Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Eurovision 2015 - my guilty pleasure

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Rusia a fost prezenta, deci total boicot. nu a venit blonda sa cante in nume propriu, ce iti e greu de inteles?

Femeia aia a reprezentat cultura rusa, spiritualitatea rusa, ethosul rus, nu politica rusa.

Cand ma uit la Eurovision vreau sa vad o bucatica din cultura suedeza, alta din cultura ungureasca.

Nu am intereseaza ca ungurii au masacrat romani la Ip si la Traznea.

Pentru ca daca vreau sa fac tam-tam pe asta, pot sa apelez la canalele de activism politic specifice: conferinte, mitinguri, constientizare in mass media, etc.

 

Atunci cand reprezentanta Ungariei canta, eu vreau sa simt cultura ungureasca, mesajul uman, gandirea.

 

Iar tu care nu intelegi asta, si amesteci arta/cultura cu politica, ai o gandire de nazista.

 

Daca Voltaj ar fi fost huiduiti doar pentru ca vin din Romania, pe motiv ca multi romani fura prin Vest, cum te-ai fi simtit ca romanca, politiciano?

Sa dai intr-un cantaret cu huo doar pentru ca e austriac (iar Austriecii au dat lumii pe Hitler) e o prostie.

 

La fel e primitivul ala de parinte care isi bate sau uraste copilul ca sa transmita mesaje celuilalt parinte. Ai ceva cu partenerul? Spune-i-o in fatza, nu transmite mesaje lovind copilul.

 

Cand Bush jr a vrut sa intre in Irak, au fost manifestatii uriase in toate capitalele importante ale lumii anti-war. Si mesajele au fost transmise direct lui Bush jr de catre oamenii nemultumiti. Ceea ce e foarte ok.

Nu s-au apucat sa-i huiduie pe cantaretii americani, doar pentru ca vin dintr-o tara condusa de Bush jr.

 

Ce logica aveti voi, mai?

Mie nu mi-a placut anul trecut Conchita (pentru ca nu-mi placea cum arata si cum canta). Dar n-as fi huiduit-o doar pentru ca e austriac (care au dat lumii pe Hitler).

Si n-as fi huiduit-o chiar daca nu-mi placea cum arata.

Asta e, nu-mi place cum arata, voi gasi eu canale sa ma exprim, dar de ce s-o huiduiesc?

Nici pe stadioane nu-mi plac astia care huiduie.

Tine de o epoca primitiva in dezvoltarea umanitatii, una care ar trebui depasita in modernitate.

Vrem respect pentru Conchita care este reprezentanta comunitatii LGT, dar atunci sa aratam respect pentru fiecare concurent.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Rusia nu ar fi trebuit sa fie prezenta sau merita sa fie huiduita, atunci si Israelul merita la fel. In primul rand ei nici nu ar avea ce cauta la Eurovizion. Ori e concurs european ori sa-l faca mondial si gata. Poate la anul vine si China.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mondovision. De acord.

Dar fara politizare.

O ascult pe  Ling Tiomping, dar nu o huiduiesc pentru ca nu sunt de acord cu politica Chinei in Marea Chinei de Sud.

Vreau sa aud o faramitura din specificul chinezesc.

Pentru asta platesc bilet, nu pentru ca sa transmit mesaje politice prin TV.

 

Asta este esenta artei: comunicare sufleteasca intre oameni. Sa aratam ca suntem oameni evoluati, nu neanderthali care huiduie la foc in pestera pentru ca nu stiu sa se exprime altfel.

Daca eram in locul Polinei as fi trasmis si eu la microfon un mesaj in direct celor care m-ar fi huiduit: "All nazi go to hell!"

Editat de choronzon
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi fost huiduit reprezentantul Israelului, a doua zi toata presa europeana ar fi huit cu articole despre anti-semitism si cum ca politica nu are ce cauta in Eurovizion. Ipocritii pulii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista legi anti-hate. Sa se aplice pentru toti.


Si totusi ce a cautat Australia la Eurovision?

Sa fie o pregatire pentru transformarea formatului in Mondovision?

Avand in vedere ca multi cer inchiderea festivalului, pe motiv ca e depasit si politizat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Australia participated in the Eurovision Song Contest 2015 in Vienna, Austria. Owing to its cultural and political ties to European countries, the Eurovision Song Contest has been televised in Australia by the public broadcaster SBS for over thirty years. In honour of the contest's 60th running and in recognition of the event's popularity in Australia, it was announced on 10 February 2015 that Australia was invited to compete in the 2015 contest as a special guest participant. Australians have participated in and even won Eurovision as representatives of other countries (Australian coloratura soprano Mary-Jean O'Doherty will also participate in the 2015 contest as part of a group representing Armenia), but this marks the first time that the country will officially participate.
http://en.wikipedia.org/wiki/Australia_in_the_Eurovision_Song_Contest_2015

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eurovision a fost initiat pentru a prezenta fiecare popor in specificul sau muzical. Astfel popoarele Europei pot sa acceada la o constiinta a unitatii.

 

Am observat ca in ultima vreme acest specific local incepe sa dispara, si multe melodii propuse seamana pana la identitate cu pop-ul american. Pentru ca e comercial, pentru ca vinde, pentru ca a castiga cu orice pret conteaza.

 

De ex la editia actuala melodia Greciei parea trasa la indigo dupa Celine Dion, nu avea nimic grecesc.

 

Pana si cantareata parca era o Celine Dion resapata.

 

 

Unde e originalitatea, unde e culoarea locala?

Voi ce parere aveti?



Ascultati toate melodiile intr-un potpuriu. Nu suna toate la fel?

Pop american, pop britanic, cam aici bat toate.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abuzati de functia ignore cand nu va placeti, celelalte arii nu sunt permisive.
Urmatorul care are conturi de reglat, o sa aiba, din pacate si suspend.
Acu' sa vorbim despre Eurovision, hai Romania!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate inchide topicul?

 

a fost, s-au dat puncte, s-a terminat!

 

despre politica si mama rusie facem topic separat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×