Sari la conținut
Forum Roportal
ady70

Cine sunt martorii lui Iehova?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa dam un citat care arata cine sunt cei 144 000:

 

"Apocalipsa 14:1:

Și m-am uitat și iată Mielul stătea pe muntele Sion și cu El o sută patruzeci și patru de mii, care aveau numele Lui și numele Tatălui Lui, scris pe frunțile lor.

Apocalipsa 14:3-5:

Și cântau o cântare nouă, înaintea tronului și înaintea celor patru ființe și înaintea bătrânilor; și nimeni nu putea să învețe cântarea decât numai cei o sută patruzeci și patru de mii, care fuseseră răscumpărați de pe pământ. Aceștia sunt care nu s-au întinat cu femei, căci sunt feciorelnici. Aceștia sunt care merg după Miel ori unde se va duce. Aceștia au fost răscumpărați dintre oameni, pârgă lui Dumnezeu și Mielului. Iar în gura lor nu s-a aflat minciună, fiindcă sunt fără prihană."

 

 

Asadar cei 144 000 sunt cei care nu s-au culcat cu femeie.

Pai nu mai exista azi virgini. Dar oare primii iehovisti erau virgini???


Alt citat, care ne baga in ceata si mai tare:
 

"Apocalipsa 7:3-8 Nu vătămați pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunțile lor, pe robii Dumnezeului nostru.

Și am auzit numărul celor pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii de pecetluiți, din toate semințiile fiilor lui Israel:
Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii de pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii; Din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii; Din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii; Din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția lui Veniamin, douăsprezece mii de pecetluiți."

 

Daca acesti 144 000 sunt evrei, atunci sorry, n-aveti nicio sansa, nevreilor.

:)

Editat de choronzon
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vorbit cu iehovisti, si mi-au zis clar ca au fost doar 144 000 de locuri, ca este un verset in Apocalipsa care spune ca doar astia vor fi alesi, si s-au ocupat deja, ...

 

Cam demult s-a presupus acea idee, acum se vor scoate la licitatie pe bani buni inca niste locuri si se va merita ... ca se elibereaza si acolo-n Rai mereu suflete care pier in numurire ... dispar si din univers si de pe orice lista ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa dam un citat care arata cine sunt cei 144 000:

 

 

 

 

Asadar cei 144 000 sunt cei care nu s-au culcat cu femeie.

Pai nu mai exista azi virgini. Dar oare primii iehovisti erau virgini???

Alt citat, care ne baga in ceata si mai tare:

 

"Apocalipsa 7:3-8 Nu vătămați pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunțile lor, pe robii Dumnezeului nostru.

Și am auzit numărul celor pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii de pecetluiți, din toate semințiile fiilor lui Israel:

Daca acesti 144 000 sunt evrei, atunci sorry, n-aveti nicio sansa, nevreilor.

:)

 

:lol: Incredibil!  Auzi tu acolo, cica "doar virginii"!

:lol: Da' cine-a impartit omenirea in evrei si neevrei?! Cred ca-i o gluma chiar de-a Martorilor lui Iehova. :giggle:  

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama, mama! daca ii vedeati pe martorii care mi-au batut la usa....u-la-la!

 

pe bune, faini -  tineri - bine facuti - educati

 

de ce sa ''ii refuzi''?

 

...io ca ma marit, altfel ''acceptam voia domnului''  :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi Ampera, hai ca ma enervezi deja, la mine au venit numai babe.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...io ca ma marit, altfel ''acceptam voia domnului''  :D

 

Ai dreptate, nu de multe ori o sa mai vina la usa unu-altu cu business.

 

In Europa am cunoscut o familie si un jehovist mereu venea la ea ca sotul lucra foarte departe de acea localitate.

Ma chema la ea sa vada lumea din vecinatate ca nu este singura cand vine si martoru' ... si incerca sa ma lamureasca

cu exemple din biblie ca ea nu curvaraseste ca nu face pentru bani, doar de placere si este iertat acolo sus, doar barbatu

nu trebuie sa stie, decat ca pe noi el ne educa.   Eu ma uitam la TV in living, avea si usa ca era cladire veche, pana ea intra cu el in dormitor. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai invatai si eu ceva: nu pacatuiesti cand faci sex pt. ca-ti place, chiar daca ala cu care faci sex nu e partenerul tau. :lol: Oare tipa chiar credea ca ce face ea nu e pacat sau se mintea singura de focul mancarimii dintre picioare?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu rade! cunosc si eu una aici de i sa dus vestea in cartier ca d-aia ii primeste in vizita. aici vezi usor in casa vecinului, nu tre sa spionezi, dar casele au max 2 etaje si fiecare are gradina. daca iesi si stai in curte vezi in stanga si dreapta, asa o vedeau toti cate vizite primea. si a dreaq muiere, le primea numa' cand barbac-su era in delegatie. le spunea exact cand sa vina. de ce ii chema? dracu stie! pocaita nu era oricum si nici nu e. poate se plictisea femeia si voia companie :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai invatai si eu ceva: nu pacatuiesti cand faci sex pt. ca-ti place, chiar daca ala cu care faci sex nu e partenerul tau. :lol: Oare tipa chiar credea ca ce face ea nu e pacat sau se mintea singura de focul mancarimii dintre picioare?

 

Cand esti cu Jehovist deja crezi ce spune/predica ala, de aia umbla din casa-n casa sa lamureasca "norod"-ul si unele cred!!!

 molipsitor e cuvantul cand vine din gura ceuli care pretinde ca zice adevarul ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut si eu sa fiu iehovista, dar mie nici prin cap nu mi-a trecut ca vreo religie anume mi-ar permite sa fac sex cu oricine si ca mi-ar sugera ca pacatele imi sunt spalate doar pt. ca fac sex din placere. Nici nu prea asociam eu sexul cu vreo religie, pt. mine sexul si religia erau incompatibile, a fi foarte credincios insemna automat sa fii cat mai aproape de cumpatare si castitate. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×