Sari la conținut
Forum Roportal
Athmy

vrabie traumatizata

Postări Recomandate

De un timp am facut cunostinta cu o vrabie care sta in copacul din fata ferestrei de la camera mea. Vrabia aceasta are un comportament neobisnuit, vine dimineata si se izbeste in geam pana ma trezeste si merg la fereastra sa o sperii ca sa nu se mai apropie. Un timp am crezut ca s-a potolit, dar in week-endul asta iar a venit. Am auzit-o si mai inainte, nu stiam ce bufnituri se aud când colo iar ea. Ma intreb cum mai rezista in ritmul asta de dat cu capul de geam si daca il practica si când nu e nimeni acasa.

 

Aveti idee care ar fi explicatia stiintifico-fantastica a acestui fenomen? Este posibil sa ii fie dereglate anumite functii, precum orientarea sau alte functii care tin de instinctele ei de specie?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrabiile au creier mic, sunt cam proaste.

Poate ca se izbeste de geam fiindca nu il vede, ea vrea sa intre inauntru.

 

Un cercetator a lipit seminte de un placaj, iar porumbeii au incercat de mii de ori sa le desprinda, tot nu s-au prins ca nu au nicio sansa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o explicație foarte simplă.

Comportamentul a fost pe deplin înțeles si explicat in multe enciclopedii, articole și tratate.

Majoritatea oamenilor de știință au căzut de acord si au fost uimiți de răspunsul care de altfel era simplu...vrăbiile urăsc hamsterii.

 

 

Aveti idee care ar fi explicatia stiintifico-fantastica a acestui fenomen? Este posibil sa ii fie dereglate anumite functii, precum orientarea sau alte functii care tin de instinctele ei de specie?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee care ar fi explicatia stiintifico-fantastica a acestui fenomen? 

 

Vede un paianjen sau alta gaza apetisanta si se arunca sa-l prinda!!!   Ieri am observat si eu un graur care ciugulea paianjeni de pe un geam ... cu acele jesturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tre sa fie un pui, poate vede o reflectie in geam si se duce tot inainte. am m-ai vazut vrabii din astea pui... ce suntem noi oamenii dar ele chiar nu stiu pe ce lume traiesc. ca nu degeaba se hranesc cu mana. ( cu diacritice)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate accepta si varianta asta ca se reflecta in geam pomul, etc.,  si vrabioara crede ca ajunge acolo repede.  

 

Eu mai gasesc si pasari moarte pe terasa care n-au fost prinsi de pisici.  In natura totul este posibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta pasare mica dar nu-i stiu numele, am vazut in curte speriata saraca, nu stie sa zboare inca!!! asta e dezastrul, fugea de mine prin iarba in spatele curtii si n-am metoda sa-i asigur ca as dori sa ajut dar nu stiu cum.   Sotul a vazut zilele aste foarte multe pasari mici cazuti din cuiburi precis ca avem pomi inalti unde sint cuiburile si vrea sa taie pomul sa n-avem dezastre din astea, parca in alta parte nu se intampla asa ceva.   Parca in alti ani n-am observat acest fenomen dar acum este cam prea de tot si vin spre noi langa usi, am gasit si in debara, desi doar o vreme scurta a stat usa deschisa pana am scos ceva.   Spun doar de ce ma lovesc pe aici langa casa pe langa un om bolnav.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×