Sari la conținut
Forum Roportal
Beliarex113

Poate fi monitorizată conexiunea de internet fix și pe mobil de către terți?

Postări Recomandate

Hei hei! 

 

În urmă cu mulți ani m-am îndrăgostit de fata unui afacerist grec din Snagov, cu foarte mult cașcaval. Am încercat tot felul de motive să îi intru în atenție dar nu am reușit. Bineînțeles, eu am insistat pentru că la acea vreme asta era singura opțiune pe care mintea mea a întrevăzut-o.

 

Evident, am încercat ceea ce ar face orice om ''modern'': i-am trimis un mail cu o declarație de dragoste atent și frumos editată (așa zic eu). Cu toate acestea, fiindcă trecuse ceva vreme de când mai aflasem ceva despre ea, nu am știut că se căsătorise. Așa că, sora mea, a primit a doua zi, pe mailul ei un conținut izbitor de similar (copy-paste) chipurile de la un admirator înnebunit de ea, folosindu-se de un site de mail-uri anonim. Sora mea nu are conturi pe net de Facebook, Mama și Copilul, sau altele similare în care să apară id-ul ei de mail (am verificat personal, mult timp) și, cu atât mai mult, nu cunoștea întreaga poveste, neavînd nici-o interacțiune cu această ''grecuță'' în toată viața ei. Ba mai mult, imediat de la acea dată, căsuțele mele poștale de pe net au funcționat foarte greu, conexiunea la internet și la partiția de wireless, foarte greoaie, device-urile - laptop, telefon, tabletă, smart TV - au început să se comporte anormal și foarte încetinit cu toată prezența unor antivirusuri de top, reformatări, schimbări săptămânale de parolă a câte 30 de cifre și litere, abstinența la conexiune la hot-spoturi publice, configurarea setărilor pentru maximă confidențialitate (localizare, auto-log-on) de pe acestea și altele. Menționez că nu am funcție publică sau care să determine sau să lase de așteptat o monitorizare oficială. Până mi-am dat seama în ce m-am băgat, am mai încercat să intru de 2-3 ori în contact cu "doamna".

 

Întrebare: există posibilitatea ca acestă persoană pe care am curtat-o / familia ei să poată să se utilizeze de terți (profesionali sau oficiali) să dispună monitorizarea mea la un asemenea nivel? Spun asta pentru că nu înțeleg, sub orice îndoială omenească, cum a putut în termen atât de scurt să intre în contact cu sora mea pe emailul ei (pe care nu il folosește decât cu cunoscuți de-ai ei, și ei foarte discreți), cu care am o relație destul de apropiata.

 

Voi ce știți / credeți?

 

Mulțumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai IP fix? Daca da, vorbeste cu providerul sa-ti schimbe IP-ul si vezi ce se intampla. Iti poti schimba si MAC-ul tot cu ajutorul lui.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai IP fix? Daca da, vorbeste cu providerul sa-ti schimbe IP-ul si vezi ce se intampla. Iti poti schimba si MAC-ul tot cu ajutorul lui.

Salut

 

Am IP dinamic iar MAC-ul de la cablu / router / placa de rețea le-am schimbat. In tot acest răstimp am schimbat device-urile care le folosesc ( laptop, telefon, tableta ) odata cu uzarea lor tehnologică, inerenta.

 

Si cu toate astea.... Nimic. Imi lasă iluzia ca ceva este neinregula. Cand utilizez Skype cu un prieten de peste hotare conexiunea cade frecvent fără sa dispară rețeaua, etc.

Am schimbat recent si providerul de net mobil de la Telekom (grecesc) la Vodafone si lucrurile par sa între in normalitate pe telefon (cand nu e conectat pe WiFi) dar cred, pentru o scurta perioada, ca am facut-o recent.

Editat de PettyD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tuturor ne mai cade reteaua, ridicam din umeri si revenim pe net cand totul se restabileste... dar cand ti se intampla tie tu tinzi sa atribui vina pe watcher-ii tai.

 

Crezi ca astia n-au alta treaba decat sa-si piarda vremea cu tine?

 

Sa nu fie si exagerare din partea ta...


"am schimbat device-urile care le folosesc ( laptop, telefon, tableta ) odata cu uzarea lor tehnologică"

Deci ai schimbat device-urile, ai schimbat IP-ul, numerele de telefon si tot te gasesc.

 

Si cu cartele preplatite?

