Sari la conținut
Forum Roportal
ady70

Cine sunt martorii lui Iehova?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa am inteles eu mesajul tau. Altfel chiar nu il pricep. Tu oricum postezi cam ciudat. De multe ori scrii cuvinte fara sa spui nimic de fapt. 

:rot: Da, chiar asa-i. Da' interpretarile si impresiile-ti apartin, nu-s de la mine.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de tine, eu vorbesc la modul general. Nu am vorbit nicaieri despre tine, personal. Ma cunosti de undeva? Ai idee cine sunt si ce sunt?

Ce-ar fi sa-ti vezi de treaba, inainte sa te bata 'mnezo ca barfesti aiurea, crestino?

Bine, bine, Administrator, adica Blues! S-a inteles.  :lol: Si totusi, te cunosc.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Ma lasi? 

 

:lol: Da, ca ies. Oricum mi-am exprimat opinia despre Martorii lui Iehova.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa cel mai putin se exprima tocmai martorul iehovist care a deschis topicul. Pai il asteptam sa-i spunem despre Iehova tot ce nu a aflat inca si el tace. Se poate?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' martor care a deschis topicu' si acu' nu raspunde, am o intrebare: de ce ma trezesc cu martorii la usa sa ma invite la diverse evenimente de ale lor fix, da' FIX numai atunci cand sunt sarbatori importante la crestini ortodocsi? Adica de vreo 3 ori au venit sa ma invite la adunari de ale lor cand era Pastele ortodox si inca ceva destul de important la ortodocsi, nu mai stiu, parca una din cele doua sfinte Marii, deci cand un bun ortodox ar fi trebuit sa fie la biserica lui, nu sa umble creanga prin alte adunari sectare. Va puneti adunarile la care sa chemati nou veniti special cand au ortodocsii sarbatori?

Si inca o intrebare: daca tot se mantuiesc doar 144 de mii, la ce mai chemati oamenii la voi? Cu ce se aleg daca trec la iehovisti?

Editat de Enki
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai asa, atunci cum era aia cu s-au ocupat toate locurile disponibile inca din anul 1935? Ca daca s-au dat toate biletele si nu mai ajung in rai, atunci nu mersi, ma orientez catre alta religie care ofera un rai mai incapator. :lol:

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vorbit cu iehovisti, si mi-au zis clar ca au fost doar 144 000 de locuri, ca este un verset in Apocalipsa care spune ca doar astia vor fi alesi, si s-au ocupat deja, cu primii iehovisti.

Si ca eu s-ar putea sa prind un loc de sofer la astia in rai, sau menajera, sau bona, sau bucatar, adica eu sunt mantuit de mana a doua.

 

 

Alta chestie interesanta este ca nimeni nu stie cum se pronunta יהוה‎ , adica YHWH, denumirea lui Dumnezeu in Biblia evreilor, pentru ca evreii nu scriau si vocalele, le era cam lene sa tot puna si vocale, pentru ei doar consoanele contau (Y era consoana la vechii evrei, nu vocala ca la noi).

Asa ca poti citi YHWH si Iahve si Iehova, ca oricum nimeni nu stie cum se pronunta.

 

Si asta pentru ca vechii evrei considerau numele acesta ca fiind inefabil, interzis spre pronuntare, probabil se temeau ca il vor rosti cu nerespect si ca vor fi trazniti, muscati de serpi si ingropati de vii in maruntaiele pamantului pe loc.

 

 

 

Evreii actuali se feresc sa scrie YHWH, asa ca scriu YKVK, ca sa evite orice blasfemie si sa aiba o buna comunicare cu YHWH.

 

Daca spui unui iehovist asta el va insista ca numai Iehova e corect, iar mie imi face placere sa zic si Yahve raspicat.

Asadar, de ce n-am putea sa ne referim de acum la "Martorii lui Yahve"?


Uite ce spune wikipedia:

 

"Martorii lui Iehova cred că exact 144.000 de oameni vor fi ridicați la ceruri ca să-și petreacă veșnicia cu Dumnezeu, ca ființe spirituale. Ei cred că acest număr este format din primii creștini și din Martorii lui Iehova care pretind a fi unși (sau Israelul spiritual), mai degrabă decât să fie format din descendenții literali ai lui Iacov[7].

Martorii lui Iehova cred că cei 144.000 au fost selectați de Dumnezeu din vremea apostolilor lui Iisus până în epoca modernă. Ei cred că cei 144 de mii (termen pe care îl consideră a fi sinonim cu turma mică din Luca 12, 32 au o speranță ceresacă și vor domni alături de Hristos, în timp ce toate celelalte persoane acceptate de Dumnezeu (celelalte oi din Ioan 10,16.  care include și marea mulțime din Apocalipsa 7:9,14 vor trăi pentru totdeauna într-un paradis pământesc (o speranță pământească).

Potrivit Martorilor lui Iehova, primii din cei 144000 s-au ridicat la ceruri din mormintele lor în anul 1918, iar ceilalți, care mor după 1918, vor merge direct la cer imediat după moartea lor[8][9]. Aproape 11000 de Martori din toată lumea -cu o creștere de mai mult de 2.000/an începând din 1995[10]- pretind că fac parte din cei 144000 de unși[11]. Restul din cei 144.000 care sunt încă în viață (rămășita) sunt considerați a fi robi fideli și discreți care au autoritate asupra Martorilor lui Iehova, deși, în practică, toate deciziile doctrinare sunt luate de către organismul de conducere al Martorilor lui Iehova, cel care spune că reprezintă clasa robilor"

 

Adica e o clasa a robilor?

Sefii iehovisti reprezinta clasa robilor??? Noi suntem robii si ei sunt cei care ne reprezinta?

Pai nu e sclavagism mascat?


http://ro.wikipedia.org/wiki/144000_(num%C4%83r)#Martorii_lui_Iehova


Noi suntem celelalte oi???

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×