Sari la conținut
Forum Roportal
Shady Prophet

Care e impamantarea si ce e celalalt fir?

Postări Recomandate

Buna seara!

 

Am o problema cu instalatia electrica din camera mea.

De cateva zile nu imi functioneaza becul, dar nu e de la capatul cu becul ci cel mai probabil de la doza, stiu asta pentru ca anul trecut am mai avut aceasta problema si un prieten care se pricepe a rezolvat-o in 2 minute facand nustiu ce la doza. Ei, m-am gandit sa incerc sa rezolv singur problema apeland la ajutor online din moment ce nu pot sa chem deocamdata o persoana care se pricepe.

Am desfacut capacul de la doza si vad doua fire maro, neizolate.
In primul rand, evident, imi trece prin cap ca unul e impamantarea, dar atunci ce rol are celalalt? Daca ar trebui sa fie un fir intreg, insa e rupt, ce se intampla daca il leg de impamantare (in cazul in care celalalt e impamantarea)? Daca niciunul din ele nu e impamantarea.... ar fi absurd sa fie doua cai independete fara pereche...
Am atasat o poza cu doza si mentionez ca celalalte fire au fost asa dintotdeauna. Deci de la ce vin cele doua fire evidentiate?

 

Va multumesc mult de tot pentru timpul vostru! :)

post-355015-0-77302300-1433264229_thumb.jpg

Editat de Shady Prophet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai treaba cu alea doua fire. Firele tale sunt rosu si albastru pe care ai 220V. Rosu este legat cu firul gri care merge probabil la intrerupator si se intoarce celalalt fir gri care merge cu firul legat la rosu la bec. Ori ai becul ars, ori este vreun fir slabit la intrerupator sau la fasungul becului.

Nu umbla la cele doua, daca asa le-ai gasit. Poti doar sa le izolezi.

Dar este clar ca nu ai nici o idee despre electricitate, asa ca mai bine cheama pe cineva care se pricepe.

 

Alea doua fire alimentau odata alt bec si aveai un intrerupator cu 2 pozitii, dar acum becul acela nu mai este folosit si ai un intrerupator simplu.

 

Dupa ce scoti sigurantele de la tabloul general poti verifica daca firele rosu si gri mai fac contact si la fel firul albastru cu celaltalt. In rest nu modifici nimic in doza.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce scoti sigurantele de la tabloul general poti verifica daca firele rosu si gri mai fac contact si la fel firul albastru cu celaltalt. In rest nu modifici nimic in doza.

 

Numai cu instrument izolat, ai uitat sa-i spui ca mai rmane curent in fire si dupa ce ai oprit la tablou sigurantele.

 

Ce curaj pe unii sa cerceteze intr-o doza asa de periculoasa ... multi devin date statistice din cauza asta.

 

Va jucati cu focul ...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma o sa chem, insa am crezut ca e mai simpla problema.

Din pacate uneori cel mai bine este sa chemi un electrician.

!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai cu instrument izolat, ai uitat sa-i spui ca mai rmane curent in fire si dupa ce ai oprit la tablou sigurantele.

 

 

Nu ramane.

Ce a spus Adal este foarte corect. Cele doua fire nu au nicio treaba cu problema ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, aici ramane, acolo nu ... mereu ne spune si la TV cand se intampla accidente din cauza asta si ne instruieste sa nu avem incredere in mit-uri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e niciun mit, e stiinta.

Probabil exista americani care vor sa umble la un bec si pentru asta iau la rand sigurantele pana se stinge becul. Daca omul a nimerit siguranta plasata pe firul de nul, evident ca se va curenta.

Si noi avem reclame de-astea:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×