Editat de tadayo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tuturor ne mai cade reteaua, ridicam din umeri si revenim pe net cand totul se restabileste... dar cand ti se intampla tie tu tinzi sa atribui vina pe watcher-ii tai.

 

Crezi ca astia n-au alta treaba decat sa-si piarda vremea cu tine?

 

Sa nu fie si exagerare din partea ta...

"am schimbat device-urile care le folosesc ( laptop, telefon, tableta ) odata cu uzarea lor tehnologică"

Deci ai schimbat device-urile, ai schimbat IP-ul, numerele de telefon si tot te gasesc.

 

Si cu cartele preplatite?

Din păcate, nu am încercat cu cartele preplătite.

 

Asa am încercat si eu sa ''ignor'' problema: aia chiar nu au ce face decât sa piardă timpul cu mine, nu si daca ar fi plătiți suficient, dar cine ar cheltui atâția bani cu mine - un prost pana la urma urmei?

 

Dar, totuși? Cum a putut face rost de e-mailul sorei mele? Cum? O sa postez mailul meu si mailul primi de sora mea, ca sa comparați si Dvs si sa judecați singur realitatea problemei expuse de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca aveti si tu si sora ta conturi pe facebook cu aceleasi email-uri si daca sunteti "prieteni" a fost simplu. Si din acel moment ai ramas cu impresia ca cineva te urmareste. Nu-ti mai face atatea probleme.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei hei! 

 

În urmă cu mulți ani m-am îndrăgostit de fata unui afacerist grec din Snagov, cu foarte mult cașcaval. Am încercat tot felul de motive să îi intru în atenție dar nu am reușit. Bineînțeles, eu am insistat pentru că la acea vreme asta era singura opțiune pe care mintea mea a întrevăzut-o.

 

Evident, am încercat ceea ce ar face orice om ''modern'': i-am trimis un mail cu o declarație de dragoste atent și frumos editată (așa zic eu). Cu toate acestea, fiindcă trecuse ceva vreme de când mai aflasem ceva despre ea, nu am știut că se căsătorise. Așa că, sora mea, a primit a doua zi, pe mailul ei un conținut izbitor de similar (copy-paste) chipurile de la un admirator înnebunit de ea, folosindu-se de un site de mail-uri anonim. Sora mea nu are conturi pe net de Facebook, Mama și Copilul, sau altele similare în care să apară id-ul ei de mail (am verificat personal, mult timp) și, cu atât mai mult, nu cunoștea întreaga poveste, neavînd nici-o interacțiune cu această ''grecuță'' în toată viața ei. Ba mai mult, imediat de la acea dată, căsuțele mele poștale de pe net au funcționat foarte greu, conexiunea la internet și la partiția de wireless, foarte greoaie, device-urile - laptop, telefon, tabletă, smart TV - au început să se comporte anormal și foarte încetinit cu toată prezența unor antivirusuri de top, reformatări, schimbări săptămânale de parolă a câte 30 de cifre și litere, abstinența la conexiune la hot-spoturi publice, configurarea setărilor pentru maximă confidențialitate (localizare, auto-log-on) de pe acestea și altele. Menționez că nu am funcție publică sau care să determine sau să lase de așteptat o monitorizare oficială. Până mi-am dat seama în ce m-am băgat, am mai încercat să intru de 2-3 ori în contact cu "doamna".

 

Întrebare: există posibilitatea ca acestă persoană pe care am curtat-o / familia ei să poată să se utilizeze de terți (profesionali sau oficiali) să dispună monitorizarea mea la un asemenea nivel? Spun asta pentru că nu înțeleg, sub orice îndoială omenească, cum a putut în termen atât de scurt să intre în contact cu sora mea pe emailul ei (pe care nu il folosește decât cu cunoscuți de-ai ei, și ei foarte discreți), cu care am o relație destul de apropiata.

 

Voi ce știți / credeți?

 

Mulțumesc!

STIU CINE ESTI SI DACA NU INCETEZI TE DENUNT SI PE TINE SI ACEST SITE!!!!!!!!!!!TROLL NENOROCIT

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

STIU CINE ESTI SI DACA NU INCETEZI TE DENUNT SI PE TINE SI ACEST SITE!!!!!!!!!!!TROLL NENOROCIT

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Tu știi ce e aia troll și ce presupune trolling-ul? 

 

___________________________________________

 

Și iată cum merge ''trolul'' mâine dimineață să facă o plângere penală la DNA cu IP-ul și numele celui care îmi monitorizează ilegal netul de ani de zile. :))))).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×