Sari la conținut
Forum Roportal
quikeru1

Bicicleta Dhs Terrana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Site-ul nu-mi inspira deloc incredere, probabil de la web design-ul dubios.

 

Bicicleta asta este in alta parte cu 200 lei mai ieftina.

 

Oricum mi se pare supralicitata, ca de altfel multe produse din Ro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ramai la biciclete cu roti de 26 inch. Rotile de 29 inch, respectiv de 27,5 inch, nu fac diferenta pentru biciclistii amatori. Cu o astfel de bicicleta nu poti face planuri marete, inca un motiv pentru care nu renteaza sa dai acei bani doar pentru ca este tehnologia 27,5 inch.

 

Pana in 2000 lei iti poti cumpara o bicicleta echipata, cel putin, cu frane hidraulice, cu butuc pentru 9 pinioane si cu manetele de frana separate de cele de schimbatoare. Modelul Shimano ST-EF652 este combo ... asta inseamna ca daca vrei sa-ti cumperi, intr-un tarziu, un set de frane [manete + etrieri], atunci va trebui sa cumperi si un set de schimbatoare [manete + schimbatoare]. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce bicicleta/biciclete ai, Recent?

 

Am o bicicleta de munte Focus Whistler, model 2011, pe care o voi vinde. Am cumparat-o cu 2100 lei, in 2012. Am avut o cursiera Drag Master Comp, model 2013, cumparata in 2013 cu 1900 lei.

Editat de Recent
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La o prima cautare, acum pe net,

Merida Scultura 5000

 

 

e3nudmas.jpg

***

wofnnaoe.jpg

 

Cantareste 8,3 kg.

Pretul actual: 1700 euro (7600 lei). Cadru si furca din carbon. Manete si schimbatoare Shimano Ultegra, care implica 11 viteze (doar pentru acest set, eu, cand il cumpar separat, platesc vreo 300 euro). Angrenaj pedalier si butuc Hollowtech II Shimano echivalente cu cele din seria 105 tot de la Shimano. Pinioane 105.

Rotile: Pe pagina producatorului scrie ca jantele sunt Merida Comp cu 24 de spite, iar in poze apar AlexRims 32 de spite. Oricum ar fi, rotile sunt plauzibile, oricum mai bune decat cele Cfx France de pe fosta cursiera Drag.

 

Sau as putea sa mai caut una tot din carbon, echipata integral cu Shimano 105 (care implica 10 viteze, suficiente pentru mine si atatea) si cu roti mai bune, pe la 1600 euro (7150 lei), incat sa nu-i mai fac nicio imbunatatire. Dar una asa ar cantari cel putin 8,5 kg, iar eu prefer sa ma apropii de 8 kg.

 

Sursa: www.merida-bikes.com/en_int/bikes/road-fitness/race/2015/scultura-5000-2225.html

 

Este doar o chestiune de timp.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar scaunul de bicicleta cica ar dauna fertilitatii si prostatei barbatilor.

Nu exista scaune confortabile, cu gel, moi, ceva de genul asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×