

                 Buna ziua! Din titlu va puteti da seama cam ce urmeaza sa va intreb. In urma cu cativa ani am avut un accident la picior; mi-am rupt tibia. Am stat cu piciorul in gips 6 luni, dar in acelasi timp am refuzat sa fac exercitii de vindecare. Piciorul meu s-a vindecat, dar au aparut alte complicatii. Am refuzat total sa fac exercitii si acum au trecut 7 ani de cand nu am mai facut exercitii asa cum ar fi trebuit. Acest lucru a dus la scurtarea tendoanelor, dar si a ligamentelor din zona genunchiului, plus scaderea fortei de lucru a muschilor corporali. Curand, mi-am dat seama ca as vrea sa merg din nou, sa-mi reiau exercitiile, doar ca e mult mai greu acum. Am fost la doctori de specialitate, multi nu m-au luat in seama, din lipsa banilor. Mentionez ca de o luna de zile fac exercitii in fiecare zi si incep sa aiba loc efecte. Am suferit o fractura de tibie acum 7 ani, nu mai tin minte ce tip de fractura, doar ca s-a vindecat complet. Am distrofia musculara Duchenne si din moment ce nu am mers 6 luni in timp ce am avut gips , aceasta distrofie musculara (nu stiu daca e boala, pentru ca am facut analize si nu s-a transmis ereditar-descoperita la varsta de 3 ani) s-a accentuat. Dupa ce am scos gipsul am facut exercitii si nu au avut efectul pe care l-am dorit, combinata cu doctorii care nu-mi mai dadeau sperante, am fost demoralizat. Acum, vreau sa ma vindec! Nu pot sa-mi intind picioarele complet, stau mai mult in pozitia fetusului sau turceste. Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu informatii legat de ceea ce am eu; tratamente, ceva ce ma poate ajuta. Momentan nu urmez niciun tratament de niciun fel. Anul acesta mi-am progamat si exercitii medicale la Eforie Nord. 

Varsta: 19 ani
Inaltime: 1,75 m

Sex: Masculin

Greutate: 65 kg

Vreau sa-mi revin fara operatie. Ce credeti ca ar trebui sa mai fac? Ce tratament credeti ca trebuie sa urmez? Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×