Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 Locuiesc intr-un bloc din București și am un vecin vârstnic care îmi face o sumedenie de probleme: se spală cu motorină sau gaz ( :gdevil: știe ce e dar miroase a motorină), împrăștie tot felul de substanțe toxice prin casă, pe balcon, în dozele electrice - care ar permite comunicarea între apartamentele noastre. Astfel, mirosurile devin extrem de puternice în casă, de pe balcon deoarece glasswand-ul despărțitor permite comunicarea între balcoanele ambelor propietăți. Problema este că în casă avem copii mici iar mirosul, foarte frecvent, le afectează sănătatea. Vecinul meu împrăștie aceste substanțe sub motivul că ar lichida gândacii și insectele care îî trec "pragul" casei. Cu toate acestea, deține cartea de imobil, deși nu are nici-o calitate în cadrul asociației, iar ceilalți proprietari, dacă vor să mă contacteze - pentru diverse probleme - se duc la ușa lui și îî comunică ca ar vrea să vorbească cu mine, și nu la a mea. Eu suspectez faptul că vrea să se extindă, deoarece are tot felul de nepoți care îî trec pragul, deoarece el nu are copii și este cam în vârstă (85 ani).

 

Întrebare: Ce pot să fac, din punct de vedere legal?

 

Am solicitat poliția sectorului X unde locuiesc și au rezolvat reclamația la telefon. Până acum lucrurile nu s-au ameliorat semnificativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca are 85 de ani, cea mai inteleapta metoda de rezolvare este asteptarea rabdatoare.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care e problema? ca are ala gandaci? ca miroase? ca nu te gasesc vecinii? ca nu are ala familie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asistenta Sociala sau cum se numeste acolo firma care se ocupa cu batrini care traiesc singuri, s-ar ocupa de viata batrinului in cazul ca nu mai poate sa se intretina singur, dar daca are vizitori, nu e chiar in anonimat.   Daca acolo nu conteaza higena, nu stiu ce sa spun.   

Daca miroase a ceva chimical care ar exploda, suni pompierii sau cei care se ocupa de materiale hazarduoase.

 

O cunostinta de a mea sta intr-un complex cu batrini si imi spune ca mereu sint controale in locuinta sa nu se incuibeze gandaci ca sint si persoane care string toate alea in cartoane, dar au gasit si ei pe una moarta de cateva zile ... au dezinfectat toata cladirea!!!

 

Viata are multe aspecte ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asistenta Sociala sau cum se numeste acolo firma care se ocupa cu batrini care traiesc singuri, s-ar ocupa de viata batrinului in cazul ca nu mai poate sa se intretina singur, dar daca are vizitori, nu e chiar in anonimat.   Daca acolo nu conteaza higena, nu stiu ce sa spun.   

Daca miroase a ceva chimical care ar exploda, suni pompierii sau cei care se ocupa de materiale hazarduoase.

 

O cunostinta de a mea sta intr-un complex cu batrini si imi spune ca mereu sint controale in locuinta sa nu se incuibeze gandaci ca sint si persoane care string toate alea in cartoane, dar au gasit si ei pe una moarta de cateva zile ... au dezinfectat toata cladirea!!!

 

Viata are multe aspecte ...

In mod normal asa ar trebui sa fie si la mine. Blocul este 95% format din batrani, care au rente viagere pe locuinte la copii si nepoti, dar care, realmente, sunt destinati la o moarte singura, in mizerie pentru a li se valorifica, ulterior, propietatile. Mirosul intens de urina de pisica pe palier, prezenta gandacilor, locuintele suprapopulate cu animale de companie gen Lassie sau Saint Bernard in doar 29,72 mp locuibili intr-un bloc din sect 3 din Buc, sunt deja o normalitate ''iohanesciană'' cotidiana.

 

Daca v-as ruga cu maxima smerenie, ce fel de institutii / corporatii se ocupa de batranii care locuiesc in proximitatea cunostintei Dvs? Ar fi un real ajutor pentru cei de aici!

 

Asta daca se intampla in Romania, ar fi un semn evident de civilizatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 ce fel de institutii / corporatii se ocupa de batranii care locuiesc in proximitatea cunostintei Dvs?

 

Locuiesc in Statele Unite, dar si in Europa de vest la fel se ocupa de batrini, le ofera asistenta pentru o viata comfortabila pana se mai pot intretine.

Dupa limita asta deja devin internati in locuri speciale unde altii au grija de ei.  Iar cand deja traiesc ultimele zile, sint in Hospice ...

loc unde se trermina viata cu demnitate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba chiar in blocul nostru s-a infiintat si un executor judecatoresc care s-a imbogatit rapid pe seama licitatiilor si a siluililor bancare de la batranii datornici si mizeri de aici... evident, la 10% din valoarea proprietatii executate, cred si eu ca merita sa fii executor judecatoresc.

 

 

Ei lucreaza mana in mana cu administratorii -IT isti raspopiti de la XIsoft - care umfla intretinerile tuturor, iar mizeria descrisa de mine, incendiile, sinuciderile prin defenestrare si exploziile sunt ceva zilnic si aproape normal. Din fericire pentru ochiul romanesc, astea nu sunt stiri la televiziunile propagandistice - B1 si A3 - ca restul lumii sa inteleaga prin ce trecem noi si copiii nostri aici, cei fara salarii de manageri si fara apartamente cu 3 camere in complexele din Bucurestii Noi Nouți.

 

De aceea in loc sa ma mai intrebe falsii crestini si inchinatori la idoli ''care e problema?'' mai bine mi-ati da o mana de ajutor si nu m-ati mai judeca, voi ''cei ca Dumnezeu'' si mereu ''anonimi'' !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×