Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

As vrea sa fac ceva pe placul lor ca sa tina si la mine la fel de mult ca la sora mea. Ce as putea sa fac? Ceva deosebit... Va rog, sfaturi. O zi buna :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Implica-te in treburile casnice ca sa ajuti parintii din cand in cand, fa o parte din ele impreuna cu sora ta, veselie, voie buna, glume in timp ce mopul zboara, buretele salta... ce zici?

 

Poti face un program de cateva ore pe saptamana de ordine, de ex sambata.

 

Nu e mult. Ce zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu tre' sa fac tui absolut nimic, parintii ar trebui sa nu faca diferente intre copii. probabil ar trebui sa stai de vb cu ei si sa le spui ce simti, s-ar putea sa fie adevarat, dar s-ar putea sa te si inseli.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Implica-te in treburile casnice ca sa ajuti parintii din cand in cand, fa o parte din ele impreuna cu sora ta, veselie, voie buna, glume in timp ce mopul zboara, buretele salta... ce zici?

Poti face un program de cateva ore pe saptamana de ordine, de ex sambata.   Nu e mult. Ce zici?

 

ha-ha-ha-ha-ha ...zice un barbat ... no thanx ... ca intre surori merge altfel treaba ... nu se sufera din diverse motive si gelozia e una din motive dar pe ce este geloasa una??? te-ai cruci dac-ai afla!!!   Solutia unica este sa creasca si cand isi poate castiga existenta se muta departe de restul familiei, peste hotare este mai indicat ... sa fie cat mai greu de ajuns la ea ...  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i asa ca sora ta e premianta clasei? Nu e? Pe mine asta m-ar face foarte multumita. Un copil studios si premiant. Daca inveti bine si esti cuminte nu mai trebuie sa faci nimic. Poti sa le atragi atentia asupra acestor specte in comparatie cu alti copii. Poate nu stiu ce copil bun au, ca se poate si asta. Nu toti parintii sunt perfecti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i asa ca sora ta e premianta clasei?

 

La noi intre mine si sora mea era invers ca eu eram mai buna la carte insa ea citea de 1 milion de ori mai mult ca mine, premiate nu eram la sectia romana,

numai pana am fost la cea maghiara, ca avem acel accent de maghiar dar nu ne deranja asta stiind cat de proaste erau preminatele, doar ca nu le calca unica masina din oras, al securitatii ... :pioneer: 

Problema a aparut cand eram deja maricele si baietii din oras se uitau la fete si invers si de aici se iscau in capul sorei mele "issues" eu n-am avut cu ea nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i asa ca sora ta e premianta clasei? Nu e? Pe mine asta m-ar face foarte multumita. Un copil studios si premiant. Daca inveti bine si esti cuminte nu mai trebuie sa faci nimic. Poti sa le atragi atentia asupra acestor specte in comparatie cu alti copii. Poate nu stiu ce copil bun au, ca se poate si asta. Nu toti parintii sunt perfecti.

Doamene ce ai ghicit :D xD. E rau mai, nu e simplu. Eu am invatat bine la romana, cand am plecat am avut media 9,58 dar problema e ca am invatat romana. Sora-mea a invatat mai bine la matematica si asta a fost mai bine in ochii lui tata. Mi-a spus ca nu fac nimic cu romana, ca trebuie sa invat materiile reale, ca nu voi face nimic cu umanul.

Nu e vorba numai de scoala. Mi-a spus ca ea e mai desteapta, e mult mai frumoasa, e perfecta, ea trebuie sa fie modelul meu. E frustrant. Eu am stat pana in decembrie la mama iar acum am venit la tata in Rusia si de cand sunt aici imi gaseste tot felul de defecte. Eu stiu ca nu are nimic cu mine, el zice asta pentru ca e certat cu mama. El zice ca sora-mea e mai educata decat mine pt ca ea a fost crescuta de el iar eu am fost crescuta de mama si automat nu sunt bine cum sunt. Z. sora-mea seamana cu el, eu seman cu mama, ea are facultate, eu nu voi face ca nu invat.

Dar nu sunt diferente multe intre noi. Eu am fost foarte cuminte, am fost mai cuminte decat ea si mai apropiata de parinti si nu sunt urata iar daca sunt in lume stiu sa ma comport frumos. Nu vreau sa plec, vreau sa-i demonstrez lui tata ca sunt si eu copil bun. Sunt intr-o situatie extrem de delicata si nici nu am cu cine sa vorbesc. M-am gandit sa spun la scoala dar mi-e frica sa nu fac mai rau probleme. :((((

P.S. eu nu mai stau cu Z. s-a maritat acum 2 saptamani :) si chiar daca am problemele astea, eu o iubesc mult pe ea

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa-ti cateva tatuaje, pune-ti cateva piercinguri si vopseste-ti parul verde. Te vor iubi maxim

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu spune nimic la scoala la nimeni ca acolo in comunism nu te intelege NIMENI ... si n-ai de justificat nimic la nimeni ca esti desteapta sau nu ca fiecare om e altfel.

Un tata sau parinte in general n-ar trebui sa faca diferenta asta, dar se intampla sa fie unul din copiii favoritul cand este inca mic. 


Fa-ti cateva tatuaje, pune-ti cateva piercinguri si vopseste-ti parul verde. Te vor iubi maxim

 

Doar vopsitul parului si unghiilor as recomanda culoarea nu conteaza ca pentru restul e bine sa fie mai matura ca nu se pot sterge urmele daca nu-i place!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu trebuie sa faci nimic, ei ar trebui sa faca pt. tine. Niciun parinte nu-si iubeste la fel toti copiii, firile copiilor fiind diferite, pe fiecare il iubeste altfel, dar e foarte gresit sa-i ceri unui copil sa fie intr-un anumit fel doar pt. ca tie iti place un fel de-a fi la un om sau crezi ca unele calitati pe care cineva le are sunt mai importante decat altele pe care le are un altul. Parintii tai ar trebui ce sa faca ca sa repare faptul ca te-au facut mereu sa te simti mai putin grozava decat sora ta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×